Trwa ładowanie...

Lekarz ostrzega przed cichym zabójcą. Ponad połowa chorych nie wie, że jest w tarapatach

Avatar placeholder
15.02.2024 07:14
Jak zapobiegać wysokiemu ciśnieniu?
Jak zapobiegać wysokiemu ciśnieniu? (Getty Images, YouTube)

Luty to doskonały miesiąc, by zadbać o zdrowie serca. Doktor Raj Bethapudi zachęca, by z okazji walentynek nie tylko udać się na romantyczną randkę, ale także pomyśleć odrobinę o swoim układzie sercowo-naczyniowym.

spis treści

1. Nadciśnienie tętnicze

Choć 14 lutego sere może bić odrobinę szybciej, lekarze wykorzystują ten dzień jako pretekst, aby nakłonić ludzi do sprawdzenia kondycji swojego serca. Szczególną uwagę zwracają na wysokie ciśnienie krwi.

- Może w lutym warto pomyśleć o walentynkach nieco inaczej i obdarzyć swoje serce miłością - zauważa dr Bethapudi w rozmowie z Chronicle.

Zobacz film: "Naturalne napoje na obniżenie ciśnienia krwi"

Nadciśnienie może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Regularne badania mogą z kolei pomóc sprawdzić stan zdrowia i wykryć potencjalne problemy z ciśnieniem. Może wykonać je lekarz, ale wystarczy do tego też domowe urządzenie.

- Wysokie ciśnienie krwi powoduje, że serce pracuje ciężej podczas pompowania krwi po organizmie. Nazywa się je cichym zabójcą, ponieważ zwykle nie daje żadnych objawów aż do wystąpienia udaru lub zawału serca - wyjaśnia dr Raj Bethapudi.

2. Jak zapobiegać wysokiemu ciśnieniu?

Regularne pomiary ciśnienia krwi umożliwiają wczesne wykrycie wszelkich problemów i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce prawie 10 mln osób zmaga się z nadciśnieniem tętniczym, a ponad połowa nie jest tego świadoma.

Za wysokie ciśnienie uważa się wartości 140/90 mmHg lub więcej. Osoby z granicznym ciśnieniem krwi powinny wprowadzić zmiany w stylu życia i częściej wykonywać pomiary.

Na szczęście wysokiemu ciśnieniu można zapobiegać. Warto więc przyjrzeć się codziennym nawykom i diecie, by wyeliminować czynniki ryzyka, do których należy:

  • otyłość,
  • nadmiar soli w diecie,
  • brak aktywności fizycznej,
  • palenie tytoniu,
  • życie w nieustannym stresie,
  • nadużywanie alkoholu i napojów zawierających kofeinę,

Na rozwój nadciśnienia tętniczego narażone są także osoby po 65. roku życia. Warto regularnie się badać, szczególnie jeśli w rodzinie występuje historia choroby.

Wystarczy niewielka modyfikacja codziennych nawyków, by obniżyć ciśnienie krwi. Ogranicz sól i alkohol, rzuć palenie i regularnie się ruszaj. Skorzysta na tym nie tylko serce, ale cały organizm.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze