Gluten w diecie niemowląt

Gluten może spowodować celiakię. Jest to bardzo poważna choroba. Polega na zaburzeniach trawienia i wchłaniania. Uwarunkowana jest genetycznie. Jednak ryzyko wystąpienia może pojawić się w każdej grupie osób. Szczególnie wśród niemowląt. Zdania na temat tego, kiedy po raz pierwszy podawać gluten niemowlętom, są podzielone. Kiedyś uważano, że im później, tym lepiej, dziś uważa się, że między 5. a 6. miesiącem życia.

Gluten dla niemowląt

Gluten jest to białko zawarte w zbożach: życie, pszenicy, owsie i jęczmieniu. Występuje w pieczywie, kaszach, makaronach, ciastach. Może powodować nadwrażliwość organizmu. Przejawia się ona alergią pokarmową lub celiakią.

Kiedy podawać dziecku po raz pierwszy gluten? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Do tej pory Światowa Organizacja Zdrowia zalecała karmienie dziecka przez pierwsze 6 miesięcy tylko mlekiem matki. Obecnie krajowy konsultant ds. pediatrii zaleca stopniowe wprowadzanie glutenu do diety – pierwszą dawkę już w 5. miesiącu życia. Taka decyzja związana jest z wynikami badań wielu specjalistów, którzy doszli do wniosku, że wcześniejsze wprowadzenie glutenu w określonej dawce i czasie zmniejsza ryzyko zachorowania przez dziecko na celiakię. Gluten w tym okresie powinien być podawany pod osłoną mleka matki. Jego ilości są niewielkie, więc nie mogą wpływać na karmienie piersią.

Zalety wcześniejszego podawania glutenu:

 • gluten wprowadzony do żywienia niemowląt między 5. a 6. miesiącem życia może zmniejszać ryzyko zachorowania na celiakię nawet o 50%. Podaje się go raz dziennie pół łyżeczki (ok. 2-3 g/100 ml) w przecierze jarzynowym,
 • gluten można rozpuszczać w mleku matki, nie ma wtedy konieczności podawania jarzynowego przecieru,
 • wcześniejsze podanie glutenu nie zwiększa ryzyka zachorowania na alergię pokarmową, gdyż nie ma dowodów, że późniejsze podawanie go zmniejsza to ryzyko,
 • do 6. miesiąca życia zaledwie kilka procent dzieci jest karmione wyłącznie mlekiem matki – podawanie glutenu razem z nim może to wydłużyć.

Wady wcześniejszego podawania glutenu:

 • brak długotrwałych wiarygodnych badań,
 • część specjalistów uważa za niepotrzebne zmiany żywieniowe u wszystkich dzieci, skoro celiakia dotyczy zaledwie jednego procenta dzieci,
 • wcześniej podawany gluten może zachęcić matki do wcześniejszego podawania także innych produktów,
 • podana dawka glutenu może nie być przestrzegana,
 • wnioski wyciągnięte przez specjalistów oparte są na obserwacjach, a nie badaniach.

Zdania na temat wprowadzania glutenu do diety niemowlakasą podzielone. Skoro lekarze nie mogą dojść do wspólnego wniosku, to co mają zrobić rodzice? Najlepiej rozmawiać o tym z zaufanym pediatrą i poznać dokładnie, na czym polega celiakia.

Celiakia u dziecka

Celiakia inaczej nazywana jest chorobą trzewną. Na czym polega ta choroba? Są to zaburzenia trawienia i wchłaniania spowodowane zniszczeniem ściany jelita, co jest wynikiem nieprawidłowej reakcji na gluten. Nieleczona celiakia może skutkować uszkodzeniem jelit, wątroby, zaburzeniami rozwojowymi, bezpłodnością, zmianami nowotworowymi. Choroba jest uwarunkowana genetycznie, chociaż ryzyko zachorowania istnieje również wśród osób, których bliscy nie są chorzy.

Celiakia to podstępna choroba, która przez wiele lat może nie dawać żadnych zewnętrznych objawów oprócz jednego niespecyficznego, np. niewyjaśnioną niedokrwistość. Po latach atakuje wiele narządów. Dlatego czasami możemy nie wiedzieć, że ktoś w naszej rodzinie choruje. Jej objawy mogą pojawić się w każdym wieku, często można je zaobserwować u niemowlaków po wprowadzeniu glutenu do diety.

Wprowadzony do żywienia niemowląt gluten może spowodować reakcję przewodu pokarmowego od razu lub po jakimś czasie. Jednak nie każdy ból brzuszka u malucha po podaniu glutenu świadczy o celiakii lub alergii pokarmowej. Może być spowodowany np. niedojrzałością przewodu pokarmowego. Dlatego pediatrzy w przypadku dzieci do 3. roku życia próbują sami radzić sobie z dolegliwościami żołądkowymi, a gdy im się nie udaje, to dopiero kierują do specjalisty.

Jakie są objawy celiakii?

 • wzdęcia, męczące, częste bóle brzucha – może to być objaw kolki, jednak warto je skonsultować z lekarzem,
 • zaburzenia wzrostu,
 • ulewanie po 6. miesiącu życia, biegunki, częste wymioty, luźne stolce,
 • zmiany skórne – pęcherzyki, rumień, grudki – na twarzy, łokciach, pośladkach, w okolicy kości krzyżowej, w zgięciach kolan,
 • łatwe i częste łapanie infekcji,
 • płaczliwość, osłabienie, bladość skóry i spojówek oczu (mogą to być także objawy anemii),
 • wyraźne schudnięcie lub niska waga.

Objawy celiakii niestety przypominają wiele innych schorzeń. Może to być alergia pokarmowa, która zwykle słabnie lub ustępuje z wiekiem. O leczeniu celiakii decyduje pediatra, alergolog lub gastroenterolog. Przede wszystkim polega ono na wyeliminowaniu glutenu z diety – i podawaniu produktów bezglutenowych.

Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Niemowlak pije tylko mleko

Witam, Synek ma 10 miesięcy. Od około miesiąca mamy problem z jego jedzeniem. Wcześniej zjadał...

mgr Aurelia Grzmot-Bilska Porady udziela mgr Aurelia Grzmot-Bilska pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
pokaż 5 następnych

Artykuły Rozszerzanie diety

Rozszerzanie diety Napoje dla niemowląt

Co pije niemowlę? Na to pytanie szukają odpowiedzi rodzice, szczególnie w okresie dużych upałów. Karmienie niemowlaka wyłącznie piersią powinno zaspokoić wszystkie potrzeby niemowlaka, zarówno te związane z pragnieniem, jak i z głodem. Jeżeli maleństwo...

Przepisy dla niemowląt
Rozszerzanie diety Przepisy dla niemowląt

Niemowlęta można karmić na dwa sposoby. Pierwszy to kupowanie dziecku gotowych dań w słoiczkach, a drugi to samodzielne przygotowywanie posiłków dzieciom. Pierwszy sposób jest na pewno wygodniejszy, ale o wiele droższy. Ponadto, jeśli sama przygotujesz...

Rozszerzanie diety Co powinno jeść 6-miesięczne dziecko?

(...) mu mleko modyfikowane. Rozszerzanie diety niemowlaka powinno nastąpić, gdy dziecko skończy sześć miesięcy. Wprowadzone powinny ... modyfikowane było odpowiednio dobrane do potrzeb niemowlaka. Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego sztucznie może odbyć się...

Alergia pokarmowa Alergia na gluten

Jeżeli obawiamy się alergii na gluten, naszą uwagę powinien przykuć problem apetytu, nadmierna...

Kolka u niemowlęcia Odwodnienie u niemowląt

Odwodnienie u niemowląt jest bardzo niebezpieczne. Może prowadzić do osłabienia organizmu, skrajnego niedoboru elektrolitów i skutkować koniecznością hospitalizacji.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne Gruszka dla niemowląt

Gruszka dla niemowląt jest podstawowym elementem wyprawki dla dziecka. Czyszczenie noska za pomocą gruszki jest efektywne i na dość długo pozwala odetkać drogi oddechowe dziecka.

Zaparcia Zaparcia u niemowląt

Często myślimy, że zaparcia dotyczą tylko osób dorosłych (50% kobiet i 25% mężczyzn...

Wysypka u niemowląt
Problemy skórne Wysypka u niemowląt

Wysypka u niemowląt może oznaczać albo jakąś alergię (pokarmową, kontaktową, wziewną itd.), albo chorobę wieku dziecięcego, taką jak np. odra, różyczka czy ospa wietrzna.

Przyczyny ADHD ADHD u niemowląt

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ang. Attention Deficit Hyperactivity...

Refluks żołądkowo-przełykowy Refluks u niemowląt

Refluks żołądkowo-przełykowy to dosyć powszechna dolegliwość, której objawami są: u...

Alergia u niemowląt
Problemy skórne Alergia u niemowląt

Alergia u niemowląt może się objawiać różnorodnie. Jeśli jest to alergia pokarmowa, mogą wystąpić bóle brzucha, biegunka, wymioty, zaparcia, jeśli alergia wziewna - trudności z oddychaniem.

Katar u niemowląt
Katar Katar u niemowląt

Katar u niemowląt jest częstą dolegliwością, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia. Jeśli jednak dziecko nie może spać, a zatkany nos utrudnia mu oddychanie, należy skonsultować się z pediatrą.

Szczepienia niemowląt
Kontrowersje wokół szczepień Szczepienia niemowląt

Szczepienia dla niemowląt są skuteczną metodą zapobiegania chorobom zakaźnym już od najwcześniejszych...

Diety dla alergików Pokarm niemowląt

Najlepszym pokarmem niemowląt z alergiami jest mleko matki. W skład tego mleka wchodzą wszystkie...

Karmienie niemowlęcia Kupa u niemowląt

Kupa u niemowląt zależy od tego, co podajemy im do spożycia. Inaczej wygląda kupa po mleku...

Witaminy dla niemowląt
Karmienie piersią Witaminy dla niemowląt

Witaminy dla niemowląt, które powinny być podawane pomimo karmienia dziecka piersią, to witaminy D oraz K. Witamina D dla niemowląt jest potrzebna do prawidłowego rozwoju kości i uzębienia.

Skóra niemowlęcia Odparzenia u niemowląt

Odparzenia u niemowląt to dosyć częsta dolegliwość. Niemowlak przynajmniej kilka razy w ciągu pierwszych kilkunastu miesięcy życia cierpi z powodu bolesnych bąbli na skórze pupy.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne Kosmetyki dla niemowląt

Kosmetyki dla niemowląt, takie jak oliwki dziecięce, mydełka do kąpieli, chusteczki nawilżające czy kremy na odparzenia, zawierają testowane dermatologicznie substancje niewywołujące podrażnień skóry.

Co na komary dla niemowląt?
Akcesoria higieniczne i zdrowotne Co na komary dla niemowląt?

Co na komary dla niemowląt? Środki przeciwko ukąszeniom komarów powinny być bezpieczne dla niemowlaka i zawierać niewielkie stężenie substancji chemicznej DEET odstraszającej te owady.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij