Największy błąd podczas wyciągania kleszcza. Zwiększa ryzyko boreliozy
Wraz z nadejściem wiosny, rozpoczął się sezon na kleszcze. Jeśli zdarzy się, że ten niebezpieczny pajęczak wbije się w naszą skórę, powinniśmy szybko i bezpieczniej go usunąć. Wyjaśniamy, jak zrobić to bezpiecznie i jakiego błędu unikać za wszelką cenę.
1. Jeśli ugryzł cię kleszcz - zachowaj spokój
Na kleszcza można natknąć się nie tylko w leśnych zaroślach, ale także podczas spaceru w parku lub przebywając na łące czy na działce. Podstępni krwiopijcy przenoszący boreliozę, najchętniej żerują w okresie kwietnia i maja oraz września i października. Jeżeli padniemy ich ofiarą i zauważymy, że groźny pajęczak wbił nam się w skórę, powinniśmy jak najszybciej się go pozbyć.
W tej sytuacji nie należy wpadać w panikę i unikać nieprzemyślanych działań, a także uzbroić się w cierpliwość, bo wyjęcie kleszcza może nie udać się za pierwszym razem.
2. Jak bezpiecznie wyjąć kleszcza?
Po pierwsze do usunięcia kleszcza powinno używać się odpowiedniego narzędzia. Najlepsza będzie pęseta lub specjalne szczypce, kleszczarka czy lasso.
Większość osób wyjmuje intruza, który wbił się w skórę przy użyciu pęsety. Należy wówczas mocno chwycić kleszcza jak najbliżej skóry i wyciągnąć go, wykonując jeden zdecydowany ruch do góry, wzdłuż osi wkłucia.
Warto upewnić, że w skórze nie pozostała żadna jego część. Po pozbyciu się kleszcza miejsce ugryzienia trzeba koniecznie zdezynfekować przeznaczonym do tego preparatem.
Pamiętajmy, żeby go nie wykręcać, nie szczypać i nie wyjmować paznokciami. Poza tym podczas usuwania kleszcza nie wolno używać masła, benzyny, zmywacza do paznokci czy alkoholu.
To największy błąd, jaki możemy popełnić. Następuje wtedy zablokowanie otworów oddechowych pajęczaka. Kleszcz dusi się i zaczyna wymiotować do naszej skóry, co zwiększa ryzyko zakażenie groźnymi chorobami odkleszczowymi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.