Trwa ładowanie...

Jak radzić sobie z chorobą Alzheimera?

Lek. Mateusz Nawrocki
24.11.2016 17:29
Jak radzić sobie z chorobą Alzheimera?
Jak radzić sobie z chorobą Alzheimera?

W Polsce choroba Alzheimera dotyczy blisko 250 tysięcy seniorów. Biorąc pod uwagę zaawansowanie zmian i praktyczną nieodwracalność demencji, opieka nad takimi pacjentami jest bardzo skomplikowana.

Większość chorych na alzheimera żyje w domach i opiekę nad nimi sprawuje najbliższa rodzina. Według najnowszych badań, wątpliwy jest skutek terapii zajęciowej u takich osób. Szacuje się, że w Polsce żyje 250 tysięcy osób chorych na alzheimera, a dla porównania, w Stanach Zjednoczonych zmaga się z nią ponad 5,5 miliona osób.

W większości sytuacji leczenie jest objawowe i nie jest możliwe pełne wyleczenie pacjenta. W praktyce opiekę nad takimi osobami sprawuje rodzina - 70 procent chorych osób mieszka w domu.

Wiele osób pomaga w takiej opiece w formie wolontariatu, nie dostając żadnego wynagrodzenia za wielką pracę, którą wykonują na rzecz chorych osób. Zajęcia, w których trzeba pomóc, należą do obowiązków dnia codziennego - zaliczamy do nich robienie zakupów, gotowanie czy też zapewnienie transportu.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Ponad 30 milionów osób na całym świecie zmaga się z chorobą Alzheimera
Ponad 30 milionów osób na całym świecie zmaga się z chorobą Alzheimera (123RF)

Najnowsze badanie opublikowane w magazynie „Annals of Internal Medicine”, poddaje zastanowieniu, czy terapia zajęciowa spowalnia procesy chorobowe związane z chorobą Alzheimera.

Zespół naukowców z Centrum Badań nad Starzeniem się oraz z Instytutu Regenstrief w Indianapolis postanowił zbadać czy dwuletnia terapia zajęciowa pomaga w polepszeniu sytuacji tych pacjentów.

„Uczestnicy badania wykazywali zarówno mentalną, jak i funkcjonalną degenerację w czasie badania. To smutne doniesienia, ponieważ wcześniejsze założenia oparte co prawda na krótkoterminowej analizie, sugerowały, że pewne działania mogą spowolnić proces degeneracji, szczególnie u pensjonariuszy domów opieki” - zaznacza dr Christopher M. Callahan, profesor z Indiana University.

Przy nieodwracalności demencji i braku farmakologicznych możliwości terapeutycznych, możliwości działania stają się mocno ograniczone.

To powoduje, że sama opieka na osobami z chorobą Alzheimera jest szczególnie wymagająca. Jak zaznacza dr Callahan, pewne ułatwienia w domu, takie jak komfortowy dostęp do toalety, intuicyjna kuchnia czy też zmniejszenie możliwości upadków, spowoduje, że osoby zmagające się z chorobą Alzheimera mogą żyć w lepszych warunkach w domu.

Stanowisko naukowców jest wspólne: „biorąc pod uwagę ciężar, jaki spoczywa na opiekunach osób z chorobą Alzheimera, którzy w większości są członkami rodziny, badacze muszą skupić się na opracowaniu strategii pomagającej w opiece domowej nad pacjentami z demencją.  

Na świecie z demencją zmaga się blisko 30 milionów osób. Ciężko mówić o tej sytuacji w kategoriach epidemii, ale biorąc pod uwagę ilość osób, należy użyć takiego określenia. Prognozy nie są optymistyczne i szacuje się, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat, ilość chorych osób może się dramatycznie zwiększyć.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze