Naturalne wywoływanie porodu

Kalendarz ciąży obejmuje 40 tygodni. Czasami bywa jednak, że akcja porodowa ulega opóźnieniu. Końcowy okres ciąży jest wielkim oczekiwaniem. Przyszła mama odczuwa coraz większy dyskomfort. Codzienne czynności są dla niej wielkim wysiłkiem. Kiedy termin porodu minął, a dziecko nie kwapi się do przyjścia na świat, wiele mam decyduje się na wypróbowanie naturalnych metod, które mogą go przyśpieszyć. Poniżej sposoby na naturalne wywoływanie porodu.

Naturalne metody wywoływania porodu

Naturalne metody wywoływania porodu są stosowane z wielu względów. Należy do nich między innymi chęć uniknięcia medycznych, inwazyjnych metod wywoływania porodu. Poród indukowany, kiedy kobieta jest hospitalizowana i podaje się jej kroplówkę z oksytocyną – hormonem przyspieszającym poród – należy do metod ostatniego wyboru. Kiedy ciąża jest przenoszona, a stan wód płodowych i łożyska ulega pogorszeniu, wówczas lekarze zazwyczaj decydują się na wydobycie dziecka z łona matki poprzez cesarskie cięcie. Poniżej znajdziesz naturalne sposoby na wywoływanie porodu:

  • Chodzenie. Może się to wydać nieprawdopodobne, ale intensywne chodzenie w końcowym okresie ciąży może przyspieszyć akcję porodową. Chodzenie może pomóc wyciągnąć dziecko w dół miednicy zgodnie z siłą grawitacji i przyspieszyć skurcze porodowe. Zaleca się zwłaszcza szybki marsz lub chodzenie po schodach. Oczywiście wysiłek fizyczny należy dozować, ale może on pomóc przyspieszyć akcję porodową.
  • Seks. To kolejny sposób, który może się okazać skuteczną metodą przyśpieszenia porodu. Sperma zawiera prostaglandyny – hormony, które mogą pomóc w rozszerzeniu szyjki macicy. Orgazm wyzwala hormon miłości zwany oksytocyną, która może wywołać skurcze.
  • Olej z pierwiosnka. Wiele położnych poleca ten olej do przyjmowania doustnego. Może on pomóc w wywołaniu porodu. Niektórzy praktycy zalecają przyjmowanie kapsułek, inni zalecają wcieranie oleju bezpośrednio w szyjkę macicy.
  • Olej rycynowy. Działa przeczyszczająco, powoduje skurcze jelit, które z kolei drażnią macicę. Metoda ta nie powinna być stosowana bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
  • Akupresura. Kolejną metodą jest akupresura, w tym przypadku masaż konkretnych punktów na ciele mających za zadanie stymulację macicy do skurczów.
  • Masaż sutków. Stymulacja sutków wykonywana przez co najmniej dwie godziny dziennie może przyspieszyć akcję porodową. Wszystko to za sprawą uwalniania się oksytocyny przyspieszającej skurcze porodowe.
  • Liście maliny. W tabletkach albo w formie naparu – nie jest on zbyt smaczny, ale podobno skuteczny! Picie herbat z liści malin może pomóc wywołać poród.
  • Zmiana diety. Niektóre owoce tropikalne, takie jak mango, kiwi i ananas, zawierają enzym, który może przyspieszyć poród.

Nie powinno się stosować żadnej z powyższych metod bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Niektóre z nich mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku, dlatego należy być ostrożnym. Przyspieszanie porodu określonymi metodami powinien zalecić lekarz prowadzący ciążę. W przypadku ciąży przenoszonej często wykonuje się badanie KTG, by monitorować stan płodu oraz czynność skurczową macicy. Poród po terminie nie jest jakąś tragedią, ale należy zachować ostrożność i mieć na uwadze zdrowie dziecka.

Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Łyżeczkowanie macicy po ciąży bliźniaczej

Pytanie do ginekologa położnika. Witam serdecznie! Moja żona była w ciąży z bliźniakami 2 jajowymi....

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
7 dni po terminie porodu

Mam 28 lat i jestem tydzień po terminie porodu, dostałam skierowanie do szpitala, jednak w...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.

Artykuły Indukcja porodu

Przyczyny łysienia Naturalne łysienie

Człowiek traci dziennie od 50 do 150 włosów. Jest to normalny i prawidłowy etap wchodzący...

Naturalne antybiotyki
Antybiotyki Naturalne antybiotyki

Naturalne antybiotyki to związki występujące w grzybach, bakteriach czy niektórych roślinach, wykorzystywane w lecznictwie. Nie są one modyfikowane przez człowieka.

Witaminy Naturalne witaminy

Witaminy i minerały są nam potrzebne, aby nasze organizmy funkcjonowały poprawnie. W tym artykule dowiesz się, jakie naturalne witaminy znamy i gdzie możemy je znaleźć, nie sięgając po suplementy w tabletkach...

Naturalne afrodyzjaki
Aromaterapia Naturalne afrodyzjaki

Olejki eteryczne działają jak afrodyzjaki. Aromaterapia już od dawna wykorzystuje ich relaksacyjne...

Poród naturalny Fazy porodu

Każda kobieta wie, że poród to jedno z najpiękniejszych a za razem najtrudniejszych...

Po terminie porodu
Gdzie urodzić? Po terminie porodu

Ciąża przenoszona to taka, kiedy dziecko nie chce samodzielnie wyjść na świat, a minął już 40 tydzień ciąży. Po 42 tygodniu, jeśli nie następuje poród naturalny, trzeba wywołać skurcze porodowe.

Indukcja porodu
Poród Indukcja porodu

Poród zaczyna się zwykle samoistnie pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży. Bywa jednak,...

Przygotowanie do porodu
Ciąża Przygotowanie do porodu

Przygotowanie do porodu to działania prowadzone na wielu płaszczyznach. Pod względem fizycznym...

Gdzie urodzić? Objawy porodu

Objawy porodu u każdej z kobiet ciężarnych mogą przebiegać nieco inaczej. Odejście wód płodowych wcale nie jest jedynym symptomem wskazującym na rozpoczęcie porodu.

Termin porodu
Objawy ciąży Termin porodu

Każda mama chciałaby znać termin porodu, wiedzieć, kiedy dokładnie przyjdzie na świat jej ukochane...

Naturalne leczenie impotencji
Leczenie impotencji Naturalne leczenie impotencji

Impotencja jest schorzeniem dotykającym mężczyzn w coraz młodszym wieku. Chorzy na impotencję...

Higiena jamy ustnej Naturalne sposoby na nieświeży oddech

Niekiedy zniwelowanie nieprzyjemnego oddechu jest dosyć trudne, gdyż z reguły nie nosimy w torbie szczoteczki i pasty do zębów. Możesz to zrobić za pomocą produktów naturalnych. Jakich?

Niehormonalna terapia menopauzy Naturalne sposoby na menopauzę

Menopauza jest czasem trudnym dla każdej kobiety. Zmiany hormonalne wywołują burzę w organizmie,...

Maski na ciało Naturalne produkty do pielęgnacji skóry

Wydaje się nam, że naturalne produkty pielęgnacyjne to coś, czego nasza skóra potrzebuje. Tymczasem może wcale tak nie być. Reakcja na kosmetyk zależy nie tylko od tego, czy jest on naturalny czy nie, ale od tego, jak dobrze jest dopasowany do potrzeb konkretnego rodzaju cery...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij