Trwa ładowanie...

Olejek jojoba – właściwości, stosowanie, efekty

 Katarzyna Kurek
14.09.2022 15:14
Olejek jojoba pozyskuje się z nasion jojoby
Olejek jojoba pozyskuje się z nasion jojoby (Adobe Stock)

Olejek jojoba to jeden z najbardziej uniwersalnych olejów roślinnych, znajdujących zastosowanie w kosmetyce i lecznictwie. Z uwagi na swoje cenne właściwości pomaga głównie w leczeniu chorób skórnych. Wykorzystuje się go także do pielęgnacji skóry oraz włosów. Jak i kiedy stosować olejek? Który olej jojoba wybrać – rafinowany czy nierafinowany?

spis treści

1. Czym jest jojoba?

Jojoba, czyli simondsja kalifornijska (Simmondsia chinensis) to krzew pochodzący z Ameryki Północnej. Pochodzi z pustyni Sonora, dlatego też roślina nazywana jest także potocznie złotem pustyni. Jej nasiona zawierają płynny wosk o bogatych właściwościach – to właśnie z nich pozyskuje się cenny olej.

Olejek jojoba ma dość nietypową strukturę, która przypomina bardziej wosk niż olej. Jojoba ma też skład chemiczny bardzo zbliżony do ludzkiego sebum, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry. Olejek nie jełczeje, a swoje właściwości zachowuje przez bardzo długi czas.

2. Właściwości olejku jojoba

Zobacz film: "Cudowne właściwości oleju jojoba"

W skład olejku jojoba wchodzą głównie fitosterole, witaminy (A, E, F), skwalen, palmitynian cetylu, czy fitosterole. Dzięki tym składnikom olej działa nawilżająco i regenerująco. Ma właściwości antyoksydacyjne, ale też antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.

Działanie oleju jojoba:

Olejek jojoba to także naturalny emolient oraz naturalny filtr przeciwsłoneczny.

3. Zastosowanie olejku jojoba

Bogaty skład oleju sprawia, że jest on bardzo wszechstronny i znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu i pielęgnacji skóry. Może być używany niemal do każdego rodzaju cery. Co istotne, olejek nie powoduje alergii oraz podrażnień. Ponadto olej jojoba sprawdza się także przy pielęgnacji włosów, ust, czy paznokci.

3.1. Olej do pielęgnacji ciała w ciąży

Naturalny olej z jojoby świetnie sprawdza się do pielęgnacji skóry u kobiet w ciąży. Olejek jojoba jest nie tylko skuteczny, ale także bardzo delikatny. Posiada naturalny, bezwonny skład, przez co jest bezpieczny zarówno dla przyszłej mamy, jak i płodu.

Olejek jojoba w ciąży pozwala przyszłej mamie zachować zdrową i nawilżoną skórę. Ponadto regularnie stosowany ujędrnia ciało i zapobiega powstawaniu rozstępów.

3.2. Olejek jojoba do masażu

Olejek jojoba jest dobrze wchłaniany przez skórę, zmiękcza ją i natłuszcza. Dlatego też świetnie nadaje się do masażu, zarówno relaksacyjnego, jak i leczniczego.

Ta naturalna, w pełni bezpieczna substancja poślizgowa, nie tylko pozwala na komfortowe masowanie poszczególnych partii ciała, ale także dodatkowo odżywia i koi skórę oraz zapewnia tkankom zdrowy wygląd.

3.3. Olej jojoba na twarz

Olejek jojoba to jeden z lżejszych olejów, o niskiej komedogenności. W odróżnieniu od wielu innych olejów nie ma ciężkiej konsystencji, dlatego też nie zatyka porów. Jest więc bezpieczny dla skóry i w większości przypadków może być także stosowany na twarz.

Jak stosować olej jojoba na twarz? Można używać go zamiast kremu, stosując bezpośrednio na oczyszczoną cerę. Olejek można także łączyć z kremem do codziennej pielęgnacji skóry. Wystarczy dodać kilka kropel do kremu, aby wzbogacić skład kosmetyku.

Olejek jojoba świetnie sprawdza się jako naturalny produkt do demakijażu. Dobrze rozpuszcza kosmetyki, a przy tym nie podrażnia skóry.

Olejek jojoba posiada także faktor ochronny (SPF 4), który zapewnia niską ochronę przeciwsłoneczną. Działanie takiego filtru nie jest jednak wystarczające, by traktować go jako olejek do opalania. Nie zastąpi on także kremu z wysokim filtrem SPF.

3.4. Olej do włosów

Ten płynny wosk świetnie sprawdza się także do olejowania włosów. Olejek jojoba wzmacnia cebulki, odżywia włosy i zapobiega ich elektryzowaniu. Dzięki niemu włosy stają się nawilżone, lśniące i łatwiej je rozczesywać.

Jest to dobra alternatywa do oliwy z oliwek. Oliwa na włosy w wielu przypadkach może być zbyt obciążająca. Natomiast jojoba, sprawdza się na wszystkich typach włosów – jest to dobry olejek do włosów średnioporowatych, niskoporowatych i wysokoporowatych.

Olejowanie włosów można wykonywać zarówno na całej długości, jak i na samych końcówkach. Olejku można także używać na skórę głowy.

Jak olejować włosy? Wystarczy rozprowadzić olejek na pasma włosów i pozostawić na określony czas. Olejek można stosować na sucho, mokro, czy też na specjalny podkład. Jak często olejować włosy? Dla optymalnych rezultatów, zaleca się przeprowadzać zabieg przynajmniej raz w tygodniu.

3.5. Olej do paznokci

Olejek jojoba świetnie sprawdza się także w pielęgnacji dłoni i paznokci. Pomaga w przypadku kruchych i łamliwych paznokci ze skłonnością do rozdwajania się. Regularne stosowanie olejku sprawia, że płytka paznokcia wygląda zdrowo i naturalnie.

3.6. Olejek jojoba na usta

Produkt doskonale sprawdza się także do pielęgnacji ust, zwłaszcza gdy są one suche i spierzchnięte. Doskonale zastępuje pomadki ochronne. Stosowanie olejku sprawia, że usta stają się miękkie i dobrze nawilżone.

4. Efekty stosowania oleju jojoba

Dobroczynne działanie olejku pomaga uporać się z różnorodnymi problemami dotykającymi skóry oraz włosów. Wśród najważniejszych efektów regularnego stosowania olejku można wymienić:

  • wyrównany koloryt skóry,
  • mniej wyprysków i pryszczy,
  • zahamowanie nadprodukcji sebum,
  • nawilżona skóra twarzy i ciała,
  • poprawa elastyczności skóry,
  • zdrowe, lśniące włosy,
  • odżywione i zregenerowane paznokcie.

5. Jak wybrać najlepszy olej jojoba?

Warto pamiętać, że nie każdy olejek jojoba ma taką samą jakość. Najlepsze efekty lecznicze i pielęgnacyjne można uzyskać, wybierając produkty certyfikowane, nierafinowane i tłoczone na zimno. Takie oleje zachowują bowiem wszystkie cenne wartości odżywcze.

Należy także zwrócić uwagę na skład produktu. Czysty olej jojoba, bez zbędnych dodatków, nie będzie podrażniał nawet delikatnej, wrażliwej skóry.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze