Niektórzy pacjenci z glejakiem mogą wyciągnąć korzyści z "nieskutecznego leczenia"

Według badań przeprowadzonych w Szkole Medycznej Uniwersytetu Stanford podgrupa pacjentów z glejakiem wielopostaciowym zareagowała na chemioterapie klasą leków, które wykazały brak skuteczności w walce z chorobą w dwóch poprzednich dużych badaniach klinicznych.

W szczególności, pacjenci z podgrupy, która była leczona chemioterapią lekami, które blokują wzrost nowych naczyń krwionośnych w nowotworze, żyli średnio około jeden rok dłużej niż ci, którzy byli leczeni inną klasą leków stosowanych w chemioterapii.

"Tradycyjnie, pacjenci z glejakiem zostali zdiagnozowani na podstawie badania histologicznego ich guza, a następnie określono ocenę i stadium" - powiedział Daniel Rubin, profesor nauk biomedycznych.

"Ale ta informacja nie zawsze jest wystarczająco szczegółowa, aby jasno określić leczenie. Opracowaliśmy nową metodę klasyfikacji ilościowej glejaka przez analizę rezonansu magnetycznego, który jest rutynowo wykonywany podczas diagnozy" - dodaje.

Glejak jest jednym z najczęstszych i najbardziej śmiertelnych nowotworów mózgu. Mediana przeżycia wynosi około 15 miesięcy po diagnozie. Do niedawna, lekarze i pacjenci pokładali nadzieje w klasie leków stosowanych w chemioterapii zwanych związkami antyangiogennymi, które są przeznaczone do blokowania wzrostu nowych naczyń krwionośnych do guza.

Zablokowanie tego wzrostu, ich zdaniem, powinno zablokować dopływ tlenu i składników odżywczych do guza. Jednak dwa duże, 3-fazowe badania kliniczne w ostatnim czasie opisane w "New England Journal of Medicine" wykazały, że jeden z takich leków, bewacizumab, nie wykazał żadnych korzyści przeżycia u chorych na glejaka.

Naukowcy zastanawiali się, czy może istnieć podgrupa pacjentów z glejakiem, która nadal może reagować na to leczenie. Przeanalizowali oni dokumentację medyczną i obrazy diagnostyczne 69 pacjentów z glejakiem, którzy byli leczeni w miejscowym centrum medycznym oraz 48 pacjentów z krajowej bazy danych znanej jako Atlas Genomu Raka.

Naukowcy wykorzystali wyspecjalizowane oprogramowanie do sklasyfikowania każdego pacjenta do jednej z dwóch grup na podstawie stopnia unaczynienia guzów. Ci, których guzy były silniej unaczynione (określane techniką perfuzji MRI), mieli większe szanse, że leczenie terapią antyangiogenną da pozytywne efekty niż ci, których guzy były słabiej unaczynione.

Perfuzja MRI jest rutynowo wykonywana jako część procedury diagnostycznej u pacjentów z guzami mózgu. Naukowcy odkryli, że każdy z tych 117 pacjentów klasyfikował się do jednej z dwóch grup: 51 pacjentów z guzami, które były silnie unaczynione, a 66 miało guzy, które nie były tak dobrze unaczynione.

Dalsze badania wykazały, że wysoce unaczynione nowotwory miały również więcej genów biorących udział w rozwoju naczyń krwionośnych i w ochronie komórek przed niedotlenieniem niż nowotwory pacjentów w drugiej grupie. Następnie naukowcy przyjrzeli się indywidualnym zabiegom, jakie pacjenci otrzymali i jakie dały one efekty.

"Najbardziej ekscytującym odkryciem było to, że ci pacjenci w wysoce unaczynionej grupie, którzy otrzymali leczenie antyangiogenne, żyli znacznie dłużej - średnio ponad rok  - niż inni w tej samej grupie, którzy nie dostali terapii antyangiogennej" - powiedział Rubin.

"Analizę przeprowadzono za pomocą obrazów, które już istnieją w ramach procedury diagnostycznej glejaka. Wyniki badań wskazują, że biologia glejaka może znacznie różnić się wśród pacjentów i że pewne podgrupy pacjentów mogą skorzystać z metod leczenia, które są nieskuteczne, gdy są testowane na dużej niewyselekcjonowanej grupie pacjentów" - dodaje.

Rubin i jego współpracownicy mają nadzieję, że ich badania będą powodem wznowienia rozmów na temat wykorzystania terapii antyangiogennych w leczeniu glejaka, przy jednoczesnym zwiększeniu zrozumienia zróżnicowanej biologii choroby.

"Jest to punkt zwrotny" - powiedział Rubin. "Wierzymy, że uda nam się zidentyfikować tych ludzi, którzy mogą skorzystać z zabiegów antyangiogennych, a także zacząć myśleć nieszablonowo, aby zidentyfikować inne rodzaje terapii dla tych, którzy mają mniejsze szanse, aby zareagować na leczenie. To pokazuje, że podtyp glejaka może mieć ogromny wpływ na sposób, w jaki leczymy chorobę".

Marta Pawlak, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...