Trwa ładowanie...

Dewastuje wątrobę bardziej niż whisky. Ulubiony trunek milionów Polaków

Avatar placeholder
13.02.2024 15:55
Dewastuje wątrobę bardziej niż whisky. Ulubiony trunek milionów Polaków
Dewastuje wątrobę bardziej niż whisky. Ulubiony trunek milionów Polaków (Getty Images)

Alkohol, bez względu na swoją formę, stanowi nieuniknione wyzwanie dla wątroby, narządu niezastąpionego w procesie detoksykacji organizmu. Czy jednak rodzaj spożytego alkoholu ma wpływ na stopień tego obciążenia?

spis treści

1. Wpływ mocnych alkoholi na organizm

Mocne alkohole często wydają się bardziej obciążające dla wątroby. Z trzech powodów:

  1. Ze względu na szybkość, z jaką wysoka dawka alkoholu może zostać dostarczona do organizmu (co może skutkować gwałtownym efektem odurzenia),

  2. Ze względu na atrakcyjność kombinacji smakowych, która mogą dodatkowo zachęcać do "kolejnego drinka",

  3. Ze względu na sposób ich konsumpcji (np. w formie szotów, których spożycie może prowadzić do osiągnięcia wysokiego stężenia alkoholu we krwi w krótkim czasie - efektu, który przy powolnym sączeniu piwa, osiągnęlibyśmy dopiero po wielu godzinach).

Zobacz film: "Łykają suplementy i pożyczają sobie leki. Lekarze o słabościach pacjentów"

Czy jednak rzeczywiście to mocny alkohol jest najgroźniejszy dla wątroby?

2. Wątroba metabolizuje alkohol, ale...

Wątroba to największy narząd wewnętrzny, pełniący funkcje metaboliczne, detoksykacyjne, syntetyczne i magazynujące. Dysponuje zdolnością do efektywnego metabolizowania alkoholu, ale jej zdolności w tym zakresie nie są nieograniczone.

To ilość przyjętego alkoholu okazuje się tutaj kluczowa - mniejsza ilość mocnego alkoholu, takiego jak whisky, może być mniej obciążająca dla wątroby w porównaniu do większej ilości alkoholu o niższym stężeniu, jakim jest piwo.

Zatem paradoksalnie, wybór mniejszej ilości trunku o wyższym stężeniu alkoholu może być korzystniejszy dla wątroby niż spożywanie większych ilości napojów o niższej zawartości alkoholu.

3. Zdrowie wątroby a nadmierne spożycie alkoholu

Decydującym czynnikiem wpływającym na zdrowie wątroby jest więc nie rodzaj (i nie jakość!) wybieranego alkoholu, lecz przede wszystkim ilość i częstotliwość jego spożycia. Nadmierne picie alkoholu, bez względu na rodzaj, prowadzi do ryzyka rozwoju chorób wątroby i innych poważnych uszkodzeń tego narządu.

Kluczowe znaczenie dla ochrony wątroby ma umiar oraz świadome podejście do konsumpcji alkoholu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze