Udar krwotoczny – czym jest i jak go rozpoznać?

Coraz więcej osób trafia do szpitali z powodu udaru mózgu – w Polsce nawet od 60 do 70 tys. rocznie. Blisko 40 procent pacjentów umiera, a około 70 procent pozostaje niepełnosprawnymi.

Czym jest wylew?

Udar mózgu - zdjęcia

Strzałka wskazuje miejsce niedokrwienia.

Wyróżniamy dwa rodzaje udaru mózgu: niedokrwienny oraz krwotoczny. Wylew to inna, bardziej rozpowszechniona nazwa krwotocznego udaru mózgu. Polega on na wypłynięciu krwi z pękniętego naczynia do tkanek mózgu. W efekcie niszczone są struktury mózgowe i szybko powiększa się obrzęk mózgu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Wylew może mieć charakter pierwotnego krwotoku śródmózgowego bądź krwotoku podpajęczynówkowego. Pierwszy z nich spowodowany jest najczęściej uszkodzeniem ścian naczyń krwionośnych w wyniku nadciśnienia tętniczego. W większości przypadków krwotok podpajęczynówkowy jest efektem pęknięcia tętniaka.

Zobacz także: Ocal swój mózg!

Wylew stanowi zagrożenie życia. Jeśli pierwsza pomoc nie zostanie udzielona w odpowiednim czasie, stanie się on przyczyną zgonu (śmiertelność na skutek wylewu wynosi w Polsce ok. 50 proc.). Efektem udaru krwotocznego mogą być dysfunkcje takie jak: zaburzenia pamięci, problemy z wypowiadaniem się, częściowy niedowład ciała.

Jak go rozpoznać?

Najbardziej odczuwane są symptomy wylewu związane ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego. Chory doświadcza na początku bardzo silnego bólu głowy. Oprócz tego mogą pojawić się wymioty oraz nudności. Zdarza się, że poszkodowany odczuwa sztywność karku. W przeciągu kilku minut może dojść do utraty przytomności. Często występują także zaburzenia oddychania.

Wylew może również objawiać się ogniskowo – w zależności od obszaru mózgu, którego dotknął krwotok. Jeśli uszkodzony zostanie płat potyliczny, to zdarzają się również problemy z widzeniem. W przypadku wystąpienia ogniska krwotoku w móżdżku, chory będzie miał m.in. trudności z zachowaniem równowagi, pojawi się u niego tzw. marynarski chód (na szerokiej postawie) oraz zaburzenia mowy. Wśród pacjentów często występuje połowiczne zaburzenie czucia po jednej stronie ciała.

Kto powinien obawiać się wylewu?

Na wylew najbardziej narażone są osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym. Dlaczego? Zbyt wysokie ciśnienie powoduje stwardnienie ścian tętniczek, przez co są one znacznie bardziej podatne na pęknięcie. Ogromne ryzyko udaru krwotocznego wiąże się z zaniedbaniami w tej kwestii. U osób, które nie kontrolują ciśnienia, nie poddają się odpowiedniemu leczeniu, pojawiają się często tętniaki. Jeśli pękają – kończy się to niebezpiecznym krwotokiem. Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą przyczyną wylewów.

Zobacz także: Zioła na nadciśnienie

Innym czynnikiem sprzyjającym powstaniu udaru krwotocznego jest nowotwór. Bardzo niebezpieczne są również zaburzenia krzepnięcia oraz zapalenia naczyń. Ryzyko wystąpienia nowotworu jest większe u osób starszych oraz czarnoskórych.

Nie bez znaczenia są też nałogi. Osoby palące są bardziej narażone na wylew niż te, które nie są uzależnione od nikotyny. Im więcej wypalanych papierosów dziennie, tym większe ryzyko wystąpienia wylewu. W grupie ryzyka znajdują się też alkoholicy oraz narkomani (szczególnie niebezpieczne jest zażywanie kokainy oraz amfetaminy).

Na czym polega leczenie?

Objawy wylewu pojawiają się nagle, a uszkodzenie mózgu postępuje w błyskawicznym tempie, dlatego tak ważne jest, by poszkodowany znalazł się jak najszybciej pod opieką specjalistów.

Chory po przewiezieniu do szpitala zostaje poddany badaniom neuroobrazowym (rezonansowi magnetycznemu, tomografii komputerowej). Następnie może zostać zastosowane leczenie farmakologiczne bądź wykonana interwencja neurochirurgiczna (operacja jest konieczna, jeśli wystąpił krwotok w obszarze móżdżku).

Kontynuacją leczenia w szpitalu jest rehabilitacja. Powinna ona rozpocząć się możliwie jak najszybciej. Jej celem jest przywrócenie pacjentowi sprawności – zarówno fizycznej, jak i intelektualnej.

Pacjent nie może też zapominać o tzw. profilaktyce wtórnej. Zmiana stylu życia po wylewie to konieczność. Regularne wizyty u lekarza, porzucenie nałogów, a także zwiększenie aktywności fizycznej pomoże zapobiec dalszym problemom zdrowotnym.

Zobacz także: 7 kroków ku zdrowemu życiu

Komentarze (10)
~heeeeeeee
~heeeeeeee ponad rok temu

Moja siostra 22 lata miała wylew w Bydgoszczy w słynnym szpitalu wojskowym stwierdzili ze migrena dali tabletkę na ból i do domu 5 dni meczyla się biedna i przyjechał zwykly lekarz domowy jak zobaczył badania odrazu powiedzial wylew podpajeczykowy jakie mamy zajebiste szpitale i lekarzy to masakra brać kasę to potrafią to jest polska służba zdrowia.

Odpowiedz
~krawiec
~krawiec ponad rok temu

chętnie się dowiem bo mi to grozi, mam ubytek międzykomorowy, niedomykalność zastawki aortalnej i przepuklinę lewej komory, lekarze się dziwią że jeszcze żyję, grozi mi udar albo zawał, i POWIEM TAK: CIESZĘ SIĘ ŻYCIEM, PIJĘ PALĘ I ŻYJĘ, powodzenia tym którzy chodzą do lekarzy i ich słuchają JA WIEM ŻE KRÓTKO POŻYJĘ, ALE JA POŻYJĘ A WY NIE

Odpowiedz
~Mi mi
~Mi mi ponad rok temu

Moja babcię po udarze zabrała oczywiście karetka, w szpitalu zaczęła dochodzić do siebie, po czym zarazili ją gronkowcem i odeszła:( Złoto, które babcia miała na sobie w momencie zabrania przez karetkę także zniknęło.

Odpowiedz
~Lord Voldemort
~Lord Voldemort ponad rok temu

@~gimnazjum: Do szkoły i to podstawowej powinieneś iść skoro nie umiesz czytać ze zrozumieniem . Dla wyjaśnienia -40 % umiera , a z 60% pozostałych 70 % pozostaje niepełnosprawnymi. Ręce opadają.!!!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Neurologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Neurologia
Neurologia

8 faktów na temat fibromialgii

8 faktów na temat fibromialgii

Tajemnicza choroba Sam fakt odczuwania bólu może być frustrujący, nie mówiąc już o przypadku, kiedy nie mamy pojęcia, co może go powodować. Wśród osób cierpiących na chorobę o nazwie fibromialgia, podobny niepokój jest na porządku dziennym. Choroba...

Neurologia

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego

Stwardnienie rozsiane Jest to choroba autoimmunologiczna mózgu i kręgosłupa. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w wieku 20-40 lat. Stwardnienie jest powodowane przez uszkodzenie osłonki mielinowej, która stanowi warstwę ochronną komórek nerwowych....

Neurologia

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu

Ćwicz, aby dostarczyć ciału endorfiny Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła, co skutkuje wzmożonym bólem. Na szczęście, nawet proste ćwiczenia wyzwalają endorfiny, tzw. hormony szczęścia, które...

Neurologia

Produkty, które niszczą twój mózg. Sprawdź, czego unikać

Produkty, które niszczą twój mózg. Sprawdź, czego unikać

Sprawdź co jesz Nie bez przyczyny mówi się o nim: "nasz komputer pokładowy". Odbiera, przetwarza i generuje bodźce. Zbudowany jest z dwóch półkul, w których ukryte są różne zwoje mózgowe odpowiedzialne za poszczególne cechy i umiejętności. Pamiętajmy,...

Neurologia

Nagranie głosu syna wybudziło matkę ze śpiączki

Nagranie głosu syna wybudziło matkę ze śpiączki

Danielle Bartney z Wielkiej Brytanii uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, który spowodował, że kobieta zapadła w śpiączkę. Wybudziło ją nagranie głosu jej syna. Wypadek, który odmienił życie Brytyjki Poważny wypadek, któremu uległa Danielle Bartney,...

Neurologia

Skąd wiemy, gdzie jesteśmy? Nobel za mózgowy GPS przyznany

Skąd wiemy, gdzie jesteśmy? Nobel za mózgowy GPS przyznany

Nagroda Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii została przyznana wczoraj już po raz 105 . W tym roku Instytut Karoliński dokonał wyboru z 263 nazwisk. Tegorocznymi laureatami są John O'Keefe oraz małżeństwo May-Britt Moser i Edvard I. Moser. Odkryli...

Neurologia

Hipersomnia, która może trwać prawie miesiąc

Hipersomnia, która może trwać prawie miesiąc

Jody Robson cierpi na schorzenie, które zabiera jej możliwość cieszenia się najpiękniejszymi momentami w życiu. Potrafi w transie przespać 11 dni bez przerwy. Nawet swoje pierwsze dziecko urodziła podczas snu. Śpiąca królewna Ta dziwna choroba nazywa...

Neurologia

Klasterowy ból głowy - objawy, leczenie

Klasterowy ból głowy - objawy, leczenie

, Warszawa 2010, ISBN 978-83-601-3552-5, Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7, Lehmann-Horn F (...) ., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban...

Neurologia

Demencja pourazowa

, tomografii komputerowej, obrazowaniu rezonansu magnetycznego, elektroencefalografii i innym. Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie (...) , Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-50-7, Prusiński A. Neurologia...