Trwa ładowanie...

Leki milionów Polaków. Naukowcy odkryli groźny skutek uboczny

Groźne skutki uboczne popularnych leków na nadciśnienie
Groźne skutki uboczne popularnych leków na nadciśnienie (Getty Images)

Naukowcy z Harvard Medical School odkryli, że osoby przyjmujące na stałe wiele popularnych leków są bardziej narażone na upadki. Chodzi przede wszystkim o preparaty stosowane w leczeniu nadciśnienia i stanów lękowych.

spis treści

1. Może dojść do gwałtownego spadku ciśnienia

To problem milionów Polaków. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że co najmniej 10 mln dorosłych cierpi na nadciśnienie tętnicze. Nieleczone może prowadzić do udaru, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i nerek. Liczba chorych wzrasta wraz z wiekiem.

Stosowanie leków na nadciśnienie jest konieczne, aby zapobiec groźnym powikłaniom kardiologicznym, jednak eksperci przypominają też o skutkach ubocznych tych preparatów - rośnie m.in. ryzyko wystąpienia upadków.

Zobacz film: "NFZ bez monopolu na rynku. Sposób na poprawę ochrony zdrowia w Polsce?"
Jednym ze skutków ubocznych leków na nadciśnienie jest większe ryzyko upadków
Jednym ze skutków ubocznych leków na nadciśnienie jest większe ryzyko upadków (Getty Images)

Badanie opublikowane na łamach "JAMA Internal Medicine" wykazało, że osoby przyjmujące na stałe leki z tej grupy były o 40 proc. bardziej narażone na poważne upadki.

- Podejmując decyzję o kontynuacji leczenia lekami na nadciśnienie u osób starszych z wieloma chorobami przewlekłymi, należy rozważyć potencjalne szkody i korzyści związane ze stosowaniem tych środków - zaznacza dr Mary Tinetti z Yale School of Medicine.

Do groźnej sytuacji może dojść zwłaszcza w przypadku szybkiej zmiany pozycji ciała. Leki stosowane celu regulacji poziomu ciśnienia mogą doprowadzić do tzw. ortostatycznego spadku ciśnienia tętniczego. W wyniku takiej reakcji może dojść do gwałtownego spadku ciśnienia, co powoduje, że pacjent nagle upada. To groźne zwłaszcza dla osób starszych, które w takiej sytuacji są szczególnie narażone na złamania.

2. Leki a ryzyko upadków

Problem nie dotyczy wyłącznie leków na nadciśnienie. Okazuje się, że również wiele innych grup środków stosowanych przede wszystkim w leczeniu chorób przewlekłych - może powodować podobne skutki uboczne.

Leki, które zwiększają ryzyko upadków:

  • leki psychotropowe,
  • leki przeciwdepresyjne,
  • leki nasenne,
  • leki przeciwhistaminowe,
  • leki antyarytmiczne,
  • diuretyki,
  • leki przeciwpadaczkowe,
  • opioidowe leki przeciwbólowe.

Lekarze podkreślają, że im większa liczba zażywanych leków, tym większe ryzyko, że ich kombinacja naraża pacjenta na utratę równowagi i upadek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze