Trwa ładowanie...

Fortrans – skład leku, dawkowanie, skutki uboczne, opinie

Avatar placeholder
15.09.2021 13:46
Fortrans to lek zalecany w przypadku kłopotów z przewodem pokarmowym oraz metabolizmem.
Fortrans to lek zalecany w przypadku kłopotów z przewodem pokarmowym oraz metabolizmem. (adobestock)

Fortrans to lek zalecany w przypadku kłopotów z przewodem pokarmowym oraz metabolizmem. Jest przepisywany wyłącznie na receptę. Ma on postać proszku o wadze 74 gramów do przygotowania wodnego roztworu. Oczyszcza okrężnicę oraz jelito grube w ramach przygotowania do zabiegów chirurgicznych okrężnicy oraz badań endoskopowych.

spis treści

1. Fortrans – skład leku

Podstawowym składnikiem leku Fortrans jest makrogol. Właściwości substancji czynnej makrogol zależą od jej masy cząsteczkowej. Makrogol w jelicie powoduje zatrzymanie wody i zwiększenie objętości płynów w jelicie oraz rozluźnienie mas kałowych. Zwiększona objętość stolca pobudza motorykę okrężnicy poprzez stymulację nerwowo-mięśniową. Efekty stosowania leku Fortrans to szybkie opróżnieniem jelita grubego i wydalenie zawartości.

Preparat Fortrans zawiera również elektrolity zapobiegające niekontrolowanej utracie przez organizm sodu, potasu i wody.

2. Fortrans – dawkowanie

Zobacz film: "Przygotowania do badania endoskopowego"

Preparat Fortrans ma postać proszku do przygotowania roztworu doustnego. Fortrans przeznaczony jest do stosowania u dorosłych. Stosuje się go w następujących proporcjach: 1 litr odpowiednio przygotowanego roztworu na 15–20 kg masy ciała. Zazwyczaj są to 3–4 litry.

Można przyjmować Fortrans w dawce pojedynczej, tj. 3–4 litry roztworu wieczorem, w dniu poprzedzającym zabieg albo w 2 dawkach podzielonych, tj. np. 2 litry wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg i 2 litry wcześnie rano w dniu zabiegu, tak aby zakończyć przyjmowanie preparatu Fortrans najpóźniej na 3–4 godziny przed badaniem lub zabiegiem.

Przygotowanie leku Fortrans: Zawartość 1 saszetki rozpuścić w 1 litrze zimnej, przegotowanej wcześniej wody lub w wodzie mineralnej, niegazowanej. Proszek należy mieszać aż do jego całkowitego rozpuszczenia.

3. Fortrans – skutki uboczne

Przeciwwskazania do stosowania leku Fortrans to objawy np. odwodnienia lub ciężka niewydolność serca, niedrożność jelita, zwężenie jelita grubego, perforacja przewodu pokarmowego.

Fortrans powinien być stosowany z zachowaniem szczególnej ostrożności u osób, u których pojawiają się zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, z zaburzeniami neurologicznymi dotyczącymi odruchu gardłowego lub zaburzeniami motoryki w obrębie jamy ustnej, z tendencją do zadławień, zachłyśnięć lub zarzucania treści pokarmowej, obłożnie chorych, w złym stanie ogólnym, z niewydolnością serca lub ryzykiem wystąpienia obrzęku płuc.

4. Fortrans – opinie

Osoby stosujące Fortrans skarżą się najczęściej na pojawiające się nudności, których efektem są wymioty. U niektórych wystąpiła także biegunka.

Osobliwy smak, to duża wada leku Fortrans, pacjencji łagodzą go popijając innym płynem. Cena leku Fortrans to ok. 60 zł za 4 saszetki.

Po zażyciu leku Fortrans należy poświęcić wiele czasu na spędzenie w łazience. Niektórzy w ciągu 8 godzin byli zmuszeni do niej zaglądać co 10/15 minut.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze