Problemy z dziąsłami – choroba cywilizacyjna XXI wieku?
Ból, obrzęk, krwawienie, nadwrażliwość na gorące i zimne pokarmy. Dolegliwości dziąseł potrafią dać się we znaki równie mocno, jak choroby zębów, a co więcej – oba problemy zazwyczaj są ze sobą ściśle powiązane. Zamiast znosić bolesne objawy i trudy leczenia, lepiej zadbać o profilaktykę chorób dziąseł. Wyjaśniamy, skąd się biorą takie schorzenia i jak ich w porę uniknąć.
Schorzenia dziąseł to niezwykle przykre dolegliwości, które dotykają pacjentów w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną tych problemów jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także zbyt rzadkie wizyty u stomatologa, który mógłby w porę stwierdzić, że w jamie ustnej rozwija się choroba. Wiele osób ignoruje pierwsze symptomy sygnalizujące, że dziąsła zaczynają chorować. Trzeba jednak przyznać też, że niektóre schorzenia nie dają o sobie znać w początkowym stadium. Zapaleniu dziąseł przez długi czas nie towarzyszy żaden ból. Maskowaniu niepokojących objawów sprzyja też palenie papierosów – palacze mogą nie zdawać sobie sprawy, że ich dziąsła dotknęła poważna przypadłość.
Wspomniany stan zapalny to niejedyne schorzenie dziąseł, na które cierpi coraz więcej osób. Równie powszechne i przykre w skutkach jest także zapalenie przyzębia prowadzące do zaniku kości szczęki, rozchwiania a nawet utraty zębów. Leczenie tych chorób jest skomplikowane i wymaga czasu, a ignorowanie ich symptomów może nieść bardzo poważne konsekwencje – i to nie tylko dla zdrowia jamy ustnej. Lekarze coraz częściej podkreślają, że skutkiem nieleczonego zapalenia przyzębia mogą być m.in. choroby serca i naczyń krwionośnych. Żeby zapobiec takim problemom w przyszłości, należy regularnie dbać o codzienną higienę zębów i dziąseł, dokładnie myjąc je minimum dwa razy dziennie przy pomocy odpowiedniej szczoteczki oraz pasty, która zapewni im czystość i długotrwałą ochronę. Nie zaniedbujmy także regularnych wizyt u dentysty – lekarz nie tylko w porę dostrzeże niepokojące zmiany i wdroży odpowiednie leczenie, ale także doradzi, jak dbać o jamę ustną każdego dnia i czego unikać w trosce o zdrowe, mocne dziąsła.
Kiedy dziąsła strajkują? Te obawy powinny cię zaniepokoić
Mówiąc o higienie jamy ustnej, najczęściej mamy na myśli zęby, jednak nie tylko one wymagają regularnej troski i pielęgnacji. Równie istotna jest kondycja tkanek otaczających ząb, które przecież stanowią silny fundament dla zębów, zapewniają im stabilizację i umożliwiają dokładne gryzienie spożywanych pokarmów. Czym właściwie są dziąsła? To różowa, miękka tkanka okrywająca kość utrzymującą ząb na swoim miejscu. Dziąsło szczelnie wypełnia przestrzeń pomiędzy poszczególnymi zębami przylegając do nich w okolicy szyjki. Dziąsło wraz z ozębną, cementem korzeniowym i kością wyrostka zębodołowego tworzą strukturę zwaną przyzębiem. Dziąsło pełni funkcję ochronną i trzeba pamiętać, że jest jednocześnie niezwykle wrażliwe i podatne na urazy mechaniczne. Z pewnością przekonaliśmy się o tym nieraz, jedząc twarde i ostre pokarmy, czy też zbyt mocno myjąc zęby lub stosując twardą szczoteczkę.
O ile jednak uszkodzenia mechaniczne zazwyczaj wygajają się same (a dobierając odpowiednio miękką szczoteczkę i prawidłowo szczotkując zęby, możemy ich zupełnie uniknąć), to choroby przyzębia wymagają interwencji i leczenia. Nie należy ignorować takich objawów jak tkliwość, obrzęk, krwawienie – nawet wówczas, gdy używamy szczoteczki z miękkimi włóknami: nadwrażliwość na zimne, gorące, kwaśnie i słodkie pokarmy oraz napoje: nieświeży oddech z jamy ustnej czy wreszcie bolesne, ropiejące zmiany. Każdy z tych symptomów świadczy o tym, że nasze dziąsła chorują, a ignorowanie tego stanu może mieć bardzo przykre i poważne skutki.
Najczęstsze dolegliwości dziąseł – jak sobie z nimi radzić?
Pod nieco enigmatycznym hasłem "choroby przyzębia" kryje się wiele schorzeń, które dotyczą zarówno dziąseł, jak i ozębnej, okostnej, cementu korzeniowego oraz kości wyrostka zębodołowego. Najczęściej występującymi schorzeniami są zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia, zwane powszechnie paradontozą. Podstawową przyczyną wszystkich chorób jamy ustnej są szkodliwe bakterie, które tworzą płytkę nazębną. Nieregularne i niedokładne szczotkowanie zębów powoduje, że obecne na ich powierzchni bakterie gromadzą się w dużej ilości, kolonizują coraz niżej położone tkanki i wytwarzając toksyny niszczą struktury przyzębia.
Poza nieprawidłową higieną jamy ustnej i rzadkimi wizytami u stomatologa na dolegliwości dziąseł wpływa także dieta oraz używki. Istnieją pokarmy, które im szczególnie nie służą i mogą znacząco wpłynąć na rozwój choroby, a także spotęgować jej przykre objawy. Na czarnej liście jest palenie papierosów i picie alkoholu, który podrażnia i wysusza błonę śluzową jamy ustnej. Nie od dziś wiadomo, że zębom oraz dziąsłom nie służy także cukier, dnia typu fast food. Nie oznacza to jednak, że każdy z tych produktów należy bezwzględnie wykluczyć z jadłospisu. Spożywane sporadycznie nie wyrządzą dziąsłom większej szkody, ale żeby jeszcze bardziej zminimalizować to ryzyko, warto pić dużo wody, uzupełniać dietę w witaminę D3, spożywać owoce żurawiny i kiwi, które korzystnie działają na dziąsła. Ponadto, do codziennej pielęgnacji zębów i dziąseł warto wybierać pastę z fluorkiem cyny, który nie tylko czyści jamę ustną, ale także zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej i namnażaniu się bakterii.
Konsekwencje nieleczonych chorób zębów i dziąseł
Nawet z pozoru niewinne objawy warto skonsultować ze specjalistą i jak najszybciej wdrożyć odpowiednią kurację oraz specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne. Przewlekłe, nieleczone dolegliwości dziąseł mogą bowiem prowadzić do wielu przykrych powikłań, jak np. poważne schorzenia przyzębia, których konsekwencją nierzadko jest utrata uzębienia, a także całkowita dysfunkcja narządu żucia. Jednak powikłania w obrębie jamy ustnej to nie wszystko. Zapalenie przyżębia ma także istotny wpływ na inne narządy i mogą być przyczyną zawału, chorób serca, cukrzycy, udaru mózgu, a także dolegliwości układu oddechowego. Nie należy więc bagatelizować żadnych niepokojących objawów ze strony dziąseł i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, żeby zapobiec ewentualnym komplikacjom.
Jak dbać o dziąsła każdego dnia? Higiena to podstawa
W kwestii chorób dziąseł – jak w przypadku wszystkich innych chorób – najlepiej sprawdza się stara zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć. Najprostszą i najbardziej oczywistą profilaktyką jest codzienna higiena jamy ustnej. Warto jednak pamiętać, że na skuteczność mycia zębów wpływa zarówno technika szczotkowania, jak i jakość szczoteczki oraz pasta bogata w cenne składniki myjące i pielęgnacyjne. Szczotkowanie powinno trwać przynajmniej dwie minuty, a myjąc zęby, należy także skupić się na trudno dostępnych miejscach i przestrzeniach międzyzębowych. Te możemy czyścić specjalną szczoteczką przypominającą mały wyciorek, albo wyczyścić je nicią dentystyczną. Do codziennej higieny jamy ustnej warto stosować profesjonalne pasty, zalecane przez stomatologów. Badanie przeprowadzone niedawno (styczeń 2023r, Polska) przez IPSOS wykazało, że pasta Oral-B jest najczęściej używaną wśród dentystów w Polsce. Do wyboru mamy wariant intensywnie myjący, pastę zapewniającą regenerację i ochronę szkliwa oraz pastę, której właściwości szczególnie uwzględniają zdrowie i kondycję dziąseł.
Cechą wspólną wszystkich trzech produktów jest fluorek cyny, który działa lepiej i skuteczniej niż obecne w większości past fluorek sodu czy monofluorofosforan sodu. W przeciwieństwie do tych związków fluorek cyny nie tylko dokładnie czyści jamę ustną i usuwa płytkę nazębną, ale też zapobiega gromadzeniu się osadu i bakterii i zapewnia ochronę na wiele godzin. Ma również pozytywny wpływ na uzyskanie statusu klinicznie zdrowych dziąseł (czyli utrzymuje dziąsła w zdrowej kondycji). Dodatkowo, dzięki remineralizacji, wzmacnia twarde tkanki zęba, takie jak szkliwo, a także pomaga walczyć z próchnicą i erozją. Szerokie spektrum działania fluorku cyny jest znane dentystom, a działanie tego składnika opisano w czasopismach stomatologicznych i artykułach naukowych. Codzienne mycie zębów pastą z profesjonalnej gamy Oral-B Professional i regularne wizyty u dentysty to gwarancja, że będziemy cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem i mocnymi dziąsłami.
Na stronie www.oralb.pl znajdziesz cały szereg porad na temat zdrowia jamy ustnej. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami, żeby jeszcze skuteczniej pielęgnować zęby i dziąsła każdego dnia.