Trwa ładowanie...

Naukowcy zidentyfikowali przyczynę uderzeń gorąca

Avatar placeholder
21.10.2016 13:28
Naukowcy zidentyfikowali przyczynę uderzeń gorąca
Naukowcy zidentyfikowali przyczynę uderzeń gorąca

Badanie sugerują, że niektóre kobiety mogą mieć genetyczne predyspozycje, aby cierpieć z powodu uderzeń gorąca przed lub w trakcie menopauzy. Mutacje znaleziono u kobiet wszystkich ras.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornia w Los Angeles mówi, że zidentyfikował różne warianty genów, które mają wpływ na receptory znajdujące się w mózgu i odpowiedzialne za regulację wydzielania estrogenów. Naukowcy twierdzą, że te geny zwiększają prawdopodobieństwo, że kobiety będą doświadczać uderzeń gorąca.

"Żadne wcześniejsze badania nie skupiały się na odkryciu sposobu, w jaki różne warianty genów u kobiet mogą być związane z uderzeniami gorąca, a nasze wyniki mają duże znaczenie statystyczne" - powiedział dr Carolyn Crandall, główny badacz i profesor medycyny na Oddziale Ogólnym Chorób Wewnętrznych i Badań Służby Zdrowia na Uniwersytecie Kalifornia.

Kobiety w okresie menopauzy często cierpią z powodu uderzeń gorąca i zimnych potów
Kobiety w okresie menopauzy często cierpią z powodu uderzeń gorąca i zimnych potów (Shutterstock)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

"Takie zależności były podobne u wszystkich amerykańskich, afroamerykańskich oraz latynoamerykańskich kobiet i utrzymywały się nawet po uwzględnieniu innych czynników, które mogą mieć wpływ na uderzenia gorąca" - dodała. Jednak badania nie dowodzą, że warianty genów powodują uderzenia gorąca.

Badanie zostało opublikowane 19 października w czasopiśmie „Menopause”.

"Jeśli możemy lepiej zidentyfikować warianty genetyczne, które są związane z uderzeniami gorąca, może to doprowadzić do odkrycia nowych metod leczenia, aby je złagodzić" - powiedziała Crandall w komunikacie dla prasy.

ZOBACZ TAKŻE:

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali cały ludzki genom w kierunku identyfikacji związku między zmianami genetycznymi, a uderzeniami gorąca i nocnymi potami. Naukowcy przeanalizowali informacje genetyczne zebrane od 17 695 kobiet po menopauzie w wieku pomiędzy 50 i 79 rokiem życia. Wzięto również pod uwagę, czy kobiety te zgłaszały uderzenia gorąca lub nocne poty.

Po zbadaniu ponad 11 milionów wariantów genowych autorzy badania doszli do wniosku, że 14 z nich miało związek z uderzeniami gorąca. Każdy z tych wariantów znajduje się w części chromosomu 4, który koduje specyficzny receptor w mózgu, znany jako 3 receptor tachykininy. Receptor ten współdziała z włóknami nerwowymi, które regulują uwalnianie estrogenów.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia, które mogą pomóc złagodzić objawy menopauzy, ale potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób inne rzadkie warianty genów mogą mieć wpływ na uderzenia gorąca.

W Polsce w okresie menopauzy znajduje się około 8 mln kobiet. Uderzenia gorąca i towarzyszące im zlewne, zimne poty to najczęściej zgłaszane przez kobiety objawy menopauzy.

W walce z tymi niedogodnościami często pomaga zmiana diety. Lekarze zalecają zastępowanie produktów mięsnych, rybami, warzywami i owocami. Dodatkowo warto ograniczyć używki takie jak alkohol, papierosy czy kawa. Istotne jest także zwiększenie spożycia płynów i spożywanie posiłków o umiarkowanej temperaturze.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze