Trwa ładowanie...

Polprazol - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 20:00
Polprazol może wywoływać skutki uboczne
Polprazol może wywoływać skutki uboczne (123rf.com)

Polprazol to lek, który stosuje się u osób dorosłych głównie w leczeniu chorób wrzodowych. Polprazol występuje pod postacią kapsułek, a jego główne zadanie to zahamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku.

spis treści

1. Charakterystyka polprazolu

Polprazol to lek, który stosowany jest głównie w leczeniu chorób wrzodowych zarówno żołądka, jak i dwunastnicy. Substancją czynną preparatu jest omeprazol, który odpowiada za hamowanie wydzielania kwasu solnego. Dzięki temu zmniejsza się kwasowość kwasu żołądkowego. Maksymalne stężenie we krwi wykrywa się po około 1–2 godzinach od przyjęcia. Po jednorazowym przyjęciu polprazolu zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego utrzymuje się przez całą dobę.

2. Polprazol - wskazania

Główne wskazania do stosowania polprazolu to przede wszystkim: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, eradykacja zakażenia Helicobacter pylori u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy (objawowy refluks żołądkowo-przełykowy, refluksowe zapalenie przełyku), leczenie czynnościowej dyspepsji, zespół Zollinger-Ellisona.

Zobacz film: "Wrzody a rak żołądka"

Polprazol może być także stosowany u dzieci powyżej pierwszego roku życia w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku oraz w leczeniu objawowym zgagi i zarzucania treści żołądkowej w przebiegu choroby refluksowej przełyku.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku

Istnieje kilka przeciwwskazań do przyjmowania leku polprazol. Nie należy go oczywiście stosować, kiedy występuje uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Polprazolu nie należy zażywać razem z lekiem przeciwwirusowym nelfinawir. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny zażywać żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Poinformuj także lekarza o wszystkich lekach, które niedawno zażywałeś lub o lekach, które zażywasz na stałe. Pomoże to stwierdzić, czy możesz bezpiecznie brać polprazol.

4. Dawkowanie polprazolu

Przyjmowanie polprazolu jest przede wszystkim doustne i oczywiście według ścisłych zaleceń lekarza. Tabletki należy połykać w całości jednak w wyjątkowych sytuacjach można otworzyć kapsułkę i podać zawartość. Polprazol należy zażywać przed posiłkiem. Aby leczenie przynosiło pozytywne efekty, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zażywanie większych dawek polpoazolu niż przepisał lekarz nie będzie skutkować zwiększeniem skuteczności leku, a jedynie może zaszkodzić życiu lub zdrowiu osoby chorej.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne polprazolu

Najczęstsze skutki uboczne, jakie odnotowano podczas stosowania polprazolu to ból głowy oraz zawroty głowy, a także nudności i wymioty.

Mogą wystąpić również inne skutki uboczne zażywania polprazolu, jak np. bóle w nadbrzuszu, zaparcia, wysypka oraz kaszel i bóle pleców.

Do skutków rzadko występujących zalicza się: bóle w klatce piersiowej, podwyższenie ciśnienia tętniczego, złe samopoczucie, zmęczenie, bezsenność, świąd, pokrzywka. Wszelkie inne niepokojące objawy występujące po zastosowaniu polprazolu należy skonsultować z lekarzem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze