Wątroba - funkcje, objawy, przyczyny i leczenie chorób
Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Pełni bardzo ważne funkcje, która mają bezpośredni wpływ na stan zdrowia i samopoczucie. Wszystkie nieprawidłowości w pracy wątroby objawiają się wieloma dolegliwościami, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Leczenie chorej wątroby jest istotne, ponieważ zignorowany problem może prowadzić do nieodwracalnych zmian w ciele, a nawet do śmierci.
1. Funkcje wątroby
Wątroba to narząd, który znajduje się w jamie brzusznej, a dokładnie pod prawym łukiem żebrowym. Jest to organ spełniający wiele istotnych funkcji w organizmie:
- bierze czynny udział w procesie termoregulacji,
- produkuje żółć, która jest niezbędna do trawienia,
- wspomaga organizm w odtruwaniu go z toksyn,
- wytwarza czynniki ułatwiające krzepnięcie krwi,
- bierze udział w metabolizmie węglowodanów i białek,
- odpowiada za prawidłową pracę gospodarki hormonalnej,
- magazynuje żelazo,
- magazynuje witaminy.
2. Objawy chorób wątroby
Schorzenia wątroby mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego objawy mogą być na początku niezauważalne lub nie są łączone bezpośrednio z tym narządem. Symptomy występują w różnej skali od łagodnych, występujących sporadycznie do ostrych, które utrudniają normalne funkcjonowanie:
- problemy z trawieniem tłuszczów,
- znaczne osłabienie całego organizmu,
- ból w nadbrzuszu,
- duża męczliwość,
- ciągła niestrawność,
- obniżenie nastroju,
- brak uczucia głodu,
- uczucie pełności po jedzeniu,
- nietolerancja alkoholu,
- odbijanie,
- nudności,
- opuchlizna nóg,
- żylaki przełyku,
- żółtaczka.
Objawy przy ostrym stanie zapalnym narządu to przede wszystkim znaczny spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszona akcja serca i żółtaczka.
U niektórych pacjentów pojawiają się napady padaczkowe i problemy z krzepnięciem krwi. Jest to choroba zagrażająca obrzękiem mózgu, a nawet śpiączką.
Symptomem chorej wątroby może być żółty kolor skóry i błon śluzowych, co jest wynikiem wysokiego poziomu bilirubiny w surowicy.
Są to typowe objawy żółtaczki, ale mogą się również pojawić przy marskości wątroby, polekowym zapaleniu wątroby i nowotworze.
Z kolei cholestaza może objawiać się szybką utratą masy ciała, niedoborem witamin, a także zaburzeniem wzrostu u dzieci. Bardzo często pacjenci skarżą się na uporczywy świąd skóry.
3. Przyczyny chorób wątroby
Możemy mówić o dwóch rodzajach chorób wątroby: przewlekłych i ostrych. W pierwszym wypadku przyczyny schorzenia upatruje się przede wszystkim w nadużywaniu alkoholu. Ryzyko choroby wątroby zwiększa się wraz z częstotliwością picia.
Drugim czynnikiem jest najczęściej nieodpowiednia dieta. Dodatkowo specjaliści wymieniają wirusowe zapalenie wątroby, które pacjent przeszedł w przeszłości (zarówno HBV, jak i HCV), a także nowotwory.
W przypadku ostrej choroby wątroby, powodem zwykle jest zatrucie. Może być ono spowodowane zażyciem niewłaściwych leków (paracetamolu lub środków z grypy hepatotoksycznych) lub toksynami (na przykład z grzybów trujących).
4. Leczenie chorób wątroby
Leczenie chorej wątroby jest zależne od przyczyny problemu. Terapia jest indywidualnie dostosywana do pacjenta, w zależności od jego stylu życia i zaawansowania dolegliwości.
Bardzo ważna jest dieta z ograniczoną ilością białka. W niektórych przypadkach konieczne jest przyjmowanie odpowiednich leków, a nawet przeszczep wątroby. Nieleczone choroby wątroby mogą przerodzić się w bardzo niebezpieczne schorzenia: WZW typu B, zakrzepicę żył wątrobowych lub autoimmunologiczne zapalenie wątroby.
Choroby wątroby zwiększają również ryzyko wystąpienia zaburzeń ogólnoustrojowych, takich jak sepsa czy wstrząs. Są to stany bezpośrednio zagrażąjące życiu.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.