Przejdź na WP

Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko wystąpienia demencji

Ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych i otępienia w późniejszym okresie życia zwiększa się u osób z wysokim ciśnieniem krwi, zwłaszcza u dorosłych w średnim wieku. Taka jest konkluzja raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego, opublikowanego w czasopiśmie „Hypertension”.

Nadciśnienie może uszkodzić komórki w mózgu
Nadciśnienie może uszkodzić komórki w mózgu (Shutterstock)

1. Groźne nadciśnienie tętnicze

Według Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyczno-Edukacyjnej "Servier dla Serca" aż 8,4 mln. Polaków ma nadciśnienie tętnicze.

Powikłania związane z nadciśnieniem tętniczym to między innymi udar, zawał serca i niewydolność serca. Teraz naukowcy mają silny dowód na to, że istnieje związek między nadciśnieniem i upośledzeniem funkcji poznawczych.

Szczegółowe  badania wykazały, że wysokie ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka dla rozwoju zaburzeń poznawczych lub otępienia naczyniowego - definiowanego jako spadek funkcji mózgu w wyniku zaburzeń przepływu krwi.

Według Stowarzyszenia Alzheimera, otępienie naczyniowe jest drugą najczęstszą przyczyną otępienia starczego - odpowiada za około 10 proc. wszystkich przypadków.

Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji
Poznaj 5 zaskakujących oznak demencji [6 zdjęć]

Demencja to termin opisujący objawy, takie jak zmiany osobowości, utrata pamięci, zaniedbywanie higieny...

zobacz galerię

Dr Costantino Iadecola, współtwórca zestawienia i przewodniczący Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego zauważa, że ​​doskonale wiemy już, jak leczyć wysokie ciśnienie krwi. Możemy więc zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań choroby serca.

Niestety, mniej pewne jest to, czy takie leczenie może zmniejszyć ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych.

Chcąc lepiej zrozumieć związek między nadciśnieniem tętniczym a zaburzeniami poznawczymi, dr Iadecola i współautorzy dokonali przeglądu dotychczasowych badań, uwzględniając wpływ wysokiego ciśnienia krwi na występowanie chorób mózgu, w tym udaru, demencji naczyniowej i choroby Alzheimera.

Z analizy badań wynika, że wysokie ciśnienie krwi przeszkadza w  funkcjonowaniu naczyń krwionośnych mózgu. Powoduje uszkodzenia istoty białej, która ma zasadnicze znaczenie dla funkcji poznawczych, co może zwiększać ryzyko wystąpienia demencji.

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać
5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać [6 zdjęć]

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi czas...

zobacz galerię

2. Potrzeba jeszcze wielu badań, aby ostatecznie udowodnić ten związek

Warto zauważyć, że naukowcy odkryli powiązanie między wysokim ciśnieniem krwi (szczególnie, jeżeli pacjent jest w średnim wieku) a późniejszymi niedoborami poznawczymi, choć ten związek nie jest jeszcze do końca jasny.

"Wiele wcześniejszych badań sugeruje, że leczenie nadciśnienia może zmniejszyć otępienie, szczególnie zaburzenia poznawcze naczyniowe, ale wciąż potrzeba nowych badań - wyjaśnia dr Iadecola.

Autorzy raportu twierdzą, że nie są jeszcze w stanie dać żadnych rad opartych na dowodach, które mogłyby pomóc w leczeniu wysokiego ciśnienia u osób z otępieniem.

Najważniejsza, również i w tym przypadku jest profilaktyka. Prawidłowe żywienie i aktywność fizyczna mogą uchronić nas przecież przed nadciśnieniem.

Zobacz także

Dr Iadecola ma nadzieję, że badanie SPRINT-Mind, finansowane przez Narodową Akademię Zdrowia, której zadaniem jest wskazanie sposobu, w jaki leczenia nadciśnienia tętniczego wpływa na funkcjonowanie poznawcze - może przynieść informacje, które będą cenne dla przyszłych badań.

Autorzy zalecają, aby do czasu wynalezienia nowej terapii osoby z wysokim ciśnieniem krwi były leczone zgodnie ze standardową procedurą.

"W czasie ustalania metody leczenia powinno się brać pod uwagę indywidualne cechy pacjenta (na przykład, wiek i choroby towarzyszące). Ważne jest też, by chronić zdrowie naczyń, a w konsekwencji zdrowie mózgu" – dodaje dr Iadecola.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy