Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Leczenie lęków

Avatar placeholder
14.07.2020 21:43
Leczenie lęków
Leczenie lęków (Shutterstock)

Każdy z nas czegoś się boi. Jedni mają lęk wysokości, inni boją się pająków (arachnofobia), a jeszcze inni – małych pomieszczeń (klaustrofobia). Lęk definiowany jest jako negatywny stan emocjonalny, pojawiający się w sytuacji zagrożenia. Lęk jest procesem wewnętrznym i nie wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem czy bólem. Czy można wygrać z lękiem? Owszem, można, ale musi to być skok na głęboką wodę. Istnieje wiele specjalistycznych metod walki z lękami, które stosuje się w psychoterapii, jak i doraźnych sposobów na redukcję nieuzasadnionych obaw, jakich doświadcza się na co dzień.

1. Metody walki z lękiem

Metody walki z lękiem w dużej mierze wywodzą się z podejścia behawiorystycznego w psychologii. Behawioryzm obstaje przy twierdzeniu, że reakcje człowieka są wynikiem uczenia się. Skoro człowiek nauczył się czegoś bać, należy go tego oduczyć. Oto metody walki z lękami.

  • Desensytyzacja – pierwszym i podstawowym krokiem w walce z fobią jest oswojenie się z wrogiem, tzw. odwrażliwienie. Polega ono na oswajaniu się z rzeczą lub sytuacją, która wzbudza w nas lęk. Można zastosować metodę małych kroczków, tzn. zacząć od małego pieska, jeżeli ktoś boi się psów. Metoda ta może być wykonana w wyobraźni. Jest tylko jeden warunek – osoba wykonująca takie ćwiczenie musi mieć plastyczną wyobraźnię.
  • Terapia implozywna – polega na intensywnym i długotrwałym oddziaływaniu bodźca, który wywołuje u człowieka lęk. Terapia ma na celu przekonanie człowieka, że kontakt z bodźcem, który wywołuje lęk, nie jest taki straszny, jak się wcześniej wydawało.
  • Pamiętaj - aby przezwyciężyć lęk, musisz mieć kontakt z bodźcem, który go wywołuje. W innym przypadku lęk nie zniknie. Uwolnienie się od lęku jest bardzo ważne – nawet, jeżeli lęk z pozoru wydaje się niegroźny dla naszej psychiki.
  • Lęk może być spowodowany depresją, a wtedy najlepszą metodą leczenia jest psychoterapia, najlepiej psychoterapia behawioralno-poznawcza.

2. Sposoby radzenia sobie z lękiem

Nie każda osoba jest gotowa na terapię, wtedy można zastosować inne sposoby walki z fobią. Do takich sposobów należą:

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"
  • bliskość drugiej osoby – jeżeli znajdujemy się w sytuacji, która wzbudza w nas lęk, poprośmy kogoś bliskiego o towarzystwo. Lęk na pewno będzie wtedy mniejszy;
  • umiejętność relaksacji – jest bardzo ważna w walce z lękiem. Kiedy napada nas fobia, musimy się postarać zrelaksować, a lęk sam odejdzie;
  • metoda EDMR – „odwrażliwianie za pomocą ruchów oczu”. Według badań, metoda ta redukuje negatywne emocje, a polega ona na żwawym poruszaniu oczu w górę, w dół i na ukos;
  • odwrócenie uwagi od bodźca wywołującego lęk – jest bardzo dobrym sposobem na walkę z fobią. Przykładowo osobom, które boją się publicznie występować, zaleca się, aby nie patrzyli na publiczność;
  • obserwacja ludzi, którzy się boją – dzięki temu człowiek przekonuje się, że nie ma czego się bać, że innym nic się nie dzieje w czasie np. publicznego wystąpienia. Obserwacja pomaga przezwyciężyć lęk również przez naśladowanie osoby, która się nie boi.

Jeżeli metody są nieskuteczne, a fobia jest na tyle uciążliwa, że utrudnia funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie, stosuje się leczenie farmaceutyczne. Fobia może być związana z nieprawidłową pracą mózgu. Leki przywracają równowagę biochemiczną, a stan osoby cierpiącej na fobię ulega poprawie. Lęki można przezwyciężyć. Wystarczy tylko trochę dobrej chęci, zaparcia i odwagi. Jeżeli boisz się wysokości, pająków (arachnofobia) czy innych rzeczy, to nie czekaj, tylko zwalcz swój lęk, aby później śmiać się ze swoich irracjonalnych obaw.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze