Trwa ładowanie...

Najgorsze dodatki do kawy. Polacy często po nie sięgają

 Patrycja Pupiec
09.08.2023 07:44
"Zepsują" każdą kawę. Lepiej z nich zrezygnować
"Zepsują" każdą kawę. Lepiej z nich zrezygnować (Getty Images)

Kawa to jeden z ulubionych napojów wielu Polaków, który znany jest ze swoich licznych korzyści zdrowotnych. Niemniej lekarze i naukowcy ostrzegają, że dodatki, które często wrzucamy do kawy, mogą nie tylko osłabiać jej prozdrowotne właściwości, a wręcz przynosić szkodliwe skutki.

spis treści

1. Jakie korzyści daje picie kawy?

Polacy są zdecydowanie miłośnikami kawy. Dla wielu z nas dzień bez filiżanki małej czarnej jest nie do pomyślenia. Kawa towarzyszy nam nie tylko podczas porannego posiłku, ale także podczas lunchu, obiadu, a także spotkań towarzyskich i biznesowych.

Zgodnie z wynikami sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat we współpracy z redakcją WP abcZdrowie na temat świadomości Polaków dotyczącej skutków picia kawy, aż 65,1 proc. ankietowanych przyznaje, że pije kawę raz lub dwa razy dziennie. To dobra wiadomość, ponieważ kawa ma wiele korzyści zdrowotnych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Wielokrotnie potwierdzono naukowo, że kawa jest naturalnym spalaczem tkanki tłuszczowej, co czyni ją nieodzownym elementem diety osób, które pragną schudnąć. Mała czarna poprawia krążenie krwi, dodaje energii, a zawarte w niej antyoksydanty zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych chorób nowotworowych.

Badacze twierdzą, że kawa wydłuża życie, poprawia sprawność seksualną, redukuje stres, a nawet może zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

2. "Zepsują" każdą kawę

Jednak nie wszystkie informacje na temat kawy są pozytywne. Kawa z różnymi dodatkami, które często dodajemy do naszej filiżanki, traci swoje korzystne właściwości. Co gorsza, może wręcz szkodzić naszemu organizmowi.

- Kawa z mlekiem i ciastkiem to posiłek obciążający trzustkę, a nasze trzustki są i tak przeciążone. Coraz więcej młodych osób cierpi na zaburzenia gospodarki węglowodanowej, takie jak insulinooporność, stan przedcukrzycowy czy cukrzyca typu 2. Jest to wynik wielu czynników, które nakładają się na siebie – zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie dr Luiza Napiórkowska, endokrynolog, internista i diabetolog.

Skondendowane mleko, smakowe syropy smakowe, śmietanka w proszku, ciastka, a nawet mleko sprawiają, że filiżanka małej czarnej staje się prawdziwą bombą kaloryczną.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze