Trwa ładowanie...

Hormonalna terapia raka prostaty mniej bezpieczna dla mężczyzn po przebytym zawale serca

Avatar placeholder
30.04.2019 12:21
Hormonalna terapia raka prostaty mniej bezpieczna dla mężczyzn po przebytym zawale serca
Hormonalna terapia raka prostaty mniej bezpieczna dla mężczyzn po przebytym zawale serca (123RF)

Mężczyźni, u których zdiagnozowano raka prostaty często leczeni są hormonalną terapią ozonową, która pomaga zwalczać nowotwór. Nowe badanie sugeruje, że leczenie tą metodą może stanowić zagrożenie dla ludzi, którzy przebyli wcześniej zawał serca.

Terapia hormonalna w leczeniu nowotworu prostaty okazuje się ryzykowna w określonych przypadkach.
Terapia hormonalna w leczeniu nowotworu prostaty okazuje się ryzykowna w określonych przypadkach. (123RF)

"Przy wyborze kandydata do leczenia hormonalną terapią ozonową, należy wziąć pod uwagę wiek pacjenta, ryzyko chorób serca i ryzyko nawrotu choroby wśród osób cierpiących na raka prostaty” – powiedział kierownik badań dr Nataniel Lester-Coll z Uniwersytetu Yale w komunikacie prasowym. Dr Nataniel Lester-Coll  jest lekarzem w Yale School of Medicine na wydziale radiologii terapeutycznej w New Haven, w stanie Connecticut.

Nowotwory prostaty zwykle wzrastają w obecności hormonów, takich jak testosteron, dlatego lekarze bardzo często kierują pacjenta na terapię, której celem jest obniżanie poziomu hormonów. Metoda ta polega na hamowaniu wydzielania androgenów przez jądra poprzez stosowanie hormonów, które ograniczają czynność przysadki mózgowej tak, że jądra produkują dużo mniej testosteronu.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Dotychczas stosowane inne nazwy tej terapii to m.in. supresja androgenowa, supresja hormonalna lub metoda ADT (ang. Androgen Deprivation Therapy). Jednak jak takie rozwiązanie wpływa na stan serca i czy nie stanowi zagrożenia dla jego zdrowia?

Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, zespół Yale dokładnie prześledził wyniki pacjentów ze średnim i wysokim ryzykiem raka prostaty. Badacze odkryli, że terapia hormonalna ****wydłużyła przeżywalność i poprawiła jakość życia pacjentów.

Był jednak jeden wyjątek: leczenie wykazało negatywny wpływ na przeżywalność i jakość życia u mężczyzn po przebytym zawale serca, jak wykazały wyniki badań.

Zespół dr Nataniela Lestera-Colla wykazał, że mężczyźni, którzy byli młodszą grupą wiekową badanych pacjentów najkorzystniej reagowali na opisywaną terapię hormonalną.

"Mężczyźni, którzy mieli udokumentowaną historię problemów ze zdrowiem serca o czym świadczył przebyty wcześniej zawał serca zostali potencjalnie poszkodowani przez poddanie terapią hormonalną" – powiedział dr Manish Vira, wiceprzewodniczący badań urologicznych w Arthur Smith Instytutu Urologii w New Hyde Park, NY.

Ponadto dr Manish Vira stwierdził, że ryzyko zwiększenia problemów zdrowotnych serca spowodowane przez terapię hormonalną u badanych pacjentów może być większe niż korzyści z możliwości hamowania nowotworu.

Liczne badania wykazały, że terapia hormonalna może pomóc wielu pacjentom w walce z rakiem prostaty, aczkolwiek „przy podejmowaniu decyzji o leczeniu pacjenta cierpiącego na nowotwór prostaty należy wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak problemy zdrowotne z krążeniem czy sercem” – dopowiada dr Manish Vira.

Wyniki badań zostały zaprezentowane 28 września przez Amerykańskie Towarzystwo Radiologii i Onkologii Terapeutycznej w Bostonie. Należy pamiętać, że wnioski przedstawione na spotkaniach medycznych są zazwyczaj uważane jako wstępne, dopóki nie zostaną opublikowane w czasopiśmie recenzowanym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze