Trwa ładowanie...

Naturalne sposoby na usuwanie kamieni żółciowych

Naturalne sposoby na usuwanie kamieni żółciowych
Naturalne sposoby na usuwanie kamieni żółciowych (123rf)

Wzdęcia, nudności, ból - to objawy, które mogą świadczyć o kamieniach żółciowych. Czy można je usunąć tylko operacyjnie? Istnieją domowe sposoby, które pomogą je wydalić i zapobiec powstawaniu nowych.

 

1. Jak powstają kamienie żółciowe?

Żółć magazynowana w pęcherzyku żółciowym jest niezbędna do trawienia tłuszczy. Zdarzyć się może i tak, że kryształki cholesterolu i soli żółciowych tworzą kamienie żółciowe. Mogą być drobne jak ziarenka piasku, znacznie większe jak orzechy, a nawet wielkości piłki golfowej.

Powodów powstawania kamieni jest wiele. Wpływ ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, złe nawyki żywieniowe albo predyspozycje genetyczne. Przyczyną może być także otyłość.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Kamienie żółciowe dają wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Rozregulowują pracę woreczka żółciowego. Chory odczuwa nudności, wzdęcia, ból pod prawym żebrem. Gdy kamień zablokuje odpływ żółci, dochodzi do kolki. Pacjent odczuwa wtedy silne bóle z prawej strony nadbrzusza, które promieniują do pleców. Ma gorączkę i wymioty.

Kamica żółciowa to poważna choroba. Ale istnieją naturalne sposoby, które mogą rozpuścić i pomóc wydalić kamienie, a przy tym złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Nie powinniśmy jednak zapominać, że przepisy zaczerpnięte z medycyny ludowej to nie panaceum. Gdy dolegliwości się utrzymują, wizyta lekarska jest konieczna.

 

2. Ocet jabłkowy na ratunek

Jabłka zawierają kwas jabłkowy i limonoidy, czyli związki fitochemiczne, znane z właściwości przeciwutleniających i leczniczych. Kwas jabłkowy może pomóc w rozkruszeniu niewielkich kamieni żółciowych. Istotne jest również to, że ocet z tych owoców obniża cholesterol, a to jedna z przyczyn formowania się kamieni żółciowych.

By przygotować zdrowotną miksturę, należy wycisnąć sok z 3-4 jabłek i dodać do niego łyżkę octu jabłkowego. Płyn należy przyjmować kilka razy dziennie przez ok. 10 dni.

Niektórzy nie rozcieńczają octu jabłkowego sokiem z jabłek. Ojcowie bonifratrzy, zakonnicy specjalizujący się w ziołolecznictwie, polecają picie łyżki octu jabłkowego 5-6 razy dziennie przez około 10 dni.

3. Gruszka z miodem

Nie tylko jabłko, ale i gruszka, dzięki pektynom i błonnikowi, zmniejsza kamienie i obniża cholesterol. Z owoców można przygotować napój rozpuszczający złogi. Potrzebujemy 4 gruszki, kilka szklanek przegotowanej wody i łyżkę miodu dla smaku. Gruszki miksujemy, dodajemy wodę, a następnie miód. Płyn należy dokładnie wymieszać. Miksturę należy przyjmować kilka razy dziennie, co najmniej 4 razy w tygodniu.

Najczęstsze alergie pokarmowe
Najczęstsze alergie pokarmowe [9 zdjęć]

Świąd, wysypka, drapanie w gardle i łzawienie oczu, mogą to być objawy alergii pokarmowej. Jest to nieprawidłowa

zobacz galerię

4. Mięta na trawienie

Mięta wspomaga pracę układu pokarmowego i poprawia trawienie. Reguluje przepływ żółci i chroni przed tworzeniem się kamieni. Ponadto łagodzi nieprzyjemne objawy ze strony woreczka żółciowego.

Przepis na miętowe "lekarstwo" jest banalnie prosty. Do garnka wrzucamy garść świeżych liści mięty i wlewamy pół litra wody. Gotujemy przez ok. 10 minut. Następnie płyn przecedzamy. Pijemy go trzy razy dziennie przez kilka dni.

5. Cytryna z oliwą

Jak rozpuścić złogi zalegające w pęcherzyku żółciowym? Dwie łyżki soku z cytryny mieszamy z łyżką oliwy z oliwek. Miksturę spożywamy 40 dni. Następnie robimy przerwę, a po kilku tygodniach powtarzamy kurację.

 

Niektórzy mieszają tylko sok z cytryny z wodą, rezygnują z oliwy. Według amerykańskich naukowców, codzienne wypijanie 120 ml soku wyciśniętego z cytryny wymieszanego z 2 litrami wody, zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni.

Cytryna świetnie usuwa z organizmu wszelkie osady, które mogą tworzyć złogi. Ponadto kwas cytrynowy ułatwia trawienie i rozpuszczanie kamieni żółciowych.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze