Trwa ładowanie...

Jaki masz typ cery?

Avatar placeholder
20.05.2013 15:04
Jaki masz typ cery?
Jaki masz typ cery?

Zazwyczaj wyróżnia się cztery typy cery: normalną, tłustą, suchą i mieszaną. Jednak nie jest tak, że całe życie będziesz miała ten sam rodzaj skóry – to zależy od twojego wieku, zdrowia, a nawet czynników genetycznych.

spis treści

1. Cera normalna

Cera normalna jest zazwyczaj celem dla dbających o skórę. Jest odpowiednio nawilżona, ma wąskie pory i zdrowy koloryt. Większość ludzi ma cerę normalną, problem w tym, by ją w tym normalnym stanie utrzymać.

Przy cerze normalnej należy skupić się na ochronie przeciwsłonecznej. Krem z filtrem SFP 30 powinien na stałe zadomowić się obok szczoteczki do zębów. Nieważne, czy pada, czy jest zimno, słońce zawsze może cię dopaść, nawet wtedy, gdy jest schowane za chmurami.

2. Cera tłusta

Taka cera oznacza, że gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum (to łacińska, lepiej brzmiąca nazwa na „łój”). Stąd częste „błyszczenie” twarzy, szczególnie w tzw. „strefie T” (czoło, nos i broda), gdzie tych gruczołów znajduje się najwięcej.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Skłonność docery tłustej może być uwarunkowana genetycznie. Często też pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy gruczoły zaczynają pracować w szalonym tempie. Problemy z cerą, pojawiające się w tym czasie, zazwyczaj same przechodzą, kiedy układ hormonalny się uspokaja.

Jeśli masz cerę tłustą, nie musisz jej codziennie nawilżać. Nadal jednak powinnaś używać kremu z filtrem, gdyż słońce może zaszkodzić każdemu rodzajowi cery. Wybieraj kremy z filtrami, nie zawierające żadnych olejów, o lekkiej formule do używania na twarzy, a nie na całym ciele. Dzięki temu nie zatkają porów.

3. Cera sucha

Cera sucha to zupełne przeciwieństwo skóry tłustej (ale też trzeba ją chronić przed promieniami UV!) - potrzeba jej codziennego nawilżania i nie przeszkadzają jej olejki zawarte w kosmetykach.

Jeśli masz skórę suchą, często czujesz jej „ściągnięcie”. Sucha cera często też jest podrażniona i może się łuszczyć (ale łuszczenie nie zawsze dotyka tylko suchej skóry). Brak nawilżenia przy suchej skórze może doprowadzić do podrażnienia, a nawet do zapalenia skóry.

Sucha cera może być odziedziczona po rodzicach. Jest też często spowodowana przez zmiany hormonalne w okresie menopauzy. Czasami na pojawienie się suchej cery ma wpływ leczenie hormonalne.

Aby o nią odpowiednio zadbać, należy ją przede wszystkim nawilżać, w razie potrzeby nawet dwa razy dziennie. Wybieraj tylko delikatne kosmetyki niezawierające mydła, gdyż mydło wysuszy skórę jeszcze bardziej.

4. Cera mieszana

Cera mieszana to „mieszanka” dwóch typów cery: suchej i tłustej. Cera tłusta zazwyczaj pojawia się we wspomnianej już „strefie T”, podczas gdy policzki są raczej suche.

Czasami trzeba zdecydować się na dwa różne kosmetyki do różnych rejonów twarzy. Policzki potrzebują delikatnych kosmetyków i nawilżenia, a czoło, nos i broda wymagają mocniejszej interwencji środka przeciwtrądzikowego i lekko wysuszającego. Dajmy im to, czego potrzebują.

Przyczyną mieszanej cery mogą być geny. Zdarza się, że pojawia się też w okresie dojrzewania, tak jak cera tłusta.

5. Jaka jest moja cera?

Jeśli nadal nie jesteś pewna, jakiej pielęgnacji potrzebuje twoja cera, najlepiej zgłoś się do dermatologa. Specjalista zaproponuje kosmetyki odpowiednie do twojego rodzaju cery.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze