Objawy glejaka - umiejscowienie, glejak wielopostaciowy, leczenie

Glejak należy do grupy nowotworów mózgu oraz rdzenia. Powstaje z komórek zwanych glejowymi, które tworzą szkielet tkanki nerwowej i spełniają dla neuronów różne funkcje mające na celu ich odżywianie i naprawę. Glejaki nie występują często, jednak jeśli chodzi o nowotwory wewnątrzczaszkowe, to stanowią 70 % wszystkich przypadków i częściej pojawiają się u dzieci niż u dorosłych ludzi. Objawy glejaka są uzależnione w dużej mierze od wielkości guza oraz jego umiejscowienia.

1. Objawy glejaka - umiejscowienie

Objawy glejaka można podzielić ze względu na to, gdzie guz występuje. Umiejscowienie ma wpływ na wywołane przez niego skutki. Pod wpływem nasilonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego można mówić o objawach ogólnych. Chory odczuwa bóle głowy. Najczęściej rano nasilają się nudności oraz wymioty. Występują także objawy glejaka takie jak problemy z pamięcią, koncentracją, a także zaburzenia sprawności umysłowej i otępienie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Inne objawy glejaka zaliczane do tzw. zespołu  psychoorganicznego, to również ogólne napady padaczki. U chorego występuje także obrzęk mózgu. Objawy glejaka mogą też być zogniskowane i zależą od lokalizacji guza. W takich wypadkach dochodzi do zaburzenia mowy, wzroku i słuchu. Chory ma problemy z czuciem, a nawet może dojść do niedowładu. W wyniku występowania objawów móżdżkowych mogą pojawiać się ogniskowe napady padaczkowe, problemy z utrzymaniem równowagi oraz uszkodzenie nerwów czaszkowych.

Objawy glejaka są zależne od umiejscowienia guza
Objawy glejaka są zależne od umiejscowienia guza

2. Objawy glejaka - glejak wielopostaciowy

Najbardziej niebezpiecznym, a zarazem najczęściej występującym jest glejak wielopostaciowy, czyli nowotwór gleju gwiaździstego. Dotyczy on osób starszych. Jest złośliwym nowotworem charakteryzującym się bardzo dużym procentem umieralności. Tylko wczesne wykrycie, a następnie leczenie może dać szansę choremu na co najmniej rok życia. W przeciwnym wypadku zgon może nastąpić w ciągu trzech miesięcy.

Dieta vs rak – poznaj produkty, które są sprzymierzeńcami w walce z nowotworem
Dieta vs rak – poznaj produkty, które są sprzymierzeńcami w walce z nowotworem [7 zdjęć]

Czy wiesz, że istnieją produkty, które w naturalny sposób chronią przed nowotworami? Większość z nich...

zobacz galerię

Leczenie polega na radioterapii, jak też operacji chirurgicznej. Jest to tzw. leczenia skojarzone. Niestety niewiele osób nawet po terapii przeżywa dłużej niż rok. Objawy glejaka wielopostaciowego, który rozwija się  najczęściej w płacie czołowym, a także skroniowym charakteryzują się zaburzeniami psychicznymi. U chorego pod wpływem działania guza dochodzi do zmiany osobowości. Pojawiają się także jak i we wcześniejszych przypadkach napady padaczkowe. Dochodzi też do całkowitej utraty zdolności mowy i możliwości powiedzenia tego co się chce.

To musisz wiedzieć

3. Objawy glejaka - leczenie

Objawy glejaka, które mają podłoże neurologiczne i te wyżej opisane muszą być potraktowane niezwykle poważnie. Tylko szybka reakcja, diagnoza i leczenie może uratować lub przedłużyć życie pacjenta. Leczenie objawów glejaków z typu gwiaździaków oraz naciekających skąpodrzewiaków i wyściółczaków polega na wykonaniu zabiegu operacyjnego. Dodatkowo stosuje się także radioterapię. Jeśli chodzi o glejaki u dzieci to leczy się je chirurgicznie. W przypadku mniejszych dzieci stosuje się chemioterapię, a u starszych radioterapię.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy