Trwa ładowanie...

Guzy NET mogą dawać mylące objawy. Nigdy ich nie lekceważ

Avatar placeholder
21.07.2021 14:27
Przyczyną nieskutecznego leczenia może być guz naśladujący inne choroby
Przyczyną nieskutecznego leczenia może być guz naśladujący inne choroby (getty)

Guzy NET mogą dawać objawy przypominające inne choroby. Ich rozpoznanie jest problemem nawet dla wybitnych specjalistów i może trwać latami.

spis treści

1. Guzy NET

Nowotwór, który potrafi dawać objawy podobne do innych chorób to guz neuroendokrynny, w skrócie NET (ang. neuroendocrine tumor). Należy on do rodzaju bardzo nietypowych zmian, które mogą latami nie dawać żadnych symptomów lub naśladować te charakterystyczne dla innych schorzeń, jak np. zespół jelita drażliwego lub astma. Niestety, liczba przypadków tego rodzaju nowotworu rośnie, więc niedługo może on stracić status schorzenia rzadkiego, jakie miał do tej pory.

Najczęstszym rodzajem guza są zmiany żołądkowo-jelitowo-trzustkowe, które stanowią 70 proc. wszystkich przypadków. Osoby chore, często bagatelizując objawy takie jak ból brzucha, biegunki, problemy z żołądkiem, trafiają do lekarza zbyt późno, gdy choroba jest już w stanie zaawansowanym i daje przerzuty na inne organy, głównie do wątroby – takie przypadki to aż 60 proc. pacjentów. Część z nich dowiaduje się o nowotworze właśnie przy okazji innych badań diagnostycznych tj. gastroskopii lub tomografii komputerowej.

Zobacz film: "Pacjentów z Deltą jest więcej niż podaje to MZ"

Problemem jest także fakt, że nawet wybitni specjaliści mają trudności w zdiagnozowaniu guza NET ze względu na ich podstępne działanie, więc właściwe rozpoznanie trwa najczęściej latami – średnia wynosi ponad 4 lata. Na obecność nowotworu może wskazywać regularność i nieustępliwość objawów, które nie chcą poddawać się leczeniu. W zależności od rodzaju guza mogą być to symptomy ze strony układu pokarmowego, oddechowego, sercowo-naczyniowego, skurcze mięśni lub zaczerwienie skóry, ale tak naprawdę każdy przewlekły stan oporny na terapię powinien nas zaalarmować.

2. Metody leczenia guzów NET

Pierwszą linią terapii w walce z nowotworami neuroendokrynnymi jest zabieg chirurgiczny. Niestety, w zaawansowanym stadium choroby nie ma już takiej możliwości. Na szczęście guzy NET rosną wolniej niż te innego rodzaju i rokowania co do przeżywalności, są dużo lepsze. Na wczesnym etapie istnieje nawet szansa na całkowite wyleczenie choroby lub spowolnienie jej rozwoju.

Nawet pacjenci z przerzutami, mają kilka opcji terapii. Są to m.in. terapie hormonalne, radioizotopowe, molekularne lub doustna chemioterapia, którą można stosować w domu, jak zapewnia w jednym z wywiadów prof. dr hab. n. med. Beata Kos-Kudła, kierownik Kliniki Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Najlepsze efekty leczenia można uzyskać dzięki współpracy specjalistów z wielu obszarów medycyny, która pozwala na dobranie optymalnej formy terapii dla danego pacjenta.

Według statystyk guzy NET występują najczęściej u osób między 50. a 60. rokiem życia, ale niezależnie od wieku, najważniejsza jest profilaktyka nowotworów, czyli regularne badanie się pod tym kątem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze