Trwa ładowanie...

Jak usunąć kleszcza bez pęsety? Jest prosty sposób, ale liczy się czas

Avatar placeholder
19.04.2024 14:23
Nie masz pod ręką pęsety? Tak szybko i bezpiecznie wyjmiesz kleszcza
Nie masz pod ręką pęsety? Tak szybko i bezpiecznie wyjmiesz kleszcza (archiwum prywatne)

Sezon na kleszcze oficjalnie rozpoczęty. O ile większość z nas jest świadoma tego, że pasożyta należy niezwłocznie usunąć, gdy znajdziemy go na ciele, nie każdy wie, jak to właściwie zrobić. Jak postąpić, gdy pod ręką nie mamy nawet pęsety?

spis treści

1. Groźne kleszcze

Kleszcze są szczególnie problematyczne, gdyż przenoszą wiele groźnych chorób. Jak je więc wyjąć? Przede wszystkim szybko i bezpiecznie, a najlepszym narzędziem jest pęseta, nie zawsze jednak mamy ją ze sobą.

Im krócej jesteśmy dla pasożyta "posiłkiem", tym mniejsze ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chorobami - boreliozą, odkleszczowym zapaleniem mózgu, gorączką krwotoczną czy anaplazmozą.

Zobacz film: "Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?"

W celu usunięcia pajęczaka możemy udać się do gabinetu lekarskiego, ale istnieje cała masa metod, które pozwolą to zrobić samodzielnie. Unikniemy kolejek, a tym samym dodatkowych godzin z kleszczem żywiącym się naszą krwią.

Jeśli regularnie spędzasz czas na łanie natury, warto przy sobie mieć kleszczołapkę lub kleszczkartę. Ta druga bez problemu mieści się w portfelu, a posiadanie jej przy sobie z pewnością nie zaszkodzi.

2. Usuwanie kleszczy bez pęsety

Zacznijmy od tego, czego nie robić, by pozbyć się pasożyta. Wbrew powszechnym przekonaniom, kleszczem nie należy obracać. Takie działanie może sprawić, że jego część pozostanie w ciele.

Pajęczaków nie należy też natłuszczać, wszelkiego rodzaju kremy też odpadają. Nie zaleca się smarowania alkoholem i benzyną. Jeśli nie masz żadnego przydatnego narzędzia jak pęseta czy kleszczołapki, jesteś zdany na własne palce.

Ostrożnie chwyć pasożyta palcem wskazującym i kciukiem, zrób to na tyle delikatnie, by nie zmiażdżyć kleszcza. Złap go jak najbliżej skóry, a następnie delikatnie, ruszając nim na boki pionowo do góry, wyciągnij go zdecydowanym ruchem.

Miejsce po kleszczu należy zdezynfekować i obserwować przez najbliższe dni. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, by uniknąć powikłań.

Metoda nie jest jednak zalecana, gdyż pasożyta łatwo ścisnąć, nieumiejętne wyciąganie go może też sprawić, że część zostanie w ciele. Lepiej jednak podjąć taką próbę, niż ryzykować infekcję, jeśli nie mamy dostępu do pęsety czy innych pomocnych przyborów.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze