Trwa ładowanie...

Jak leczony jest koronawirus? Działania i leki. Co trzeba wiedzieć?

Avatar placeholder
15.01.2021 15:21
Leczenie koronawirusa odbywa się w szpitalu.
Leczenie koronawirusa odbywa się w szpitalu. (123rf)

Jak leczony jest koronawirus SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19? Choć zagrożenie jest nowe i nie do końca poznane, lekarze i specjaliści znaleźli sposoby na to, jak sobie radzić z patogenem. Najważniejsze jednak to poznanie wroga i działania, które chronią przed zakażeniem. Czym jest koronawirus? Co warto o nim wiedzieć? Jak go unikać i leczyć?

spis treści

1. Jak leczony jest koronawirus: działania

Jak leczony jest koronawirus? Dobra wiadomość jest taka, że COVID-19 w niemal 80 proc. przypadków wywołuje jedynie łagodne objawy grypopodobne. Wówczas leczenie jest objawowe, może przebiegać w domu.

Niestety, u grupy osób z grupy ryzyka choroba ma ostry przebieg, tym samym wymaga hospitalizacji, podłączenia do respiratora oraz zastosowania innych środków. Istnieje zależność pomiędzy ryzykiem zakażenia a wiekiem i stanem zdrowia.

Na rozwinięcie się ciężkiej postaci choroby i śmierci najbardziej narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że 72 proc. zdiagnozowanych osób ma 40 lat i więcej, a 2/3 to mężczyźni. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u około 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. chorych.

Jak leczony jest koronawirus? Generalnie nie istnieje jeden uniwersalny, ściśle określony model leczenia. Działania zależą od stanu zdrowia pacjenta.

2. Jak leczony jest koronawirus: leki

COVID-19 jest wyzwaniem dla lekarzy, ponieważ można ją leczyć wyłącznie objawowo. Lekarze stosują farmaceutyki, które pomagają zwalczyć objawy choroby wirusowej.

Nie istnieją leki, które mogłyby rozprawić się z drobnoustrojem i leczyć tę chorobę. Leki hamujące namnażanie się patogenu nie są dostępne. Wprawdzie pojawiły się informacje o odkryciu substancji swoiście hamujących SARS-CoV-2, jednakże na oficjalne informacje trzeba jeszcze poczekać.

Trwają badania kliniczne, których celem jest ocena skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u chorych zakażonych SARS-CoV-2 leku przeciwwirusowego o nazwie Remdesivir.

Naukowcy z University of Alberta i Gilead Sciences odkryli, że lek ten jest skuteczny w leczeniu koronawirusów SARS-CoV i MERS-CoV, tym samym może być efektywny w leczeniu osób zakażonych SARS-CoV-2, koronawirusem, który powoduje chorobę COVID-19.

Innym lekiem o podobnym mechanizmie działania obecnie stosowanym w badaniach klinicznych, jest Favipiravir. Naukowcy nie próżnują. Prowadzone są również intensywne prace nad stworzeniem szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

W zaistniałej sytuacji, w oczekiwaniu na skuteczne leki radzące sobie z COVID-19 oraz na szczepionkę, która chroniłaby przed wirusem, najważniejsze i kluczowe stają się takie kwestie jak wiedza o tym, jakie są drogi zarażania się patogenem, czym charakteryzują się objawy i jak wygląda przebieg choroby.

Nie mniej ważna jest profilaktyka, czyli przestrzeganie zasad higieny pozwalających na uniknięcie zakażenia wirusem. Warto również wiedzieć, co robić, kiedy pojawią się symptomy choroby.

3. Czym jest koronawirus? Drogi zakażenia

Koronawirus SARS-CoV-2 należy do rodziny koronawirusów (Coronaviridae). Poznano ją w latach 60. XX w. Wówczas wyizolowano i opisano dwa patogeny – HCoV-229E oraz HCoV-OC43.

O wirusach tych wiadomo, że mają tendencję do mutowania oraz że atakują ssaki i ptaki. Pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem odnotowano w grudniu 2019 r. w Chinach, w mieście Wuhan.

Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, ponadto osiada na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby zakażonej. Oznacza to, że mogą się nim zarazić także osoby, które dotykały skażonych powierzchni, po czym rękami, na których znajdował się patogen, dotknęły oczu, nosa lub ust.

Zobacz także:

4. Koronawirus SARS-CoV-2: objawy i przebieg choroby

Czas wylęgania infekcji wywołanej koronawirusem wynosi od 2 do 14 dni. W tym czasie nie obserwuje się objawów zakażenia, jednak patogen namnaża się i może przenosić się na kolejne osoby.

Koronawirus SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę COVID-19 łatwo pomylić z grypą ponieważ obydwie jednostki chorobowe dają podobne symptomy.

Choroba wywołana koronawirusem objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Wirus wywołuje zakażenie układu oddechowego, którego skutkiem może być między innymi zapalenie płuc.

Epidemia wywołana przez nowego koronawirusa z Wuhan o nazwie SARS-CoV-2 w szybkim tempie rozprzestrzenia się na całym świecie. Rośnie zarówno liczba zakażonych osób, jak i zgonów.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii .

5. Jak leczony jest koronawirus? Najważniejsza jest profilaktyka

Choć jeszcze nie wiadomo, jak skutecznie powinien być leczony koronawirus, znane są zasady pozwalające się przed nim chronić. Ponieważ koronawirus SARS-Cov-2 szybko się rozprzestrzenia, nie ma na niego skutecznego lekarstwa, a zakażenie może być zagrożeniem dla życia, bardzo ważna staje się profilaktyka.

Jak się bronić przed COVID-1?

  • Często myj ręce, używając mydła i wody. Jeśli nie jest to możliwe, należy używać płynów i żeli dezynfekujących, najlepiej na bazie alkoholu.
  • Podczas kaszlu i kichania zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zużytą chusteczkę higieniczną natychmiast wyrzuć do kosza i umyj ręce.
  • Zachowaj bezpieczną odległość - co najmniej 1 metr od ludzi, szczególnie tych, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust, ponieważ mogą być skażone wirusem przez dotykanie zanieczyszczonych patogenem powierzchni. To ma zapobiec przeniesienie wirusa.
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej. Skorzystaj z informacji znajdujących się na stronie Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie
Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze