Trwa ładowanie...

Nowa metoda diagnostyki autyzmu?

Lek. Mateusz Nawrocki
07.10.2019 19:48
Nowa metoda diagnostyki autyzmu?
Nowa metoda diagnostyki autyzmu?

Naukowcy postanowili przeanalizować ponad 1000 wyników rezonansu magnetycznego osób zmagających się z autyzmem. Według badaczy niezamierzone mikro ruchy ciała są częstym zjawiskiem występującym w tej chorobie.

Wyniki najnowszych doniesień zostały opublikowane w magazynie „Nature Scientific Reports”. Charakterystyczne wzorce ruchowe występują nawet w przypadku prawidłowej terapii.

Jak zaznaczają naukowcy, chore osoby nawet nie zdają sobie sprawy, że wykonują patologiczne ruchy. Leczenie w niektórych wypadkach może nawet pogorszyć stan pacjentów. Jak doszło do opracowania wyników?

Wszystko zaczęło się od analizy procedury rezonansu magnetycznego. Jednym z warunków przeprowadzenia udanego badania jest wstrzymywanie się od ruchu podczas badania.

Zobacz film: "Dziwny objaw u dziecka. Mama udostępnia wideo"
Jednym z objawów autyzmu jest wycofanie z życia społecznego
Jednym z objawów autyzmu jest wycofanie z życia społecznego (123RF)

Jak wiadomo, nie do końca jest to możliwe z uwagi na to, że każdy z nas porusza się, oddychając, nasza klatka piersiowa porusza się również na skutek bicia serca - czasami ruchy te są na tyle dyskretne, że nie są zauważalne gołym okiem, jednak wyspecjalizowane maszyny są w stanie wychwycić taki ruch.

Autorka badania postanowiła poddać analizie ponad 1000 wyników rezonansu magnetycznego osób cierpiących na autyzm - okazało się, że na skutek mikro ruchów ciała podczas badania, wyniki były nieczytelne.

Zakres ruchu u tych pacjentów był zupełnie inny niż u osób całkowicie zdrowych. Wyniki badania pasują do ogólnych problemów zgłaszanych przez pacjentów chorujących na autyzm  - często narzekają, że ich ciało "żyje swoim życiem".

Pierwsze objawy autyzmu
Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm stwierdzany jest około 3 roku życia. Wtedy pojawiają się objawy świadczące o rozwoju tego zaburzenia.

zobacz galerię

Najnowsze doniesienia mogą okazać się rewolucyjne z uwagi na to, że nie odnoszą się do nieprawidłowości genetycznych czy też zaburzeń zachowania. Czy są na tyle obiektywne, że spowodują zmianę sposobu myślenia o autyzmie?

Wnioski te wymagają czasu i szerszych badań. Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które dotyka nawet jedno na trzysta dzieci w Polsce (w innych krajach Europy choroba ta może występować nawet u jednego na 100 dzieci).

Objawy są różne i zależą od postaci choroby. Najczęściej dochodzi do wycofania z życia społecznego, występują także zaburzenia komunikacji zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej.

Czy wiesz, jak zwalczyć objawy popularnych przypadłości dziecięcych?
Czy wiesz, jak zwalczyć objawy popularnych przypadłości dziecięcych? [10 zdjęć]

Biegunka stanowi jedną z najpowszechniej występujących chorób wieku dziecięcego. Może być wynikiem m.in.

zobacz galerię

Leczenie autyzmu obejmuje terapię farmakologiczną, psychologiczną jak i behawioralną. Objawy pojawiają się bardzo wcześnie, już u kilkumiesięcznego dziecka można zauważyć pierwsze symptomy choroby, które mogą różnić się w zależności od typu zaburzenia i wieku pacjenta.

Rozpoznanie autyzmu stawia lekarz, najlepiej we współpracy z logopedą i psychologiem. Na chwilę obecną nie mówi się o czynnikach, które mogą zapobiegać wystąpieniu autyzmu. Bardzo ważne jest wczesne jego wykrycie i wdrożenie odpowiedniego, interdyscyplinarnego leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze