Trwa ładowanie...

Była zmęczona i zapominała słów. Diagnoza ją zaskoczyła

 Karolina Rozmus
03.08.2022 08:17
Zdjęcia z badania MRI pokazuje, jak duży był guz
Zdjęcia z badania MRI pokazuje, jak duży był guz (Facebook)

Problemy z pamięcią, trudności w przekazywaniu komunikatów i nocne napady początkowo nie budziły dużego zaniepokojenia 59-latki. Myślała, że to stres, praca i zmęczenie odpowiadają za przykre dolegliwości. Jednak gdy po dwóch miesiącach jej stan się nie poprawiał, kobieta postanowiła udać się do lekarza. Diagnoza ją zmroziła.

spis treści

1. Dopiero po dwóch miesiącach poszła do lekarza

Helen Green wspomina, że stała się zapominalska. Nie pamiętała wydarzeń, które miały miejsce tego samego dnia, miała trudności w przekazywaniu informacji, a przede wszystkim – nocą doświadczała ataków epilepsji.

Jednak dopiero po dwóch miesiącach zdobyła się na odwagę, by pójść do lekarza i opowiedzieć o swoich dolegliwościach. Została niezwłocznie skierowana na badanie MRI, które wykazało, że w lewym płacie skroniowym mózgu kobiety znajduje się duży guz.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Lekarz byli zszokowani. Przyznali, że zmiana takiej wielkości powinna dawać bardziej niepokojące objawy, np. w postaci utraty mowy lub upośledzenia funkcji motorycznych.

Natychmiast podjęli decyzję o usunięciu guza. Operacja potwierdziła, że kobieta miała w mózgu oponiaka.

Kobieta przeszła operację usunięcia oponiaka
Kobieta przeszła operację usunięcia oponiaka (Facebook)

2. Objawy guza mózgu

Oponiak (łac. meningioma) to guz tworzący się z komórek nabłonkowych pajęczynówki. W większości przypadków rozwija się bardzo wolno, przez długi czas nie dając żadnych symptomów. Te występują zazwyczaj, gdy wewnątrz czaszki zwiększa się ciśnienie. Wówczas chorzy cierpią na bóle głowy, nudności, napady padaczki, a nawet miewają zaburzenia świadomości.

Najczęściej oponiaki to guzy o łagodnym przebiegu – tak też było w przypadku Helen, choć do końca życia kobieta musi pamiętać o kontrolnych badaniach. Mimo to uważa, że miała ogromne szczęście.

3. Zmiana podejścia pacjenta

- Krótko przed postawieniem diagnozy rozwiodłam się i nie czułam najlepiej. Kiedy powiedziano mi o nowotworze, zmieniło to moje spojrzenie na życie. Dostałam ten nowotwór, żeby coś zmienić – przyznaje Helen.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze