Trwa ładowanie...

Pokoncertowa amnezja może dopaść każdego. "Wyczerpujące dla mózgu"

 Karolina Rozmus
01.06.2023 08:41
Koncert Beyoncé to dla wielu wydarzenie życia. Ale może nie pozostawić zbyt wielu wspomnień
Koncert Beyoncé to dla wielu wydarzenie życia. Ale może nie pozostawić zbyt wielu wspomnień (Getty Images)

Dla wielu koncert Beyoncé Giselle Knowles-Carter, amerykańskiej gwiazdy, jest niezapomnianym przeżyciem. Dla innych – wręcz przeciwnie, koncert może być wydarzeniem wartym zapamiętania, tymczasem nasz mózg sprawia, że dzieje się zupełnie inaczej.

spis treści

1. Amnezja pokoncertowa. Zaskakujące zjawisko

Beyoncé ruszyła w trasę koncertową, obejmującą między innymi Paryż, Londyn, Amsterdam, a także Warszawę. Dla milionów fanów wystąpienie piosenkarki będzie wydarzeniem życia. Jak się okazuje, nie każdy może jednak mieć miłe wspomnienia związane z koncertem.

Dr Dean Burnett, neurobiolog z Cardiff University, w rozmowie z Daily Mail wyjaśnia, że zbyt mocne emocje towarzyszące koncertom naszych ulubieńców mogą sprawić, że mózg wykona odwrót. Niezależnie od rodzaju emocji – czy są to emocje pozytywne, czy negatywne – nadmiar stresu, które im towarzyszą, może sprawić, że nasz mózg zablokuje się przed tworzeniem wspomnień.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 4. Nawyki żywieniowe młodych Polaków"

- Jeśli jesteś na koncercie kogoś, kogo uwielbiasz, otoczony tysiącami bardzo podekscytowanych innych ludzi, słuchasz muzyki, z którą masz ugruntowane emocjonalne powiązania, to jednorazowo spotyka cię wiele emocji – tłumaczy naukowiec.

- Oprócz tego, że jest to wyczerpujące dla mózgu, oznacza to, że wszystkie rzeczy, których doświadczasz, będą miały wysoką jakość emocjonalną. Wskutek tego nic się nie "wyróżnia", a to ważne, jeśli chcesz później odzyskać wspomnienie – dodaje.

Emocje tak wielkie, że mogą prowadzić do amnezji?
Emocje tak wielkie, że mogą prowadzić do amnezji? (Instagram)

Ewan McNay, profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku, powiedział w rozmowie z Time, że to zjawisko nie pojawia się wyłącznie podczas koncertów. Nadmierna ekscytacja związana m.in. z wydarzeniami sportowymi, a nawet weselami także utrudnia mózgowi tworzenie wspomnień.

2. Emocje tak silne, że wywołują luki w pamięci

The Sun przytacza relacje uczestników koncertu innej gwiazdy, Taylor Swift, którzy wskazują, że "pokoncertowa amnezja" nie jest zjawiskiem abstrakcyjnym.

- Amnezja po koncercie jest prawdziwa. Gdybym nie miała pięciominutowego filmiku, który mój przyjaciel uprzejmie nagrał, w czasie gdy śpiewam, to prawdopodobnie powiedziałabym wszystkim, że to się nie wydarzyło – mówi cytowana przez The Sun 25-letnia Jenna Tocatilan.

32-letnia Nicole Booz porównała nawet to uczucie do doświadczenia poza ciałem. Podkreśliła, że gdyby nie obciążenie jej rachunku bankowego kosztami biletu, nawet nie miałaby pojęcia, że faktycznie brała udział w wydarzeniu.

- Taylor mogła rzucać zaklęcia na swoim koncercie. Ludzie mówią, że Beyoncé robi to samo – mówili inni fani.

Robert Kraft, profesor psychologii poznawczej na Otterbein University w Ohio podpowiada, co zrobić, by ważne dla nas wydarzenie pozostało jednak w naszej pamięci. Twierdzi, że wymaga to wprowadzenia swojego ciała w "stan półmedytacyjny". By się to udało, warto podczas koncertu spróbować uspokoić swoje zmysły i zapanować nad emocjami.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze