Dziąsła chorują po cichu
Mówiąc o higienie jamy ustnej, najczęściej myślimy o zębach. To na ich pielęgnacji skupiamy się najbardziej. Zapominamy o dziąsłach, które zaniedbane mogą doprowadzić do rozwoju poważnych dolegliwości.
W jamie ustnej każdego dnia gromadzą się resztki jedzenia czy naskórka. Jeśli regularnie czyścimy zęby, możemy je częściowo wyeliminować. Z czasem jednak na powierzchni zębów można zauważyć kamień. To w nim gromadzą się bakterie, które nie tylko niszczą szkliwo zębów, ale też produkują toksyny atakujące dziąsła. To już prosta droga do rozwoju stanu zapalnego.
Zapalenie przyzębia, choć często bagatelizowane, jest jedną z głównych przyczyn utraty zębów wśród osób dorosłych na całym świecie. Co powinno zwrócić naszą uwagę i w jaki sposób zapobiec rozwojowi choroby?
1. Objawy zapalenia dziąseł
Pierwszym objawem zapalenia dziąseł jest krwawienie, najczęściej dające się zauważyć tuż po szczotkowaniu zębów. Dziąsła są opuchnięte, zaczerwienione. Zmianie uległa też ich barwa. Tkanka nie jest różowa, a intensywnie czerwona. Z czasem pojawić się może ból podczas przeżuwania oraz odsuwanie się dziąseł od zębów. Szyjki zębowe nie są chronione i stają się nadwrażliwe na kwaśne pokarmy oraz zmiany temperatury.
Jeśli leczenie nie zostanie podjęte na typ etapie, może dojść do zapalenia ozębnej. Uszkodzeniu ulegną kości i włókna mocujące zęby, które ostatecznie wypadną. Pojawiają się też problemy natury estetycznej, m.in. nieświeży oddech. Konsekwencje zapalenia dziąseł mogą być jednak znacznie poważniejsze. Bakterie bytujące w dziąsłach mogą przedostać się do krwioobiegu.
Z kolei przed toksynami, jakie wytwarzają drobnoustroje, organizm będzie zmuszony się bronić. Układ immunologiczny zacznie więc produkować cytokiny. Mogą one nasilić istniejący stan zapalny i uszkadzać tkanki w całym ciele, co szczególnie mocno odczują pacjenci cierpiący na choroby autoimmunologiczne, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów.
– Dolegliwości dziąseł mogą też wiązać się z takimi problemami jak przedwczesny poród, cukrzyca czy choroby układu krążenia i układu oddechowego. Zdrowie jamy ustnej wpływa na stan fizyczny i psychiczny pacjentów, a także odbija się na takich kwestiach jak czerpanie radości z życia, wygląd, mówienie, żucie, smakowanie jedzenia i relacje społeczne – wyjaśnia dr n. med. Maciej Nowak, Mazowiecki Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Periodontologii.
2. Jak zapobiegać chorobom dziąseł?
Na stan naszej jamy ustnej wpływ ma wiele czynników. Problemów może przysporzyć źle zbilansowana dieta, która nie dostarcza wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Do zapalenia dziąseł przyczynić się może również chroniczny stres, nadużywanie kawy czy palenie papierosów.
Nie bez znaczenia są też przyjmowane leki oraz choroby, m.in. cukrzyca. Największe znaczenie ma jednak higiena jamy ustnej. Zęby powinny być szczotkowane regularnie, co najmniej dwa razy dziennie przez 3 minuty. Do tego celu warto wybrać szczoteczkę z delikatnym włosiem oraz specjalną pastę, np. Oral-B Professional Pro-Odbudowa Dziąseł i Szkliwa.
Nie tylko neutralizuje bakterie, ale też spowalnia metabolizm tych, które zostały w jamie ustnej po szczotkowaniu. Toksyny wytwarzane przez drobnoustroje nie przywierają do dziąseł, co skutecznie je chroni. Pasta remineralizuje również szkliwo.
By móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem kluczowe są również regularne kontrole u stomatologa. W jego gabinecie powinniśmy pojawiać się raz na pół roku, również po to, by pozbyć się szkodliwej płytki nazębnej.
Troska o zęby i dziąsła jest niezwykle ważna w każdym wieku. Dzięki stosowaniu odpowiednich środków pielęgnacyjnych możemy dbać o nie na najwyższym poziomie.
Partnerem artykułu jest marka Oral-B