Trwa ładowanie...

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Avatar placeholder
17.10.2016 21:03
Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze
Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku.

Kontuzja barku uniemożliwi tenisistce wzięcie udziału w finale WTA KC w Singapurze
Kontuzja barku uniemożliwi tenisistce wzięcie udziału w finale WTA KC w Singapurze (Shutterstock)

Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu.

Miejsce Williams może zająć brytyjski numer jeden Johanna Konta, która jest na dziewiątym miejscu w rankingu, choć ma uraz jamy brzusznej.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Ośmiu najlepszych graczy kwalifikuje się automatycznie do finałów kończących sezonu, które będą trwać 23-30 października.

Konta, która w tym miesiącu dotarła do finału China Open, wycofała się z zeszłotygodniowej Hongkong Open i nie będzie konkurować w tym tygodniu w Kremlin Cup.

Zostanie ona wyprzedzona w rankingach, jeśli Hiszpanka Carla Suarez Navarro lub Rosjanka Svetlana Kuznetsova, plasujące się odpowiednio na dziesiątym i jedenastym miejscu w rankingu, wygrają turniej w Moskwie.

ZOBACZ TAKŻE:

Konta (25 lat) ma zamiar stać się pierwszą Brytyjką od czasów Virginii Wade w 1980 roku, która dotrze do finału.

Williams, która zdobyła pięć Tour Finals, powiedziała: "Jestem naprawdę zdruzgotana faktem, że nie będę w stanie konkurować”.

"To był bardzo trudny dla mnie rok, wciąż zmagam się z moją kontuzją barku” - dodaje. "Mój lekarz nalega, żebym została w domu i leczyła bark każdego dnia, więc mogę mieć szansę na grę w przyszłym roku."

Statystyki podają, że rocznie do specjalisty udaje się ok. 7,5 mln osób, z czego najczęstszą przyczyną wizyty jest zwichnięcie barku lub problemy ze stożkiem rotatorów.

Najczęstszą przyczyną problemów z barkiem jest uprawianie sportów, takich jak pływanie, tenis, siatkówka, koszykówka czy podnoszenie ciężarów, ponieważ sporty te wymagają wielokrotnego wykonywania ruchów podnoszenia ramienia nad głowę. Jednak urazy tego typu zdarzają się również w trakcie normalnych czynności domowych, np. mycia okien lub malowania ścian.

Najczęściej problemy z barkiem dotyczą mięśni, ścięgien i więzadeł, czyli tkanek miękkich, a rzadziej struktur kostnych. Bardzo często urazy tego typu rozwijają się latami i początkowo nie dają silnych objawów. Jednak ignorowanie bólu na dłuższą metę, pogarsza stan chorego i wydłuża czas leczenia i rehabilitacji.

Do najczęstszych rodzajów urazów barków należą:

  • niestabilność barków – gdy głowa kości ramiennej w barku nie utrzymuje się się podczas ruchu w swoim właściwym położeniu (czyli w panewce stawu);
  • uszkodzenia stożka rotatorów - stożek odpowiedzialny jest za ruch rotacyjny w ramieniu. Wielu lekarzy uważa, że z wiekiem jesteśmy coraz bardziej narażeni na takie urazy. Uszkodzenia tego typu mają nasilone objawy i zazwyczaj potrzebna jest interwencja chirurgiczna, jednak z wykorzystaniem mało inwazyjnych technik operacyjnych;
  • zwichnięcie barku – urazy tego typu zazwyczaj spotykają osoby młode. Jeśli jednak urazy takie wystąpią u osoby po 40 roku życia, bardziej prawdopodobne są poważne powikłania, takie jak uszkodzenie nerwów, ścięgien, np. stożka rotatorów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze