Trwa ładowanie...

Czy to ciąża? Sprawdź!

Avatar placeholder
21.11.2022 16:47
Czy to ciąża? Sprawdź!
Czy to ciąża? Sprawdź! (adobestock)

Wiele kobiet niegotowych na macierzyństwo przeżywa silny stres, kiedy spóźnia im się okres. Zaczynają panikować, gdy krwawienie miesięczne nie pojawia się w przewidzianym terminie. Brak okresu to nie jedyny objaw ciąży. Wiele pań odczuwa subiektywne symptomy ciąży, jak nudności, parcie na pęcherz, ból i obrzęk piersi. Wykonaj test i sprawdź, czy występują u ciebie wczesne objawy ciąży! Pamiętaj jednak, że gdy podejrzewasz, że jesteś w ciąży, najlepiej zrobić test na obecność w moczu hormonu hCG albo udać się do lekarza ginekologa!

spis treści

1. Czy jesteś w ciąży?

Wypełnij test poniżej. Przy każdym pytaniu możesz wybrać tylko jedną odpowiedź (tak lub nie). Zobacz, co może oznaczać każda z wybranych przez ciebie odpowiedzi.

Pytanie 1. Czy spóźnia ci się okres?

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

a) tak (1 punkt)

Około 10-16 dni po owulacji pojawia się miesiączka. Moment jej pojawienia jest stały dla każdej kobiety i nazywa się fazą lutealną. Za długość cyklu odpowiada faza folikularna. To czas dojrzewania pęcherzyka, który zawiera komórkę jajową. Owulacja może się opóźnić w wyniku niektórych czynników fizjologicznych, np. stresu, infekcji lub forsownego wysiłku. Dzieje się tak, ponieważ organizm decyduje, że dany moment nie jest właściwy na poczęcie. Miesiączka może także opóźnić się na skutek niektórych czynników patologicznych, np. zmian hormonalnych. Możliwe jest, że owulacja nie nastąpiła lub opóźniła się, co prowadzi do późniejszego wystąpienia okresu.

b) nie (0 punktów)

Krwawienie w czasie spodziewanej miesiączki nie musi oznaczać ciąży. Czasami zdarza się, że pojawia się plamienie lub słabe krwawienie. Można potraktować to jako objaw fizjologiczny lub oznakę poronienia zagrażającego (wówczas lekarze przepisują leki). Plamienie, które wystąpiło około tygodnia przed terminem miesiączki, może być plamieniem implantacyjnym. W takim wypadku prawdopodobieństwo ciąży rzeczywiście jest duże. Plamienie może być również wywołane innym czynnikiem niż implantacją. Możliwa jest implantacja, po której zarodek nie jest w stanie przetrzymać terminu miesiączki, co jest dość częstym zjawiskiem. Jeśli termin okresu jeszcze się nie pojawił, spróbuj na niego cierpliwie poczekać.

Pytanie 2. Czy masz nudności i wymioty?

a) tak (1 punkt)

Nudności i wymioty pojawiają się około 6-8 tygodnia ciąży i ustępują z końcem pierwszego trymestru. Dlatego też nudności przed okresem lub kilka dni po nim nie są objawem ciąży. Jest wiele przyczyn nudności i wymiotów, np. zatrucie pokarmowe, silny stres lub infekcja wirusowa.

b) nie (0 punktów)

Nudności i wymioty pojawiają się zwykle około 6-8 tygodnia ciąży i ustępują z końcem pierwszego trymestru. Jednak niektóre kobiety w ciąży nie odczuwają nudności.

Pytanie 3. Czy częściej musisz oddawać mocz?

a) tak (1 punkt)

Częstsze oddawanie moczu w ciąży to wynik ucisku powiększającej się macicy na pęcherz moczowy oraz działania hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. Jednak może to być także rezultat stresu, zimna (wówczas produkowana jest większa ilość wody na skutek zwiększonego tempa metabolizmu) lub zakażenia dróg moczowych.

b) nie (0 punktów)

Częstsze oddawanie moczu w ciąży wynika z ucisku powiększającej się macicy na pęcherz moczowy oraz z działania hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu.

Pytanie 4. Czy odczuwasz ból i obrzęk piersi?

a) tak (1 punkt)

Ból i obrzęk piersi mogą być symptomem zarówno ciąży, jak i nadchodzącej miesiączki.

b) nie (0 punktów)

Zanim pojawi się wrażliwość piersi u kobiet w ciąży, od zapłodnienia musi minąć trochę czasu. Nasilenie tego symptomu różni się u ciężarnych. Jednak brak bolesności i obrzęku nie oznacza, że kobieta na pewno nie jest w ciąży.

Pytanie 5. Czy masz huśtawki nastroju lub odczuwasz zmęczenie i drażliwość?

a) tak (1 punkt)

Huśtawki nastroju, zmęczenie i drażliwość są charakterystyczne dla większości ciężarnych. Ponadto może pojawić się brak łaknienia lub, wręcz przeciwnie, wzmożony apetyt. Te symptomy mogą być jednak wynikiem działania wielu innych czynników.

b) nie (0 punktów)

Wahania samopoczucia nie muszą świadczyć o ciąży. Niektóre kobiety nie mają ani huśtawki nastroju, ani zachcianek, dlatego ich brak wcale nie oznacza, że nie jesteś w ciąży.

Pytanie 6. Czy masz utrzymujący się stan podgorączkowy (czyli temperaturę około 37 stopni Celsjusza)?

a) tak (1 punkt)

Brak miesiączki i utrzymujący się stan podgorączkowy mogą być oznakami wczesnej ciąży. Nie jest to jednak regułą, gdyż stan podgorączkowy może być objawem choroby.

b) nie (0 punktów)

U kobiet w ciąży temperatura ciała podnosi się do około 37 stopni z powodu działania progesteronu, który stwarza w ten sposób optymalne warunki do rozwoju zarodka.

Pytanie 7. Czy masz ostatnio zaparcia?

a) tak (1 punkt)

Zaparcia są zwykle skutkiem błędów w odżywianiu i zbyt małej aktywności fizycznej]. Jednak u kobiet w ciąży wynikają z rozluźniającego działania progesteronu na mięśnie gładkie.

b) nie (0 punktów)

Pojawienie się zaparć ma miejsce, gdy stężenie progesteronu jest na tyle wysokie, aby mogło wpłynąć na spowolnienie pracy jelit. Zdarza się to zazwyczaj od trzeciego miesiąca ciąży.

Pytanie 8. Czy używałaś środków antykoncepcyjnych?

a) tak (1 punkt)

Nawet jeśli stosowałaś antykoncepcję w prawidłowy sposób, istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Indeks Pearla określa prawdopodobieństwo ciąży, mimo użytych środków zapobiegawczych. Określany jest dla grupy kobiet będących w wieku rozrodczym oraz stosujących antykoncepcję.

b) nie (0 punktów)

W ciągu roku na 100 kobiet w wieku rozrodczym, które współżyją bez zabezpieczenia, aż 85 zajdzie w ciążę. Dzień cyklu ma duży wpływ na możliwość zajścia w ciążę. W czasie owulacji, czyli najbardziej płodnego dnia, prawdopodobieństwo poczęcia wynosi 30%.

Same objawy nie wystarczą, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Aby się upewnić zrób test ciążowy z moczu (kupisz go bez problemu w aptece) lub z krwi (w laboratorium). Test z krwi można wykonać nawet na 5 dni przed terminem spodziewanego okresu. Warto pamiętać, że przed tym czasem test ciążowy z moczu może dać wynik fałszywie negatywny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze