Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Tomasz Nęcki

Esperal – zabieg, działanie, przebieg

Avatar placeholder
30.03.2021 19:34
Implantacja Esperalu jest wykonywana przez chirurga
Implantacja Esperalu jest wykonywana przez chirurga (123rf.com)

Implantacja Esperalu, czyli tzw. wszywka ma za zadanie zmniejszenie ochoty na alkohol u osób uzależnionych. Esperal ma również działanie psychologiczne. Osoba uzależniona od alkoholu sama często świadomie rezygnuje z wypicia alkoholu, ponieważ ma wszyty Esperal. Esperal to nazwa handlowa preparatu, który zawiera lek disulfiram, zmieniający metabolizm alkoholowy i powodujący przykre odczucia po wypiciu alkoholu.

spis treści

1. Implantacja Esperalu

Implantacja Esperalu ma pomóc w walce z uzależnieniem od alkoholu. Zabieg, w czasie, którego wszywany jest Esperal, jest dość krótki i trwa ok. 30 min. Esperal nie powoduje zazwyczaj żadnych skutków ubocznych. Pacjent powinien jedynie pamiętać, aby przed implantacją Esperalu powstrzymać się od picia przez przynajmniej 48 godzin. Implantacja Esperalu odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

2. Objawy wywołane przez Esperal

Implantacja Esperalu powoduje zmiany w chemicznym rozkładzie alkoholu. Esperal reaguje na alkohol, następuje zahamowanie działania enzymów odpowiadających za rozkład etanolu. W praktyce Esperal wywołuje objawy bardzo mocnego kaca, spowodowanych zahamowaniem rozkładu alkoholu i obecnością przez to w organizmie dużych ilości aldehydu octowego.

Zobacz film: "Uzależnienie od alkoholu [Specjalista radzi]"

Pierwsze objawy wywołane przez Esperal pojawiają się już po kilku minutach i mogą trwać nawet do kilkunastu godzin, w zależności od ilości spożytego alkoholu. Objawy wywołane przez alkohol po implantacji Esperalu to zaczerwienienie twarzy, nudności, wymioty, ból i zawroty głowy, zaburzenia psychiczne, problemy z widzeniem oraz przyspieszona praca serca.

Konsekwencje wypicia alkoholu po implantacji Esperalu skutecznie odstraszają alkoholików od picia. Należy jednak podkreślić, że Esperal nie ma działania leczniczego, a jedynie ma powstrzymać ludzi od sięgnięcia po alkohol.

3. Wszycie Esperalu

Implantacja Esperalu jest wykonywane przez chirurga. Esperal jest dostępny w aptekach na receptę. Należy jednak pamiętać, aby nie kupować Esperalu z wątpliwych źródeł.

Przed wszyciem Esperalu lekarz powinien przeprowadzić rozmowę z pacjentem na temat jego stanu zdrowia. W czasie tej rozmowy lekarz powinien przekazać wszystkie informacje oraz zalecenia przed implantacją Esperalu. Najczęściej Esperal jest wszywany w pośladek. Dzięki temu implantacja Esperalu jest na tyle dyskretna, że wie o niej jedynie najbliższe otoczenie chorego.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Niezależnie od miejsca implantacji Esperalu chirurg znieczula miejsce wszycia. Następnie dokonuje nacięcia w skórze w celu ilmplementacji Esperalu. W zależności od wagi pacjenta lekarz wprowadza odpowiednią ilość tabletek Esperalu. Następnie lekarz zakłada szwy na ranę, które należy ściągnąć po kilku dniach w zależności od tego, jak goi się rana.

Po zabiegu Esperal wchłania się i działa przez około 8 miesięcy. Czas działania tabletek po implantacji Esperalu zależy od wielu czynników takich jak na przykład aktywność fizyczna czy nadwaga.

Sporadycznie zdarza się, że ciało nie toleruje implantacji Esperalu. Wówczas rana po implantacji Esperalu zaczyna się sączyć i ropieć.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze