Trwa ładowanie...

Nie żyje partner Sandry Bullock. Walczył z nieuleczalną chorobą

 Katarzyna Prus
08.08.2023 09:35
Bryan Randall 3 lata walczył z SLA, które atakuje układ nerwowy
Bryan Randall 3 lata walczył z SLA, które atakuje układ nerwowy (East News)

Nie żyje wieloletni partner Sandry Bullock. 57-latek zmagał się z ciężką chorobą, która atakuje układ nerwowy.

spis treści

1. Partner aktorki cierpiał na nieuleczalną chorobę

Bryan Randall zmarł w ubiegły weekend. O śmierci i walce z ciężką chorobą poinformowała rodzina 57-latka w oficjalnym oświadczeniu.

Wieloletni partner Sandry Bullock przez kilka zmagał się ze stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA lub ALS). To postępująca choroba układu nerwowego, która atakuje komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym, powodując utratę kontroli nad mięśniami.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

"Z wielkim smutkiem informujemy, że 5 sierpnia Bryan Randall odszedł spokojnie po trzyletniej walce z ALS. Bryan zdecydował, aby zachować prywatność w swojej podróży z ALS, a ci z nas, którzy się nim opiekowali, zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby uszanować jego prośbę" - poinformowała rodzina mężczyzny w oficjalnym oświadczeniu.

Bliscy Randalla podziękowali też lekarzom i prosili o uszanowanie prywatności w czasie żałoby.

2. Atakuje układ nerwowy

Stwardnienie zanikowe boczne to rzadkie schorzenie jest rozpoznawane u ok. 3 osób na 100 tys. Najczęściej chorują osoby po 50. roku życia, ale choroba może zaatakować także młodych, czego przykładem był m.in. wybitny astrofizyk Stephen Hawking.

W przebiegu SLA zostaje uszkodzony centralny lub obwodowy układ nerwowy. Dochodzi m.in. do osłabienia i zaniku mięśni. Chorzy mają problemy z mówieniem, poruszaniem się, jedzeniem czy oddychaniem.

Objawy zaburzeń oddechowych najczęściej pojawiają się później i wynikają z osłabienia mięśni międzyżebrowych i przepony. Problemy z połykaniem mogą prowadzić w rezultacie do zachłystowego zapalenia płuc.

Przyczyny SLA nie został nadal poznane, wskazuje się, że mogą za tym stać m.in. infekcje wirusowe, zaburzenia autoimmunologiczne, toksyny i czynniki genetyczne.

Stwardnienie zanikowe boczne jest nieuleczalne. U chorych można łagodzić dolegliwości związanych m.in. z bólem pojawiającym się na skutek skurczy mięśni czy spastyczności.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze