Trwa ładowanie...

Rzuć palenie, a możesz uniknąć raka. Płuca mają zdolność samoregeneracji

Avatar placeholder
31.01.2020 20:18
Na raka płuc umiera rocznie 1,3 mln osób na świecie
Na raka płuc umiera rocznie 1,3 mln osób na świecie (iStock)

Naukowcy z Sanger Institute doszli do wniosku, że płuca mają zdolność do samonaprawy. To daje palącym papierosy szansę na uniknięcie raka płuc. Jest tylko jeden warunek, muszą definitywnie skończyć z nałogiem.

1. Palacze żyją krócej

Palenie tytoniu uznawane jest za główny czynnik rakotwórczy. Tysiące toksycznych substancji obecnych w dymie tytoniowym uszkadza i mutuje DNA w komórkach płuc. W efekcie zdrowe komórki przekształcają się komórki rakowe. Takich zmian w jednej komórce palacza może być nawet do 10 tys.

Rak płuc to najczęstszy nowotworów złośliwy
Rak płuc to najczęstszy nowotworów złośliwy (iStock)

Naukowcy twierdzą, że są one niczym tykające bomby zegarowe, które czekają na jeden impuls do tego, by doprowadzić do choroby. Rak płuc rozwija się powoli. Z drugiej strony u palacza pozostaje niewielka ilość zdrowych komórek i w nich jest nadzieja.

Zobacz film: "Każdego roku rak płuca zabija 23 tys. Polaków"

W Nature opublikowano to nowe odkrycie naukowców, które pokazuje, że kilka komórek, które uniknęły uszkodzeń, może naprawić płuca. Efekt ten zaobserwowano nawet u pacjentów, którzy palili paczkę dziennie przez 40 lat, zanim rzucili palenie.

Nie jest do końca jasne, w jaki sposób zdrowe komórki unikają genetycznego zniszczenia spowodowanego paleniem. Jednak zaczynają one rosnąć i zastępować uszkodzone komórki w płucach, ale tylko wtedy, kiedy dana osoba rozstanie się z nałogiem ostatecznie.

Zerwanie z nałogiem minimalizuje ryzyko zachorowania na raka płuc
Zerwanie z nałogiem minimalizuje ryzyko zachorowania na raka płuc (iStock)

Badania pokazały, że u osób, które rzuciły palenie, nawet 40 proc. ich komórek wyglądało dokładnie tak, jak u osoby, która nigdy nie paliła. Dr Peter Campbell w rozmowie z BBC News stwierdził, że komórki te "w pewien sposób magicznie uzupełniają błonę śluzową dróg oddechowych".

Każdego roku w Wielkiej Brytanii odnotowuje się około 47 tys. przypadków zachorowań na raka płuc. Prawie ¾ z nich są wynikiem palenia papierosów. Natomiast w Polsce każdego roku około 23 tys. osób dowiaduje się o chorobie.

Nowotwór płuc częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet
Nowotwór płuc częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet (iStock)

Motywacją do skończenia z nałogiem jest niewątpliwie to, że ryzyko choroby zmniejsza się już od pierwszego dnia bez papierosa.

ZOBACZ TEŻ co jest pomocne w rzucaniu palenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze