Trwa ładowanie...

Owsiki - jak się przenoszą, objawy, leczenie

Avatar placeholder
06.04.2021 18:52
Owsiki - jak się przenoszą, objawy, leczenie
Owsiki - jak się przenoszą, objawy, leczenie

Jak leczyć owsiki – pytanie zadawane najczęściej przez rodziców. Narażeni są również dorośli, którzy mają kontakt z przedmiotami wielokrotnego użytku. Wszyscy pamiętamy nauki mam, które kazały myć ręce przed każdym posiłkiem, po wyjściu z toalety, by uniknąć grzybicy lub owsików. Miały rację.

spis treści

1. Owsiki - jak się przenoszą

Owsica to nazwa choroby wywołana przez pasożyty. Owsiki przenoszone są przez brudne ręce, niemyte owoce. Wszystkie przedmioty mające kontakt z układem pokarmowym. Do zarażenia owsikami może dojść przez przedmioty codziennego użytku, brudną bieliznę, pościel i wspólne ręczniki.

Owsiki przenoszone są również drogą oddechową. Mogą wystąpić w kurzu domowym, w powietrzu pomieszczeń klimatyzowanych. Piaskownica i plaża – to najczęstsze miejsca, w których można znaleźć owsiki. Dlatego to dzieci są najbardziej narażone na owsiki.

Zobacz film: "Pasożyty u ludzi. Jak zapobiegać?"

Dorośli, którzy w swojej pracy stykają się z wieloma osobami, są w grupie ryzyka. Powinny często myć ręce, by nie doszło do zakażenia. Na zarażenie owsicą są szczególnie narażenie nauczyciele, pracownicy szpitalnych oddziałów dziecięcych, salowe oraz sprzątaczki.

2. Owsiki - objawy

Początkowo zakażenie owsikami może nie powodować żadnych widocznych dolegliwości. Najczęściej owsiki powodują męczące swędzenie w okolicy odbytu. U dziewczynek może dojść do stanu zapalnego pochwy, zapalenia macicy oraz jajowodów.

Owsiki mogą zagnieździć się w wyrostku robaczkowym i spowodować jego stan zapalny. Niektóre owsiki powodują guzy w jamie otrzewnowej, tzw. ziarniniaki. W kale pojawiają się białe, ruchliwe jedno-centymetrowe robaki.

Dzieci są niespokojne, może dojść do nocnego moczenia, wiążą się z tym kłopoty w szkole, brak koncentracji. Szybko chudną, nie przybierają na wadze. Są to pierwsze oznaki owsicy.

Należy wówczas udać się z dzieckiem do lekarza. Podobne objawy mogą wystąpić u dorosłego. W tym przypadku również niezbędny będzie kontakt z lekarzem. Należy pamiętać, że leczeniu lepiej poddać całą rodzinę. Do codziennych posiłków warto wprowadzić pokarmy bogate w błonnik, więcej warzyw i owoców.

3. Owsiki - leczenie

Meble i podłogi przecierać mokrą szmatką, a następnie ją wygotować, codziennie zmieniać bieliznę osobistą, ręczniki i ścierki kuchenne codziennie gotować, kłaść dzieci i dorosłych spać oddzielnie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze