Trwa ładowanie...

Masz je w apteczce? Mogą wywołać zaburzenia rytmu serca i bezsenność

Może wywołać zaburzenia rytmu serca i bezsenność. Jest w składzie popularnych leków na przeziebienie
Może wywołać zaburzenia rytmu serca i bezsenność. Jest w składzie popularnych leków na przeziebienie (Getty Images)

Kaszel, katar, ból głowy to dolegliwości, z którymi zmaga się teraz bardzo dużo osób. W przypadku infekcji najczęściej sięgamy po środki dostępne bez recepty - łagodzące uciążliwe dolegliwości. Eksperci ostrzegają, by wcześniej sprawdzić ich skład. Wiele leków może zawierać te same substancje, więc łatwo o przedawkowanie.

spis treści

1. Pacjenci wpadają w pułapkę samoleczenia

Jednym ze składników leków stosowanych w celu złagodzenia objawów przeziębienia jest pseudoefedryna. Substancja łagodzi dolegliwości, pomaga zmniejszyć katar oraz ułatwia swobodne oddychanie, dzięki czemu pacjenci odczuwają wyraźną poprawę.

Jednak lekarze podkreślają, że w ten sposób łatwo wpaść w pułapkę, która może doprowadzić do zaostrzenia choroby. To środki "tuszujące" dolegliwości, ale nie leczące ich przyczyny. W przypadku łagodnych infekcji nic się nie stanie, jednak w poważniejszych stanach - złagodzenie dolegliwości może uśpić czujność pacjentów i spowodować, że później trafią do lekarza już z poważnymi powikłaniami.

Zobacz film: ""Edukujemy, żeby nie zachorować i edukujemy w chorobie". Rola lekarzy po dwóch latach pandemii"
Uwaga na samodzielne stosowanie środków na przeziębienie. Najpierw sprawdź, czy nie masz przeciwskazań
Uwaga na samodzielne stosowanie środków na przeziębienie. Najpierw sprawdź, czy nie masz przeciwskazań (Adobe Stock)

2. Może powodować tachykardię

Pseudofedryna, jak każdy lek, ma też swoje skutki uboczne. Kluczową kwestią jest sprawdzanie składu przyjmowanych środków, wiele z nich może zawierać te same substancje, więc łatwo o przedawkowanie.

Nie wszyscy pacjenci mogą przyjmować preparaty zawierające tę substancję. Pseudoefedryna zmniejsza objętość krwi i powoduje skurcz naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa, a w związku z tym nie może być stosowana u pacjentów z ciężkim nadciśnieniem tętniczym i cierpiących na chorobę niedokrwienną serca. Nie powinny jej przyjmować również osoby z zaburzeniami pracy nerek czy wątroby.

Pseudoefedryna w postaci o przedłużonym uwalnianiu nie powinna być stosowana u dzieci poniżej 12. roku życia, u kobiet w trakcie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Nigdy nie wolno jej też łączyć z alkoholem.

Dr n. med. Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych w rozmowie z WP abcZdrowie podkreślał, że leki z pseudoefedryną mogą powodować m.in. podwyższenie ciśnienia tętniczego i zaburzenie rytmu serca.

- Pacjenci często nadużywają tych leków, a one mogą wywoływać skutki uboczne m.in. w postaci tachykardii czy tachyarytmii. Jeżeli chory ma problemy kardiologiczne, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, nadczynność tarczycy, to nie powinien stosować leków z pseudoefedryną - tłumaczy lekarz.

Wśród innych możliwych działań niepożądanych pseudofedryny są wymieniane m.in. bóle głowy, nudności, niepokój, bezsenność, pobudzenie, osłabienie, drżenie mięśni, drgawki, wysypka, a przy większych dawkach nawet omamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze