Opuchnięta twarz i szyja mogą być objawem raka płuc. Nie lekceważ
Nie lekceważ obrzęku, który pojawia się na twarzy i szyi. Opuchlizna może być objawem nowotworów i innych groźnych dla życia chorób.
1. Obrzęk twarzy i szyi może być objawem raka płuc
Utrzymujący się na twarzy i szyi obrzęk to problem nie tylko estetyczny. Zauważono, że przyczyną może być nowotwór, który uciska żyłę prowadzącą z głowy do serca.
Ten objaw nazywany jest zespołem żyły głównej górnej lub niedrożnością żyły głównej górnej. Mowa o żyle, która transportuje krew z głowy i ramion do serca.
Żyła główna górna wędruje w okolicy górnej części prawego płuca i blisko węzłów chłonnych zlokalizowanych w klatce piersiowej.
Obecność nowotworu w płucach lub w węzłach chłonnych rzutuje na przepływ krwi i go utrudnia. Podobne objawy, oprócz raka płuc mogą powodować rak piersi, chłoniaki, rak jąder, rak tarczycy lub rak grasicy.
Rak płuc może długo rozwijać się w ukryciu. Choroba powoduje trwały kaszel, zadyszkę, świszczący oddech, bóle w klatce piersiowej, uporczywą chrypkę, nieuzasadnione chudnięcie, brak apetytu, przewlekłe zmęczenie, osłabienie, nawracające stany chorobowe układu oddechowego, takie jak m.in. zapalenie płuc.
2. Niedrożność żyły głównej górnej
Wczesne objawy niedrożności żyły głównej górnej to obrzęk wokół oczu, następnie na twarzy. Kolejne symptomy to opuchnięcie szyi, ramion, a nawet tułowia. Wielu pacjentów skarży się na duszności, zawroty głowy, bóle głowy, omdlenia i zaburzenia widzenia. Zauważalne jest zaczerwienienie twarzy, dłoni, nosa lub warg.
Im silniejsza niedrożność żyły głównej górnej, tym większe zagrożenie dla życia. Niezbędna jest konsultacja lekarska i dokładna diagnostyka. Przydatna jest bronchoskopia, rezonans magnetyczny, angiografia.
Jeśli stwierdzoną przyczyną niedrożności żyły głónej górnej jest nowotwór, wówczas pacjenci kierowani są w zależności od sytuacji na chemioterapię, radioterapię lub operację.
Żeby zmniejszyć obrzęk, stosuje się leki moczopędne lub sterydowe. Pomocne bywają również umieszczane w żyłach stenty.
Oprócz nowotworów przyczynami niedrożności żyły głównej górnej mogą być m.in. gruźlica, zakrzepowe zapalenie żył, tętniak aorty, choroby tarczycy, radioterapia klatki piersiowej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.