Przejdź na WP

Objawy chorej wątroby - sygnały, że narząd choruje, choroby

Wątroba to narząd, który znajduje się w jamie brzusznej, a dokładnie pod prawym łukiem żebrowym. Jest to organ spełniający wiele istotnych zadań w organizmie:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

 • Wątroba bierze czynny udział w procesie termoregulacji.
 • Produkuje żółć, która jest niezbędna przy trawieniu.
 • Wątroba wspomaga organizm w odtruwaniu go z wszelkich toksyn.
 • Wytwarza czynniki ułatwiające krzepnięcie krwi.
 • Wątroba jest narządem zaangażowanym w metabolizm węglowodanów, białek.
 • Narząd ten odpowiada za prawidłową pracę gospodarki hormonalnej.
 • Wątroba magazynuje żelazo, a także niektóre witaminy.

Zatem choroby wątroby powodują, że organizm przestaje funkcjonować prawidłowo.

spis treści

1. Objawy chorej wątroby - sygnały, że narząd choruje

Schorzenia, które obejmują wątrobę mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego objawy chorej wątroby mogą być na początku niezauważalne lub nie są łączone bezpośrednio z tym narządem. Chora wątroba objawy mogą mieć różne natężenie i częstotliwość. Objawy chorej wątroby występują w różnej skali od łagodnych, występujących sporadycznie do ostrych, które powodują dyskomfort funkcjonowania pacjenta.

Objawy chorej wątroby powinny być poparte specjalistycznymi badaniami
Objawy chorej wątroby powinny być poparte specjalistycznymi badaniami

Jakie objawy chorej wątroby występują najczęściej?

 • Widoczne problemy z trawieniem tłuszczów.
 • Znaczne osłabienie całego organizmu.
 • Bóle w nadbrzuszu.
 • Duża męczliwość nawet przy mniejszym wysiłku.
 • Ciągła niestrawność.
 • Obniżenie nastroju.

Są to typowe fizjologiczne objawy chorej wątroby, ale do nich mogą dołączyć objawy związane bezpośrednio z daną jednostką chorobową.

2. Objawy chorej wątroby - choroby

Przy chorobach polegających na zaburzeniu produkcji i transporcie żółci dochodzi do usuwania metabolitów, a także nieprawidłowego wchłaniania w jelitach. Jest to tzw., cholestaza, która może objawiać się szybką utratą masy ciała, niedoborem witamin, a także zaburzeniem wzrostu u dzieci. Bardzo często pacjenci cierpiący na cholestazę skarżą się na świąd skóry.

To też warto wiedzieć

Chora wątroba objawy przy ostrym stanie zapalnym narządu to przede wszystkim znaczny spadek ciśnienia tętniczego, pojawia się również przyspieszona akcja serca i niestety żółtaczka.

U niektórych pacjentów pojawiają się napady padaczkowe i problemy z krzepnięciem krwi. Jest to choroba zagrażająca nie tylko zaawansowanym stanem niewydolności wątroby, ale również obrzękiem mózgu, a nawet śpiączką. Przy tym schorzeniu natężenie objawów może być bardzo różne.

Zadbaj o swoją wątrobę
Zadbaj o swoją wątrobę [10 zdjęć]

Wątroba to ważny dla organizmu gruczoł, który pełni wiele istotnych funkcji. Między innymi odpowiada...

zobacz galerię

Objawy chorej wątroby to także żółty kolor twardówek, skóry i błon śluzowych, co jest wynikiem wysokiego poziomu bilirubiny w surowicy. Są to typowe objawy żółtaczki, ale mogą się również pojawić przy marskości wątroby, polekowego zapalenia wątroby, nowotworze.

Bez względu na chorobę pacjent powinien zostać objęty kompleksowym badaniem i leczeniem, ponieważ chora wątroba objawy wpływają destrukcyjnie na prawidłowe działanie całego organizmu. W większości przypadków przy ostrych stanach chorobowych sytuacja wymaga hospitalizowania pacjenta.

Następny artykuł: Objawy chorej wątroby

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy