Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli kolejnego koronawirusa u nietoperzy. "Badania muszą wykraczać poza granice Chin"

 Maria Krasicka
11.02.2021 16:50
Nowe koronawirusy u nietoprzy
Nowe koronawirusy u nietoprzy (GettyImages)

Badania wykazały, że koronawirusy podobne do SARS-CoV-2 mogą występować u nietoperzy w wielu częściach Azji. Naukowcy szacują, że obszar ten może zajmować nawet 4800 km. Odkrycie to rzuca nowe światło na genezę COVID-19.

spis treści

1. Nowe koronawirusy

Na łamach magazynu Nature Communications opublikowano raport z badań tajlandzkich naukowców. Zespół badaczy z Uniwersytetu w Singapurze, któremu dowodzi prof. Lin-Fa Wang, wykazał, że nietoperze z rezerwatu przyrody w Tajlandii, są nosicielami bliskiego krewnego SARS-CoV-2.

Wirus o nazwie RacCS203 jest bardzo podobny do koronawirusa, który wywołuje COVID-19. Ma aż 91,5 proc. podobieństwa genomów, jednak posiada inny kształt białka kolca, co jest główną różnicą między wirusami. Jest również blisko spokrewniony z innym koronawirusem RmYN02, który występuje u nietoperzy w Yunnan w Chinach.

Zobacz film: "Czy szczepionki na koronawirusa są skuteczne w przypadku nowych mutacji? Wirusolog odpowiada"

Naukowcy są przekonani, że koronawirusy o wysokim stopniu pokrewieństwa genetycznego z SARS-CoV-2 są szeroko obecne u nietoperzy w wielu krajach i regionach Azji. Według nich należy się skupić na Japonii, Chinach i Tajlandii, ponieważ pokrewne wirusy znaleziono na obszarach oddalonych od siebie o 4800 km.

"Musimy bardziej monitorować zwierzęta - powiedział prof. Wang. – Żeby znaleźć prawdziwe pochodzenie, obserwacja musi wykraczać poza granice Chin".

Według eksperta dużym problemem jest zdolność koronawirusów do przemieszczania się między różnymi ssakami. Rozprzestrzeniając się między gatunkami, wirus może mutować i ewoluować w nowy patogen, co może wyjaśniać, w jaki sposób powstał COVID-19.

2. Śledztwo WHO

Początkowe informacje o rozprzestrzenianiu się pandemii mówiły, o tym, że pierwotnym nosicielem SARS-CoV-2 był najprawdopodobniej nietoperz. Dopiero później wirus rozprzestrzenił się na ludzi. Dokładne pochodzenie jest jednak nieznane i w celu zbadania go został powołany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) specjalny zespół badawczy.

Badany nietoperz
Badany nietoperz (GettyImages)

Równocześnie prowadzone były badania na Uniwersytecie Chulalongkorn w Bangkoku. Naukowcy zbadali przeciwciała u nietoperzy z Chin i Tajlandii. W badaniach okazało się, że przeciwciała są w stanie neutralizować działanie wirusa SARS-CoV-2.

"By zrozumieć, w jaki sposób SARS-CoV-2 przeszedł ze zwierząt na ludzi, konieczne są kolejne badania. Śledztwo WHO w Wuhan pokazuje, że nadal nie ma na to jednoznacznych dowodów" – powiedział prof. Martin Hibberd z London School of Hygiene & Tropical Medicine.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze