Trwa ładowanie...

Jesienią nie wzbudza niepokoju. Uważaj, może być objawem nowotworu

Avatar placeholder
24.10.2023 18:43
Przypominają przeziębienie, a w rzeczywistości są objawami raka. Jakich objawów nie bagatelizować?
Przypominają przeziębienie, a w rzeczywistości są objawami raka. Jakich objawów nie bagatelizować? (Getty Images / Instagram)

Znowu nadeszła pora roku, kiedy łatwo o przeziębienie. Jesienią kaszel lub katar nie wzbudza szczególnego niepokoju. Warto jednak pamiętać, że czasem niewinne objawy mogą wskazywać na znacznie poważniejszą chorobę.

spis treści

1. Nie tylko objawy przeziębienia

Pociąganie nosem i lekka chrypka zwykle nie są powodem do niepokoju. Bywa jednak, że takie symptomy wskazują na rozwijający się nowotwór głowy lub szyi. Kiedy więc swój stan konsultować ze specjalistą?

Niektóre przypadki raka rozpoczynają się od objawów, które przypominają zwykłe przeziębienie. W takiej sytuacji rozpoznanie jest trudne, gdyż niewiele osób kojarzy raka z zatkanym uchem lub bólem gardła.

Zobacz film: "Objawy raka krtani"

"Trwałe zatkanie uszu, jakie może wystąpić po nurkowaniu w basenie lub chroniczny ból ucha, mogą być oznaką raka w tym obszarze i w jego pobliżu. Obrzęk części szyi lub pewien opór podczas dotykania tego obszaru ciała może również wskazywać na coś złego" - wyjaśnia dr Jiri Kubes z ośrodka onkologicznego Proton Therapy w rozmowie z The Sun.

2. Objawy, które powinny zaniepokoić

Każdemu z nas od czasu do czasu dokucza ból gardła. Przyczyn może być wiele, ale długotrwałe trudności w połykaniu i dyskomfort mogą świadczyć o raku gardła, w tym krtani i strun głosowych. Dodatkowo może pojawić się kaszel, zmiany w głosie oraz ból ucha.

Chrypka to kolejny objaw, który często towarzyszy infekcji. Zmiany głosu, które utrzymują się przez ponad dwa tygodnie wymagają jednak konsultacji z lekarzem.

Lekko opuchnięta lub obolała szyja najczęściej oznacza, że organizm próbuje poradzić sobie z infekcją, jednak obrzęk węzłów chłonnych trwający ponad dwa tygodnie może być oznaką czegoś poważniejszego, na przykład białaczki lub chłoniaka. Ponadto może pojawić się gorączka, dreszcze, krwotoki z nosa oraz siniaki.

Przeziębienie i infekcje czasem wpływają też na nasze uszy, które mogą wydawać się zatkane. Częstą przyczyną jest zatkanie trąbki Eustachiusza, ale w rzadkich przypadkach może sugerować na nowotwór zwany rakiem nosogardzieli.

Warto też wspomnieć o owrzodzeniach w jamie ustnej, które mogą pojawiać się pod wpływem gorączki. Zwykle znikają w ciągu tygodnia, jednak niegojące się rany są najczęstszym objawem raka jamy ustnej.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze