Trwa ładowanie...

Nieleczenie menopauzy zwiększa ryzyko choroby Alzheimera. Nowe badania

Avatar placeholder
26.11.2021 14:04
Nieleczenie menopauzy zwiększa ryzyko choroby Alzheimera
Nieleczenie menopauzy zwiększa ryzyko choroby Alzheimera (Getty)

Z najnowszych badań wynika, że kobiety, które nie leczą objawów menopauzy, są narażone na rozwój choroby Alzheimera, która jest najczęstszą formą demencji.

spis treści

1. Kobiety, które nie leczą objawów menopauzy mogą zachorować na Alzheimera

U kobiet w wieku 45-55 lat poziom estrogenu zaczyna spadać, co prowadzi do zatrzymania miesiączki. Obniżenie poziomu tego hormonu przyczynia się do neurologicznych zmian w mózgu. W wyniku tego u kobiet zwiększa się ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Alzheimer to choroba neurodegeneracyjna, polegająca na zmianach zachodzących w komórkach nerwowych mózgu. Zaobserwowano, że w przebiegu choroby we włóknach nerwowych odkładane jest specyficzne białko – beta-amyloid.

Zobacz film: "Przeszczepienie wysp trzustkowych - komplikacje"

Alzheimer najczęściej występuje u osób starszych. Na tę chorobę zapada od 5 do 10 proc. pacjentów, którzy przekroczyli 65. rok życia i 50 proc. osób po 80. roku życia. Obecnie na Alzheimera cierpi około 250 tys. Polaków.

Z nowego badania, w którym wzięło udział 99 kobiet wynika, że dzięki utrzymaniu wysokiego poziomu estrogenu, można przeciwdziałać rozwojowi choroby Alzheimera.

Skany MRI oraz testy poznawcze, które wykonano u kobiet pomiędzy czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia wykazały, że panie, które miały większą „ekspozycję” na estrogen, posiadały lepszą pamięć.

2. Jakie są korzyści zastosowania hormonalnej terapii zastępczej?

Okazuje się, że kobiety, które w późniejszym wieku przeszły menopauzę, wcześnie zaczęły miesiączkować lub miały więcej dzieci, zazwyczaj posiadały wysoką ekspozycję na estrogen. Co więcej, zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej w przypadku leczenia objawów menopauzy okazało się korzystne.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) jest stosowana w celu uzupełnienia niedoboru kobiecych hormonów, gdy jajniki wytwarzają ich zbyt mało. Terapia hormonalna to najbardziej efektywna metoda redukcji objawów menopauzy. Jest stosowana również w profilaktyce schorzeń związanych z przekwitaniem (np. osteoporozy). Najpopularniejsza jest obecnie terapia hormonalna z wykorzystaniem dwóch składników: progestagenu i estrogenu. Wszystkie metody hormonalnej terapii zastępczej skutecznie łagodzą objawy klimakterium, takie jak np. zlewne poty, uderzenia gorąca oraz zaburzenia nastroju.

Większość kobiet może skorzystać z hormonalnej terapii zastępczej. Lekarz oraz pacjentka podejmują na podstawie historii choroby i jej objawów podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia.

Z badań wynika, że tylko jedna na dziesięć kobiet, która mogłaby odnieść korzyści z hormonalnej terapii zastępczej, rzeczywiście ją przyjmuje.

Z kolei z opublikowanego we wrześniu badania wynika, że niektóre kobiety, które stosowały HTZ przez długi czas, miały tylko trochę podwyższone ryzyko zachorowania na Alzheimera.

Zdaniem naukowców uzupełnienie niedoboru estrogenu u kobiet, które przechodziły menopauzę, może uchronić je przed rozwojem choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą formą demencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze