Trwa ładowanie...

Rozwój dziecka - 15 miesiąc

Avatar placeholder
04.07.2020 22:48
Rozwój dziecka - 15 miesiąc
Rozwój dziecka - 15 miesiąc (Shutterstock)

Dziecko, które ma 15 miesięcy, jest silnie związane z mamą. To wpływa na jego rozwój intelektualny, fizyczny i społeczny. Dziecko poznaje świat, choć jednocześnie chce czuć się bezpieczne, a to może mu zapewnić jedynie kontakt z rodzicem. Takie przywiązanie do mamy objawia się szczególnie wieczorem. Maluch, zamiast pójść spać, zaczyna marudzić i płakać. Zapewnienia teściowej, że dziecko zmęczone płaczem uśnie samo, są mocno przesadzone. Maluch w ten sposób domaga się bliskości.

spis treści

1. Rozwój intelektualny dziecka

Dziecko wytwarza wokół siebie twórczy bałagan, a to oznacza, że natkniesz się na wszędzie porozrzucane zabawki. Żeby pomóc dziecku ćwiczyć motorykę, możesz zaproponować mu wspólne robienie porządków. Dziecko z równie dużą radością będzie budować wieżę z klocków, jak i ją... burzyć.

Rozwój dziecka to też powiększanie umiejętności werbalnych. Maluch zaczyna wydawać z siebie słowa dźwiękonaśladowcze i zaczyna utożsamiać je z konkretnymi elementami w rzeczywistości. Rozwój poznawczy dziecka jest coraz bardziej zaawansowany. Maluch, widząc kotka w książce, wyda z siebie dźwięk przypominający miauczenie kota.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Żeby wspomóc rozwój poznawczy dziecka, inicjuj krótkie rozmowy. Zapytaj dziecko, co robi lub co widzi. Możesz wydać mu proste polecenie, na przykład poproś je o pomoc przy układaniu książek na półce. Maluch czasami umie już wskazać poszczególne części swojego ciała, wie gdzie ma rączki, nóżki, buzię.

Dziecko 15-miesięczne potrafi sygnalizować potrzeby fizjologiczne, choć często po fakcie. Na tym etapie nie rozpoczynaj jeszcze nauki korzystania z nocnika, gdyż jest na to za wcześnie. Maluch zaczyna sam zbierać z podłogi różne przedmioty, choć jeszcze robi to niezręcznie.

2. Fizyczny i społeczny rozwój dziecka

15 miesiąc wprowadza w rozwoju dziecka duże zmiany. Maluch stawia pierwsze kroki, zaczyna niepewnie się poruszać. Ty, jako rodzic, nie odciągaj swojej pociechy od nauki chodzenia. Dziecko, które samodzielnie się porusza, kształtuje tym samym swoją niezależność. Rozwój dzieci na tym etapie życia to też ćwiczenie sprawności manualnej. Nie zdziw się, gdy zobaczysz, jak twoja pociecha cieszy się, otwierając i zamykając szuflady. Dziecko zaczyna też poznawać przestrzeń wokół siebie, a to znaczy, że możesz je zobaczyć raczkujące po schodach. Pamiętaj, że na naukę schodzenia jest jeszcze za wcześnie, dlatego czuwaj nad malcem.

Osobą, która jest w centrum uwagi malucha, jest nadal mama. Dziecko jest do niej niezwykle przywiązane i często nie pozwala jej oddalić się od siebie. W takiej sytuacji nie próbuj wymykać się ukradkiem z domu – maluch, gdy odkryje twoją nieobecność, poczuje się odrzucony. Lepiej wytłumacz mu, kiedy wrócisz. Tłumacząc mu to, nie operuj godzinami, gdyż dziecko nie ma jeszcze świadomości godzin. Powiedz maluchowi, że na przykład wrócisz na obiad.

Rozwój społeczny dziecka to również rodząca się samodzielność i niezależność. Maluch odczuwa rozdarcie między potrzebą bliskości a koniecznością uzyskania niezależności. Twoja pociecha odkrywa, że ucieczka przed tobą jest świetną zabawą. Dlatego nakazy i zakazy przez ciebie ustanowione maluch z radością łamie i coraz częściej mówi: „nie”.

ROZWÓJ DZIECKA

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze