Trwa ładowanie...

Nawilżacz powietrza - suche powietrze a zdrowie, rodzaje, wybór nawilżacza powietrza

 Alicja Barszcz
07.04.2021 14:49
Nawilżacz powietrza - suche powietrze a zdrowie, rodzaje, wybór nawilżacza powietrza
Nawilżacz powietrza - suche powietrze a zdrowie, rodzaje, wybór nawilżacza powietrza

Nawilżacz powietrza nie tylko nawilża powietrze, ale są to swojego rozaju również oczyszczacze powietrza, a także osuszacze powietrza. Powietrze w mieszkaniu często jest bardzo suche - szczególnie w zimie. Zarówno suche, jak i zbyt wilgotne powietrze nie sprzyja naszemu zdrowiu.

spis treści

Na suche powietrze w mieszkaniu składa się wiele czynników. Przede wszystkim, w okresie zimowym suche powietrze jest wynikiem ogrzewania, które znacząco zmniejsza wilgotność powietrza. Wiele badań wykazuje, że optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna oscylować w granicach 40-60%, co bez odpowiednich urządzeń jest praktycznie nie do osiągnięcia zimą, kiedy to wilgotność spada nawet do 10%.

Dlatego rozwiązaniem na zbyt suche powietrze w mieszkaniu mogą być nawilżacze powietrza.

1. Nawilżacz powietrza - suche powietrze a zdrowie

Zobacz film: "Co warto kupić? Nawilżacze powietrza"

Suche powietrze jest bardzo uciążliwe przede wszystkim ze względu na jego negatywny wpływ na układ oddechowy. Śluzówka nosa wysusza się, przez co nie chroni odpowiednio przed infekcjami. Nawilżacz powietrza odpowiada za zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza i sprzyja nawilżeniu śluzówki nosa. Co więcej, oczyszcza pomieszczenie z bakterii i zaniczyszczeń.

Niska wilgotność powietrza źle oddziałuje również na oczy, które stają się zaczerwienione i pieką. Z kolei skóra wysusza się, swędzi i jest bardziej podatna na podrażnienia, a włosy stają się łamliwe i rozdwajające właśnie na skutek suchego powietrza. Jak można temu zaradzić? Z pewnością pomoże odpowiedni nawilżacz powietrza.

2. Nawilżacz powietrza - rodzaje

Nawilżacz powietrza możemy dopasować do swoich potrzeb, wielkości pomieszczenia, ale także ze względu na cenę. Warto jednak pamiętać, że kluczowym kryterium powinno być dopasowanie nawilżacza do wielkości pomieszczenia.

Nawilżacz powietrza o zbyt małych rozmiarach i małej mocy nie sprawdzi się w dużym pokoju.

Na szczęście wybór nawilżaczy powietrza w sklepach jest bardzo duży. Istnieją nie tylko nawilżacze w postaci pojemników, które napełnia się wodą i wiesza na kaloryferach, ale również nawilżacze elektryczne.

Niestety urządzenia na kaloryfer spełniają swoją funkcję w bardzo ograniczonym stopniu. Nawilżacze powietrza elektryczne sprawdzają się w tym przypadku znacznie bardziej efektywnie.

W sklepach dostępne są różnorodne nawilżacze powietrza. Wyróżniamy nawilżacze powietrza ewaporacyjne, nawilżacze powietrza ultradźwiękowe i nawilżacze powietrza termiczne. Zarówno nawilżacz ultradźwiękowy, jak i nawilżacz ewaporacyjny i nawilżacz termiczny działają na innych zasadach.

2.1. Nawilżacz powietrza - nawilżacze ewaporacyjne

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny, czyli parujący składają się ze specjalnego zbiornika, wkładu filtrującego oraz turbiny, która dostarcza powietrze. Nawilżacz ewaporacyjny nie tylko nawilża suche powietrze, ale również oczyszcza powietrze.

Nawilżacz ewaporacyjny zużywa mało energii i nie wydziela widocznej pary. Wadą nawilżaczy ewaporacyjnych jest jednak jego niska wydajność i głośny tryb pracy.

Nawilżacz powietrza
Nawilżacz powietrza

Suche powietrze bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie człowieka, dlatego nawilżacze powietrza są idealnym

zobacz galerię

2.2. Nawilżacz powietrza - nawilżacze ultradźwiękowe

Nawilżacze ultradźwiękowe mają w sobie element wytwarzający ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, tworząc z niej lekką mgiełkę. Nawilżacze utradźwiękowe zawierają jednocześnie filtr do wody.

Dużą zaletą nawilżacza powietrza ultradźwiękowego jest jego cicha praca. Dzięki temu nawilżacz powietrza z powodzeniem może stać w pokoju dziecka nie budząc go. Nawilżacze powietrza nie wytwarzają gorącej pary, którą dziecko mogłoby się oparzyć.

Dodatkowo nawilżacze ultradźwiękowe cechują się dużą wydajnością i niskim zużyciem energii.

W nawilżaczach powietrza ultradźwiękowych znajdziemy także samoregulację działania w zależności od jakości powietrza. Warto jednak pamiętać, że jeśli nawilżacz ultradźwiękowy jest wyposażony w filtr, konieczne jest częste jego czyszczenie i wymienianie.

2.3. Nawilżacz powietrza - nawilżacze termiczny

Nawilżacz powietrza typu termicznego składa się ze zbiornika na wodę i grzałki. Praca nawilżacza powietrza termicznego polega na gotowaniu wody, która parując, nawilża powietrze. Nawilżacz termiczny może być dodatkowo wyposażone w filtr, który oczyszcza powietrze.

Nawilżacz powietrza typu termicznego jest bardzo wydajny, ale jednocześnie trzeba go często czyścić i uważać na gorącą parę, aby się nie poparzyć. Ponadto nawilżacz powietrza termiczny pochłania znacznie więcej energii niż nawilżacze parujące lub ultradźwiękowe.

3. Nawilżacz powietrza - wybór nawilżacza powietrza

W przypadku nawilżania powietrza konieczny jest przede wszystkim rozsądek, gdyż nie tylko suche powietrze może być szkodliwe.

Nadmierna wilgotność, czyli powyżej 60% sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i roztoczy, co jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla alergików.

Wybierając nawilżacz powietrza, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dopasowanie go do wielkości pomieszczenia oraz możliwość ustawienia go mniej więcej w centrum pokoju na gładkiej powierzchni.

Przy wyborze nawilżacza powietrza warto również zwrócić uwagę, czy posiada on hydrostat. Hydrostat jest to urządzenie, które pozwala utrzymać stały poziom wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki temu nawilżacz powietrza wyłączy się sam, gdy wilgotność powietrza osiągnie odpowiedni poziom i włącza, gdy poziom wilgotności jest zbyt niski.

W dzisiejszych czasach nawilżacze powietrza mogą być elementem dekoracyjnym i bardzo często są zautomatyzowane, więc łatwiej jest kontrolować wilgotność powietrza. Producenci nawilżaczy powietrza postarali się, by zadowolić nawet bardzo wymagającego klienta.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze