Objawy astmy

Astma to niezwykle uciążliwa choroba dróg oddechowych. Stres, wysiłek fizyczny, alergeny wziewne mogą spowodować wyzwolenie objawów astmy takich jak: suchy kaszel, świszczący oddech i duszność wysiłkowa. Mimo iż astma jest chorobą przewlekłą, wieloletnią, poza okresami zaostrzeń, kiedy jest dobrze leczona, jej objawy mogą w ogóle nie występować.

Spis treści:
 1. 1. Symptomy astmy w okresie zaostrzenia choroby
 2. 2. Badania diagnostyczne w astmie

1. Symptomy astmy w okresie zaostrzenia choroby

W okresie zaostrzeń objawy są dosyć charakterystyczne. Głównym symptomem jest duszność wraz ze świszczącym oddechem. Niektórzy mogą odczuwać duszność jako ucisk w klatce piersiowej. Duszność pojawia się nagle, ma różne nasilenie. Może występować o każdej porze dnia i nocy, jednak najbardziej charakterystyczne jest pojawianie się objawów w godzinach nocnych i porannych (między 4. a 5. rano). Duszność pojawia się po ekspozycji na czynniki wyzwalające, a ustępuje pod wpływem leczenia lub rzadziej, samoistnie. Świszczący oddech (jak też duszność) jest wynikiem skurczenia tkanki mięśniowej oskrzeli i obrzęku (czyli opuchnięcia) ich błony śluzowej. Powoduje to utrudnienie w przepływie powietrza i zmusza do mocniejszego oddychania, a przepływ powietrza w oskrzelach staje się szybszy i powoduje świst w trakcie oddychania, szczególnie podczas wydechu. Osoba w trakcie zaostrzenia astmy ma trudności z mówieniem, ponieważ nie oddycha prawidłowo. Nie jest w stanie wypowiedzieć całego zdania, a gdy napad jest cięższy – ledwo wypowiada pojedyncze słowa. Najlepszą pozycją dla osoby z dusznością jest pozycja siedząca, z oparciem tułowia na rękach. Oddech staje się przyspieszony. Duszności może towarzyszyć lub występować samodzielnie kaszel. Jest on suchy, napadowy, męczący. Jeśli występuje jako jedyny objaw, może sugerować wariant kaszlowy astmy. W przypadku astmy alergicznej mogą współistnieć objawy innych chorób o podłożu alergicznym, najczęściej alergicznego nieżytu nosa.

Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym,...

Inne objawy i sytuacje mogące towarzyszyć atakom astmy to:

 • uprzednio pojawiające się podobne epizody kaszlu i duszności, występujące szczególnie w nocy,
 • objawy pojawiające się lub narastające w nocy albo nad ranem,
 • sezonowe występowanie objawów w ciągu roku,
 • obciążenie genetyczne – ktoś z rodziny cierpi na astmę lub inną chorobę alergiczną.

Czynniki wywołujące ataki astmy:

Zaostrzenie objawów astmy może mieć różny przebieg: od łagodnego po ciężki, a nieleczone może prowadzić nawet do śmierci. Zaostrzenia mogą rozwijać się stopniowo lub gwałtownie, objawy występują w ciągu kilku minut lub nawet tygodni.

2. Badania diagnostyczne w astmie

Głównymi badaniami potwierdzającymi rozpoznanie astmy są badania z użyciem spirometru. Urządzenie to składa się z rurki do dmuchania, połączonej z czujnikiem sczytywanym przez komputer. Spirometr określa różne pojemności podczas oddychania, a także przepływy powietrza. Pytania, na jakie ma odpowiedzieć lekarz, to: czy oskrzela są zwężone? Czy rozszerzą się pod wpływem odpowiedniego leku? Czy skurczą się pod wpływem działania czynników wyzwalających ich skurcz i czy nie będzie to nadmierna reakcja?

Podstawowe badanie spirometryczne wykonuje się bez podawania żadnych substancji. Mierzone są różne wartości związane z oddychaniem. Badanie to określa, czy oskrzela w danym momencie są zwężone, czy nie i czy powietrze przepływa przez nie normalnie. Jeśli szybki, maksymalnie natężony wydech jest utrudniony i pacjent ma trudności z usunięciem powietrza z dróg oddechowych, uznaje się, że jego oskrzela są w stanie obturacji. Oznacza to, że drogi oddechowe są zwężone i przemawia to za chorobą płuc. Drugą próbą wykonywaną za pomocą spirometru jest tzw. próba rozkurczowa. Po wykonaniu badania podstawowego pacjent przyjmuje 2 wdechy leku rozszerzającego oskrzela i po 15 minutach badanie wykonuje się powtórnie, oceniając, czy oskrzela się rozszerzyły. Wynik dodatni tego badania może świadczyć o astmie. Trzecia próba wykonywana, kiedy w badaniu podstawowym nie stwierdza się cech obturacji, to próba prowokacyjna. Również wykonuje się badanie podstawowe, a następnie pacjent wdycha substancję wywołującą skurcz oskrzeli i ocenione zostaje ich zwężenie. Jeśli skurczą się pod wpływem mniejszego stężenia substancji niż u osoby zdrowej, rozpoznaje się nadreaktywność oskrzeli, czyli ich większą „chęć” do kurczenia się. Oskrzela osób z astmą są nadreaktywne. Badanie to jest bardzo czułe i jeśli podczas niego oskrzela nie obkurczyły się, daje to możliwość wykluczenia u badanej osoby astmy.

Badanie spirometryczne jest badaniem nieinwazyjnym, niebolesnym. Nie powoduje także nieprzyjemnych odczuć. Na nos pacjent zakłada plastykowy element zaciskający przewody nosowe, aby oddychać tylko ustami, po czym pod nadzorem osoby wykonującej badanie wykonuje różne ćwiczenia oddechowe, takie jak np. spokojne oddychanie czy silny wydech. 

Inne badania pomocne w rozpoznaniu astmy to badanie szczytowego przepływu oddechowego, czyli tzw. badanie PEF. Pacjent otrzymuje niewielkie urządzenie z ustnikiem, przez które ma dmuchać kilka razy dziennie. Duże wahania przepływu powietrza w ciągu doby występują u astmatyków.

Inne badania pomocnicze to wykrywanie całkowitej ilości przeciwciał IgE we krwi oraz konkretnych przeciwciał skierowanych przeciw różnym antygenom. Podstawową metodą wykrywania alergenu odpowiedzialnego za występujące objawy są testy skórne.

W okresie niemowlęcym i u mniejszych dzieci objawy astmy zazwyczaj pojawiają się po infekcji wirusowej dróg oddechowych. Takie epizody nazywają się obturacyjnym zapaleniem oskrzeli i kiedy nawracają u tego samego dziecka wielokrotnie, powinny budzić podejrzenie astmy. Rozpoznanie astmy stawia się troszkę później, w wieku 3–5 lat. Wtedy duszność zaczyna pojawiać się nie tylko w związku z zapaleniem wirusowym, wyniki badań laboratoryjnych stają się bardziej miarodajne niż w niemowlęctwie. Astma u osoby starszej ma zazwyczaj cięższy przebieg.

Bibliografia

 • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3
 • Czech A., Tatoń J. Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3156-7
 • Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-137-2
 • Droszcz W., Grzanka A., Astma u młodzieży i dorosłych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-2004-284-9
 • Kulus M., Choroby układu oddechowego u dzieci, Wolters Kluwer, Warszawa 2010, ISBN 978-83-264-0095-7
 • Fal A.M., Pacjent chory na astmę, MedPharm, Wrocław 2009, ISBN 978-83-60466-39-1
 • Ayres J., Zrozumieć astmę, Via Medica, Gdańsk 2007, ISBN 978-83-60945-66-7
 • Gabryel-Batura H., Młynarczyk W., Zarys pulmonologii z elementami alergologii, AM Poznań, Poznań 2004, ISBN 83-88732-82-X

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Czy straszne duszności mogą być spowodowane nerwicą lub astmą?

Witam, Proszę o pomoc, o jakiekolwiek informacje, gdyż mam straszne duszności - nie potrafię...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Objawy astmy

Objawy astmy Jak rozpoznać astmę?

(...) ówka jest opuchnięta. Powoduje to utrudniony przepływ powietrza, a co za tym idzie duszność. Objawy astmy Z podejrzeniem astmy powinniśmy ... . Zaostrzenie astmy W czasie zaostrzenia, objawy astmy są dość charakterystyczne. Przede wszystkim pojawia się duszność...

Objawy astmy Pierwsze objawy astmy

Typowe i najczęściej spotykane objawy astmy to: problemy ze złapaniem tchu, uporczywy i napadowy kaszel, ściskanie ... óżny: może być suchy, ale może mu też towarzyszyć gęsta i trudna do odkrztuszenia wydzielina. Zdarza się, że objawy astmy z dnia ... , objawy astmy powracają. Z astmą u kobiet w ciąży bywa naprawdę różnie: u części kobiet nasilenie choroby zmniejsza ... , ISBN 83-200-3308-3   Objawy...

Objawy astmy Pierwsze objawy astmy

Typowe i najczęściej spotykane objawy astmy to: problemy ze złapaniem tchu, uporczywy i napadowy...

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) Objawy astmy oskrzelowej u dzieci

Objawy, które wywołuje astma oskrzelowa, nie zawsze są jednoznaczne. Wczesne rozpoznanie astmy oskrzelowej u dzieci pozwala wprowadzić odpowiednie leczenie. Zwiększa to szanse na normalne życie, a w niektórych przypadkach daje możliwość całkowitego wyleczenia...

Rodzaje astmy
Astma Rodzaje astmy

Astma to choroba objawiająca się świszczącym oddechem, kaszlem, uciskiem w klatce piersiowej...

Przebieg astmy
Astma Przebieg astmy

Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Może się rozpocząć w każdym wieku....

Astma Przyczyny astmy

Od lat naukowcy, lekarze i astmatycy chcą się dowiedzieć, jakie są przyczyny uciążliwej i nieuleczalnej choroby, jaką jest astma. Jej objawy pojawiają się przy kontakcie z alergenem, na który alergik jest uczulony. Ale dlaczego staje się on wrażliwy na substancję, która dla innych jest bezpieczna?

Diagnostyka astmy
Astma Diagnostyka astmy

W celu postawienia właściwej diagnozy lekarz na początku przeprowadzi wywiad z pacjentem, tzn....

Profilaktyka astmy
Astma Profilaktyka astmy

Astma jest przewlekłą chorobą, dotykającą drogi oddechowe. Przejawia się zwężeniem oskrzeli...

Leczenie astmy
Astma Leczenie astmy

Astma jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób układu oddechowego. Z jej powodu...

Powikłania astmy
Astma Powikłania astmy

Astma jest chorobą, której nie można wyleczyć, jednak można zmniejszyć jej objawy i...

Astma Wpływ astmy na życie

Życie z astmą oznacza codzienne wyzwania. Astma często wiąże się z koniecznością eliminacji...

Jak uniknąć ataku astmy?
Profilaktyka astmy Jak uniknąć ataku astmy?

Astma jest chorobą przewlekłą, w której przebiegu co jakiś czas dochodzi do ataku jej...

Leczenie napadu astmy
Leczenie astmy Leczenie napadu astmy

Astma jest chorobą przewlekłą, w której przebiegu dochodzi do epizodów napadów...

Astma wysiłkowa Leczenie astmy wysiłkowej

Astma wysiłkowa jest przez część lekarzy uznawana za specyficzną, rzadką postać astmy, w której...

Atak astmy u dziecka
Astma oskrzelowa u dzieci Atak astmy u dziecka

Astma to dość częsta choroba u dzieci. Atak astmy u dziecka może być wywołany przez alergen,...

Astma oskrzelowa u dzieci Leczenie astmy u dziecka

Astma jest najczęściej występującą przewlekłą chorobą wieku dziecięcego, dotyczącą 15-20% dzieci....

Leczenie ciężkiej astmy
Leczenie astmy Leczenie ciężkiej astmy

Grupa Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia i Narodowego Instytutu Chorób Serca,...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij