Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego daje się we znaki nie tylko kobietom, ale, niejednokrotnie, takie zmiany nastroju dotkliwie odczuwają, przerażeni niepokojącym zachowaniem, partnerzy. Szacuje się, że problem dotyka niemal 70% kobiet w wieku rozrodczym. Czym tak naprawdę jest PMS, czy można go pokonać?

Pierwsze wzmianki na temat okołomenstruacyjnych dolegliwości pojawiły się już w zapiskach ze starożytnej Grecji. Zaburzenia te, jako jednostka chorobowa, zostały przedstawione w 1931 roku, natomiast w 1953 roku określono je jako Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS - premenstrual syndrom).

Spis treści:
 1. 1. Przyczyny zespołu napięcia przedmiesiączkowego
 2. 2. Objawy PMS
 3. 3. Diagnoza PMS
 4. 4. Sposoby na PMS
 5. 5. Leczenie PMS

1. Przyczyny zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Zagadka PMS’u nie jest jeszcze do końca wyjaśniona. Istnieje wiele teorii, ale żadna z nich jednoznacznie nie wyjaśnia problemu. Pojawia się podejrzenie, że dolegliwości przedmenstruacyjne wywoływane są interakcjami zachodzącymi między hormonami płciowymi a przekaźnikami w układzie nerwowym (neurotransmiterami). Same wahania hormonalne także wpływają na nasilenie objawów, jednakże, gdyby tylko to odpowiadało za pojawienie się PMS’u, każda z nas cierpiałaby w podobnym stopniu.

2. Objawy PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego pojawia się się po owulacji, zazwyczaj około tygodnia przed spodziewaną miesiączką. Typowe objawy obejmują zarówno sferę emocjonalną, jak i sferę fizyczną.

Mnogość objawów przedmiesiączkowych zatrważa i utrudnia jednolite określenie tej jednostki chorobowej. Za najistotniejsze uznaje się wahania nastroju oraz efekty gromadzenia wody w organizmie.

Objawy ze strony naszej psychiki:

 • złość i nadmierna irytacja (niewspółmiernie do sytuacji),
 • napięcie psychiczne,
 • zaburzenia o charakterze depresyjnym,
 • płacz bez uchwytnej przyczyny,
 • przewrażliwienie,
 • wahania nastroju. 

Objawy somatyczne:

 • zmęczenie,
 • obrzęki,
 • przebieranie na masie,
 • wypryski,
 • zaburzenia snu (zarówno bezsenność jak i nadmierna senność),
 • zmiany łaknienia (zazwyczaj nadmierne).

O wiele poważniejszą odmianą PMS jest Przedmiesiączkowy Zespół Dysforyczny (PMDD - Premenstrual Dysphoric Disorder), który dotyka kilka procent kobiet w okresie rozrodczym. Jego objawy często uniemożliwiają kobiecie normalne funkcjonowanie. Konieczna jest wtedy wizyta u lekarza i wdrożenie leczenia.

3. Diagnoza PMS

Ocena dolegliwości przysparza sporo problemów. Za najtrafniejszą ocenę uznaje się analizę wpisów z tzw. dzienniczka menstruacyjnego. Jego prowadzenie zalecane jest kobietom, których co miesięczne zaburzenia skłaniają do wizyty u lekarza. Do wykonania takiej diagnostyki potrzebny jest jedynie kwestionariusz oraz sumienność pacjentki. Codziennie określa ona nasilenie poszczególnych objawów. Jeśli pojawiają się one cyklicznie, przed każdą kolejną miesiączką, oraz trwają przez 7 do 10 dni przed wystąpieniem krwawienia, diagnoza zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest bardzo prawdopodobna.

Aby rozpoznania PMS konieczne jest stwierdzenie:

 • obecności typowych objawów na 5 dni przed wystąpieniem miesiączki przez 3 kolejne cykle,
 • zaniku objawów po nie więcej niż 4 dniach od ustania krwawienia,
 • objawów zaburzających codzienne obowiązków.

Niektóre choroby, zaburzenia hormonalne mogą imitować PMS, dlatego postawienie takiej diagnozy musi być poprzedzone wykluczeniem innych problemów. Za najistotniejszą różnicę należy uznać cykliczność dolegliwości, która w innych chorobach raczej nie występuje.

Z czym można pomylić PMS?

4. Sposoby na PMS

Regularne, umiarkowane ćwiczenia łagodzą napięcie, usprawniają pracę jelit oraz poprawiają kondycję twojego ciała. Zadbaj o spacery, codzienną gimnastykę. Choć w pierwszych dniach wdrażania nowego stylu życia możesz mieć trudności z mobilizacją, to z każdym następnym podejściem poczujesz lekkość ciała i świeżość umysłu. Pamiętaj, że dieta ma ogromne znaczenie w regulacji czynności Twojego ciała. Pij niegazowaną wodę mineralną i wystrzegaj się wszelkich napojów bogatych w kofeinę (kawa, herbata, napoje energetyzujące). W te nieco trudniejsze dni potrzebujesz dużo energii, ale dostarczaj jej w postaci świeżych warzyw i owoców. Sód zwiększa gromadzenie wody w organizmie. Może to nasilać tkliwość piersi. Wyeliminuj słone potrawy z diety (nie dosalaj!). Palenie ma liczne, udowodnione niekorzystne działania. Jednym z nich, choć nie najgroźniejszym, jest nasilenie objawów PMS'u. Okazuje się, że alkohol także nie jest twoim sprzymierzeńcem w utrzymaniu równowagi emocjonalnej w okresie przedmenstruacyjnym, postaraj się ograniczyć jego spożycie.

5. Leczenie PMS

Antykoncepcja kontra PMS Odtwórz wideo
Antykoncepcja kontra PMS Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to uciążliwe...

Jeśli wprowadzenie prawidłowo zbilansowanej, ubogiej w sód diety oraz zmiana stylu życia nie przynosi oczekiwanej poprawy, medycyna oferuje broń większego kalibru. Istnieje cały szereg leków, które zmniejszają dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

 • Suplementy diety

Naukowcy przebadali cały szereg suplementów diety, ale dla większości z nich nie znaleziono miejsca w leczeniu PMS’u. Tylko niektóre korzystnie wpływają na redukcję objawów napięciowych.

Udowodnione pomocne działanie mają:

 1. Wapń (1000 mg/dobę)
 2. Magnez (400 mg/dobę)
 3. Mangan (6 mg/dobę)
 4. Witamina E (400 IU/dobę)
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Typowe ich działanie nie ma w tym przypadku istotnego znaczenia, na pierwszy plan wysuwa się działanie przeciwzapalne. W okresie przedmenstruacyjnym możesz sięgnąć po ibuprofen lub naproxen.

 • Leki przeciwdepresyjne

Ta grupa leków pomaga w redukcji objawów depresyjnych oraz zaburzeń nastroju. Czasami zaleca się stosowanie tej terapii tylko w okresie poowulacyjnym, ale udowodniono, że mają one wtedy ograniczone działanie.

 • Antykoncepcja hormonalna

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej hamuje owulację. Tabletki antykocepcyjne ograniczają wahania poziomu hormonów oraz redukują objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, ale nie dotyczy to wszystkich kobiet. Warto pamiętać, że antykoncpecja hormonalna może czasami nasilać objawy. Może się też zdarzyć, że jeden preparat z danej grupy takich objawów nie wywołuje, natomiast inny tak. 

 • Leki moczopędne

Powodująca tkliwość piersi retencja wody, uczucie pełności i obrzmienia jest jednym z częściej zgłaszanych problemów. Jeśli ograniczenie soli oraz cukrów prostych w diecie nie zmniejsza dolegliwości, można wtedy wdrożyć leki moczopędne.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego nie jest już nieprzezwyciężalnym wrogiem. Jest to pozytywna wiadomość zarówno dla kobiet jak i dla drugiej połowy ludzkości. Świadomość własnego ciała to klucz do sukcesu kobiecości.

Bibliografia

 • Hanretty K. P. Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5
 • Dudenhausen J. Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4032-6
 • Opala T. Ginekologia - podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3353-5
 • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze

Pytania do specjalistów

Objawy napięcia przedmiesiączkowego

Witam serdecznie , mam pytanie odnośnie Napięcia Przedmiesiączkowego . Moja kobieta od 6 dni ma wahania nastroju , rozmawia nagle płacze później się śmieje , zamyślona chodzi .. De facto słowa typu Kocham cię do mnie kierowała 6 dni temu teraz mówi...

pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Zespół napięcia przedmiesiączkowego i brązowa wydzielina po miesiączce ~:

witam mam 26 lat i od jakoś od roku mam zespół napięcia przedmiesiączkowego zaczynają mnie boleć kości mięsnie głowa ból piersi osłabienie w trakcie miesiączki trochę ustępują objawy a czasem po miesiączce tez mnie potrafi bolec nawet z tydzień .

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi Ból i nabrzmiałość piersi podczas okresu ~:

Witam Mam taki nietypowy problem. Często zdarzają się przypadki nabrzmiałych piersi, twarde jakby miały za chwile pęknąć, najwięcej podczas okresu i podczas podniecenia. Ciąże można od razu wykluczyć bo jestem jeszcze dziewicą i nigdy sexu nie uprawiałam...

pokaż 5 następnych

Artykuły Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe na PMS

Badania wykazały, iż kapsułki zawierające zestaw niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych okazały się skuteczne w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Badanie właściwości nienasyconych kwasów...

Leczenie PMS
Zespół napięcia przedmiesiączkowego Leczenie PMS

Leczenie PMS - wszystkie wiemy, jak trudno sprawić, by było rzeczywiście skuteczne. Zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka niemal każdej kobiety - od pierwszej miesiączki aż do klimakterium. W artykule znajdziesz sposoby na skuteczne leczenie...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego Co to jest PMS?

Co to jest PMS? Ten tajemniczy skrót wywodzi się z angielskiego "premenstrual syndrome", a tłumaczymy to jako "zespół napięcia przedmiesiączkowego". Ze względu na różnorodność objawów, PMS może dla każdej kobiety oznaczać...

Kobiece problemy Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (Premenstrual Syndrome, PMS) to zespół subiektywnych i obiektywnych dolegliwości, które występują zawsze w drugiej fazie cyklu, ustępują w chwili rozpoczęcia miesiączki i w znacznym stopniu utrudniają...

Zespół napięcia miesiączkowego
Cykl miesiączkowy Zespół napięcia miesiączkowego

Zespól napięcia przedmiesiączkowego (z angielskiego PMS) jest dolegliwością, na którą cierpi ponad 50% kobiet. U każdej z nich PMS daje inne objawy i przebiega w inny sposób. To trudny czas nie tylko dla kobiety, ale także dla jej...

Zespół Sjörgena
Okulistyka Zespół Sjörgena

Zespół Sjörgena (choroba Mikulicza-Radeckiego) to suche zapalenie rogówki i spojówek i jedna z najczęstszych chorób autoimmunologicznych. Choroba autoimmunologiczna to taka, w której organizm wytwarza sam przeciwciała...

Zespół nerczycowy
Urologia i nefrologia Zespół nerczycowy

Zespołem nerczycowym nazywamy zespół objawów klinicznych i nieprawidłowości biochemicznych, których przyczyną jest białkomocz, powodujący utratę białka w ilości przekraczającej możliwości kompensacyjne ustroju. W przypadku osób...

Zespół CREST
Ortopedia i reumatologia Zespół CREST

Zespół CREST to starsza nazwa ograniczonej postaci twardziny układowej – schorzenia z grupy kolagenoz. Ta odmiana twardziny układowej powoduje, że organizm produkuje zbyt duże ilości kolagenu w skórze. Choroba może dotknąć praktycznie...

Zespół Hornera
Neurologia Zespół Hornera

Zespół Hornera tworzą objawy, które pojawiają się, gdy włókna nerwów współczulnych biegnące pomiędzy pniem mózgu a tkankami głowy zostaną uciśnięte, uszkodzone, przerwane. Może to nastąpić w wyniku urazu czaszki,...

Neurologia Zespół Sawanta

Sawant to inaczej upośledzony geniusz, czyli człowiek, który z jednej strony, nie radzi sobie z prostymi czynnościami życiowymi, a z drugiej strony - wykazuje nadzwyczajne umiejętności intelektualne.

pokaż 10 następnych