Przejdź na WP

Glejak – rodzaje, objawy, leczenie

Glejak to rodzaj raka mózgu. Ten typ nowotworu zależy od budowy komórek glejowych, które pełnią role podporowe, naprawcze lub odżywcze. Glejak może być naciekający, a tym samym znacznie łatwiejszy do usunięcia, ponieważ jest oddzielony od pobliskich tkanek.

Zobacz film: "Jak zapobiec zachorowaniu na raka?"

spis treści

1. Glejak – rodzaje

Można wyróżnić różne rodzaje glejaka, ponieważ rozrasta się z różnego rodzaju komórek. Glejak może rozrastać się z komórek zarodkowych i to jest tzw. rdzeniak, bardzo często diagnozowany u dzieci, ale też u dorosłych, umiejscawia się w móżdżku. Tego typu glejak jest promienioczuły.

Około 7 procent stanowią glejaki zwane wyściółczakami, które narastają z komórek wyściełających komory mózgu. Glejak może też narastać z komórek skąpodrzewiakowych, stanowi 10 procent glejaków. Glejak wielopostaciowy, czy zwany inaczej glejak włókienkowy, powstaje z szeregu komórek astrocytarnych.

Lekarze nadal opracowują lekarstwo na glejaka
Lekarze nadal opracowują lekarstwo na glejaka

2. Glejak – objawy

Glejak wielopostaciowy, który najczęściej umiejscawia się w półkulach mózgu, może objawiać się zaburzeniami funkcji psychicznych, czasem zmienia się osobowość chorego. Mogą zacząć pojawiać się napady padaczki i afazja. Glejak wielopostaciowy często diagnozowany jest u osób starszych i jest najgroźniejszą formą tego nowotworu.

To też warto wiedzieć

U osób dorosłych uaktywniają się gwiaździaki, które często przekształcają się w glejaka wielopostaciowego. Jedyną formą leczenie tego nowotworu jest zabieg chirurgiczny połączony z leczeniem uzupełniającym np. radioterapią. Glejak wieku dziecięcego to często rdzeniaki, które są lokalizowane w móżdżku. Tego typu glejak leczony jest chirurgicznie i uzupełniany chemioterapią.

Glejak daje różne objawy. Wszystko zależy od tego, w którym miejscu glejak jest umiejscowiony. Do najczęstszych objawów należą: silne, częste bóle głowy, zwiększa się ciśnienie wewnątrzczaszkowe, co skutkować może nudnościami i wymiotami.

Widoczne staje się osłabienie sprawności umysłowej, chory ma problemy z koncentracją i pamięcią. W zależności od tego, w którym miejscu jest nowotwór, mogą pojawić się takie objawy glejaka jak: niedowład kończyn, zaburzenia czucia, równowagi, problemy ze słuchem i wzrokiem. U niektórych chorych dochodzi do napadów padaczkowych.

Co jeść, aby zapobiegać nowotworom?
Co jeść, aby zapobiegać nowotworom?

Sprawdź, co warto jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jak wspomagać swój układ immunologiczny,...

zobacz galerię

3. Glejak – leczenie

Leczenie glejaka nie należy do najłatwiejszych. Do najczęstszych metod stosowanych podczas kuracji należy chemioterapia i radioterapia. Oczywiście w każdym przypadku stosowane jest także leczenie chirurgiczne. Resekcja zwiększa szanse na przeżycie chorego.

Glejak jest trudnym do leczenia nowotworem. Naukowcy i lekarze onkolodzy cały czas pracują nad skutecznym lekarstwem i opracowują nowatorskie metody leczenia glejaka. Każdy glejak wymaga stałej kontroli lekarza specjalisty, ponieważ jego szybsze wykrycie może mieć wpływ na szybsze wyleczenie i szanse na wyzdrowienie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy