Trwa ładowanie...

Kurkuma pomoże w walce z superbakteriami? Helicobacter pyroli bez szans

 Dorota Mielcarek
03.11.2019 07:59
Kurkuma pomocna w walce z superbakteriami
Kurkuma pomocna w walce z superbakteriami (123rf)

Superbakterie spędzają sen z powiek naukowcom na całym świecie. Zespoły badaczy z Niemiec i Wielkiej Brytanii postanowiły zbadać wpływ kurkumy na bakterię oporną na antybiotyki – Helicobacter pyroli. Wyniki ich badań są zaskakujące.

1. Kurkuma na H.pyroli

Zakażenie bakterią Helicobacter pyroli może dotyczyć nawet 70-80 proc. polskiej populacji. Większość z nas nie wie, że jest zakażona tą bakterią, ponieważ ma charakter bezobjawowy (nosicielstwo), ale u około 25 proc. osób występuje zakażenie, któremu towarzyszy zgaga lub choroba wrzodowa żołądka.

Potwierdzona infekcja H.pyroli powinna być leczona antybiotykami, jednak jest ona oporna na działanie większości z nich.

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza, że bakterie oporne na działanie antybiotyków są jednym z największych zagrożeń dla zdrowia. Eksperci przewidują, że do 2050 roku mogą zebrać żniwo większe niż rak.

Zobacz film: "Kurkuma przedłuża życie. To udowodnione naukowo"
Naukowo dowiedzione korzyści ze spożywania kurkumy
Naukowo dowiedzione korzyści ze spożywania kurkumy [6 zdjęć]

Zawarta w kurkumie kurkumina wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Składnik ten może uchronić twój

zobacz galerię

Naukowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii połączyli siły, aby znaleźć innowycyjny sposób leczenie H.pyroli bez zastosowania antybiotykoterapii. Zamiast podawać antybiotyk, zamknęli w kapsułkach kurkuminę, która jest składnikiem kurkumy i ma właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

"Bakterie chowają się pod warstwą śluzową żołądka, gdzie antybiotyki nie mogą się dostać. To często prowadzi do nawracających infekcji i powoduje powstawanie opornych szczepów bakterii" – mówi Goycoolea, jedna z autorek badań.

Naukowcy zaobserwowali, że kurkumina działa i zaaplikowana w odpowiednich dawkach może powstrzymać bakterie przed rozmnażaniem się w komórkach żołądka.

Badania miały charakter in vitro, co oznacza, że były przeprowadzone na żywych odizolowanych komórkach.

Jeden z autorów badań, profesor Andreas Hensel z Instytut Biologii Farmaceutycznej i Fitochemii na Uniwersytecie w Münster, w imieniu całego zespołu chce opatentować tę metodę leczenia i uzyskać pozwolenie na testy na pacjentach.

Zobacz także: Kurkuma odchudza?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze