Oponiak – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, rokowanie

Oponiak to w większości przypadków łagodny guz mózgu wywodzący się z opon mózgowo-rdzeniowych. Stanowi od 10 do 20 proc. wszystkich guzów mózgu. Oponiak należy do guzów, które rosną bardzo powoli i najczęściej występuje u osób między 40. a 70. rokiem życia.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Witamina E zmniejsza guzy nowotworowe"

spis treści

1. Oponiak – charakterystyka

Oponiak w większości przypadków jest nowotworem łagodnym, który najczęściej występuje u osób między 40. a 70. rokiem życia i częściej atakuje kobiety. Ten typ nowotworu jest bardzo rzadko wykrywany u dzieci. Wywodzi się on z komórek nabłonkowych pajęczynówki, czyli jednej z opon mózgowo-rdzeniowych i lokalizuje się głównie w okolicy sierpa mózgu, kości klinowej i siodła tureckiego.

Oponiak to łagodny guz mózgu, który stanowi od 10 do 20% wszystkich nowotworów
Oponiak to łagodny guz mózgu, który stanowi od 10 do 20% wszystkich nowotworów

2. Oponiak – przyczyny

Oponiaki w większości przypadków występują sporadycznie, zdarza się jednak, że występują genetycznie. Na większe ryzyko zachorowalności narażone są osoby, które wcześniej były poddawane napromieniowaniu czaszki. Z powodu tej przyczyny zazwyczaj oponiaki pojawiają się u osób młodszych.

3. Oponiak – objawy

Oponiaki należą do guzów, które rosną bardzo powoli i przez wiele lat nie muszą dawać żadnych objawów. Najczęściej wykrywane są przypadkowo podczas diagnozowania innych dolegliwości. W późniejszej fazie oponiak daje objawy związane ze wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego, co objawia się przez: narastające bóle głowy, zaburzenia świadomości, wymioty, zwolnienie tętna, napady padaczkowe. Ból głowy i napady padaczkowe powinny zwrócić najbardziej naszą uwagę, bo to właśnie one są pierwszymi objawami, które świadczą o obecności guza. Mogą występować także inne objawy oponiaka, które związane będą z zajmowaniem poszczególnych części mózgu i zalicza się do nich: niedowłady, zaburzenia mowy oraz czucia.

Objawy, które mogą świadczyć o guzie mózgu
Objawy, które mogą świadczyć o guzie mózgu [7 zdjęć]

Chociaż guz mózgu występuje bardzo rzadko (u 1 proc. społeczeństwa), nie możemy go ignorować. Choroba...

zobacz galerię

4. Oponiak – diagnoza

Do postawienia diagnozy na obecność oponiaka niezbędne jest wykonanie tomografii komputerowej, czasami wykorzystuje się także badanie rezonansu magnetycznego. Badaniem bardzo prostym, a jednocześnie bardzo ważnym w diagnozowaniu oponiaka jest badanie dna oka, co pomaga w wykryciu tarczycy zastoinowej.

Zobacz także:

5. Oponiak – leczenie

W początkowej fazie rozwoju guza pacjent nie potrzebuje innego leczenia oprócz kontroli radiologicznej i neurologicznej. W przypadku, kiedy oponiak jest duży i daje objawy, konieczne jest jego wycięcie, możliwy jest jednak jego nawrót, dlatego pacjent pozostaje pod obserwacją przez kilka lat. W sytuacji, kiedy nie można wyciąć całego guza lub kiedy oponiak należy do nowotworów złośliwych, konieczne jest dodatkowo stosowanie radioterapii.

6. Oponiak – rokowanie

Można całkowicie operacyjnie usunąć oponiaka. Ewentualne nawroty występują w przypadku, kiedy nie dało się w całości usunąć guza ze względu np. na jego położenie. Do nawrotów dochodzi średnio po około 6-7 latach po operacji i są one bezobjawowe. Rzadko dochodzi do przerzutów poza ośrodkowy układ nerwowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy