Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Pierwsze kroki dziecka to, po pierwszym uśmiechu niemowlęcia, najbardziej wyczekiwany moment dla wszystkich młodych rodziców. Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jak mu w tym pomóc? Jak zachęcić malucha do stawania na własnych, chwiejnych jeszcze nóżkach? I co zrobić, aby zmniejszyć swój własny niepokój związany z pierwszymi krokami dziecka?

Pierwsze kroki dziecka

Aby dziecko zaczęło chodzić, potrzebuje ono kilku rzeczy:
  • odpowiedniej koordynacji ruchowej,
  • siły mięśni,
  • „wprawek” w chodzeniu: obracania się, pełzania, siadania, raczkowania.

Zanim twoje dziecko nauczy się chodzić, najpierw będzie tylko machało rączkami i nóżkami, później unosiło samodzielnie główkę, obracało się, pełzało, siadało, raczkowało. Taka jest naturalna kolej rzeczy, a wszystkie poprzednie fazy rozwoju ruchowego niemowlaka są mu potrzebne, aby stanąć na własnych nóżkach.

Pierwsze chwiejne kroki mogą pojawić się około 9-10 miesiąca. Dziecko jest wtedy w stanie unieść się na nogach i, trzymając się mebli, szczebelek łóżeczka lub nogi rodzica, ustać przez chwilę, czasem przekładając ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Zachęcaj je do tego – w ten sposób dziecko ćwiczy mięśnie nóg, do tej pory nieużywane do chodzenia.

Ważne jest, aby pierwsze kroki dziecka były wykonywane bez ślicznych, zakupionych specjalnie na tę okazję bucików. Nauka chodzenia powinna odbywać się boso, aby dziecko nauczyło się prawidłowo balansować na nóżkach.

Zanim dziecko zacznie chodzić bez pomocy, musi nauczyć się:

  • bezpiecznego „hamowania”,
  • siadania – czyli bezpiecznego „pacnięcia” na pupę, kiedy ma dość chodzenia,
  • kucania.

Czasem zdarza się, że dziecko już po pierwszych krokach o własnych siłach powraca do raczkowania. Nie ma się czym przejmować – po jakimś czasie znowu zacznie chodzić, kiedy poczuje się pewniej.

Bezpieczne dziecko podczas chodzenia

Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo dziecka podczas raczkowania i chodzenia. Jeśli bardzo boisz się spuścić dziecko z oczu nawet na chwilę – może zainwestuj w specjalny kask do nauki chodzenia? Uspokoi on ciebie, a dziecku zapewni bezpieczeństwo.

Tak zwane „chodziki” mają pomóc dziecku ćwiczyć chodzenie. Ciągłe oparcie bez wątpienia ułatwia te pierwsze kroki dziecka – dziecko nie musi chwytać się mebli czy większych zabawek. Ale zdania na temat chodzików są podzielone. Dziecko w chodziku na kółkach porusza się szybciej, stąd łatwiej o urazy. Co więcej, rozwój ruchowy niemowlaka może być zahamowany przez pozycję, jaką przybiera – nie jest to naturalna pozycja do chodzenia. Dziecko może później zacząć chodzić na palcach zamiast na całych stopach.

Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić? Większość dzieci zaczyna samodzielne chodzenie około 12-15 miesiąca życia. Ale nie jest to sztywna reguła – bywają niemowlaki stawiające swoje pierwsze kroki już po 9 miesiącu życia, inne uznają raczkowanie za jedyny możliwy sposób poruszania się przez ponad 16 miesięcy.

Jeśli dziecko chodzi, ale tylko z pomocą mebli albo dużych przedmiotów, których kurczowo się chwyta i nie próbuje samodzielnego chodzenia, możesz je zachęcić. Kucnij dwa kroki od dziecka i pomachaj jego ulubioną zabawką albo smakołykiem. Możesz też „skusić” dziecko, rozkładając ręce, obiecując przytulenie. Po jakimś czasie na pewno dziecko spróbuje chodzić samodzielnie.

W wieku 18 miesięcy dzieci chodzą już całkiem sprawnie. Przed tobą kolejne zadanie – dbanie o bezpieczeństwo biegającego wszędzie malucha.

Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
2
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Bóle nóżek u dziecka

Moja córeczka ma 2 latka i 10 miesięcy, od dłuższego czasu (kilku miesięcy) skarży się...

lek. Magdalena Pikul Porady udziela lek. Magdalena Pikul w trakcie specjalizacji z pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, interesuje się pediatrią i neonatologią.
Brak apetytu u dziecka

Witam! Mam problem z moim 3-letnim synkiem (3 latka skończył 4 sierpnia) Problemy zaczęły się...

lek. Tomasz Stawski Porady udziela lek. Tomasz Stawski specjalista chirurgii ogólnej.
pokaż 5 następnych

Artykuły Kalendarz rozwoju dziecka

Dziecko

Rodzicielstwo jest dużym wyzwaniem, dlatego decyzję o posiadaniu dziecka warto dobrze przemyśleć....

Sen niemowlęcia Jak uśpić dziecko?

Sen niemowlaka wypełnia większą część jego doby. Średnio małe dziecko śpi 16-18 godzin dziennie,...

Rozwód a dziecko
Rozstanie Rozwód a dziecko

Rozwód to nie tylko koniec związku małżeńskiego. Zagniewani na siebie małżonkowie zwykle...

Dziecko po rozwodzie
Rozstanie Dziecko po rozwodzie

Dziecko po rozwodzie rodziców może zachowywać się w przeróżny sposób -...

Probiotyki Dziecko a probiotyki

Probiotyki u dzieci stosujemy w celach profilaktycznych i leczniczych. Pojawia się pytanie...

Noworodek Kiedy dziecko widzi?

Kiedy dziecko zaczyna widzieć wyraźnie i umie rozróżniać przedmioty oraz ludzi? Niezbyt wcześnie. Dopiero w wieku trzech miesięcy niemowlę zaczyna obejmować wzrokiem większy obszar.

Od kiedy dziecko pamięta?
Rozwój niemowlęcia Od kiedy dziecko pamięta?

Od kiedy dziecko pamięta wydarzenia ze swojego życia? - to pytanie stanowiło punkt wyjściowy badań nad wspomnieniami. Wspomnienia dzieci są bowiem ważne dla zrozumienia, jak kształtuje się pamięć.

Kontrowersje wokół szczepień Czy szczepić dziecko?

W ostatnich latach w związku z lawinowym wzrostem występowania wśród dzieci chorób autoimmunologicznych,...

Dziecko u lekarza
Niezbędnik pacjenta Dziecko u lekarza

Początki życia dziecka są najważniejszym momentem - wówczas dziecko przechodzi kroki milowe w rozwoju. Ważne dlatego jest, by regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne.

ADHD Dziecko z ADHD w szkole

ADHD kojarzy się z nadpobudliwością, impulsywnością, nadruchliwością i deficytami uwagi. Co to oznacza dla dziecka w wieku szkolnym? Jak zminimalizować trudności w nauce u dziecka z ADHD?

Drugi rok życia dziecka Dziecko 14 miesięcy

Każdy etap rozwoju dziecka zaznacza się odmiennymi zachowaniami i potrzebami z jego strony....

Uchroń dziecko przed autyzmem
Przyczyny autyzmu Uchroń dziecko przed autyzmem

Witaminy dla ciężarnych pozwalają chronić dziecko już od poczęcia. Kobiety ciężarne muszą zdawać...

Jak wychować szczupłe dziecko?
Bilansowanie zdrowej diety Jak wychować szczupłe dziecko?

Jak wychować szczupłe dziecko? Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne. Wystarczy od maleńkości wpajać dziecku dobre nawyki żywieniowe. Ważne jest także motywowanie dziecka do aktywności.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij