Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Potówki – rodzaje, u niemowlaka, u dorosłych, zapobieganie, leczenie

Avatar placeholder
29.03.2021 09:56
Leczenie potówek jest proste i szybkie
Leczenie potówek jest proste i szybkie (123rf.com)

Wysokie temperatury oraz towarzysząca temu nadmierna potliwość i przegrzanie organizmu sprzyjają powstawaniu wszelkich zmian na skórze. Jedną z nich ją tzw. potówki. Najczęściej mają postać różowych i swędzących krostek, ale objawiają się również w postaci pęcherzyków. Mogą występować okresowo, w trakcje upałów, ale również przewlekle.

spis treści

1. Potówki – rodzaje

Najczęstsze miejsca występowania potówek to twarz, plecy, stopy, dłonie. W większości potówki dotykają dzieci, ale dorośli również zmagają się z tym problemem. Swędzące krostki mają różne postaci.

  • potówki zwykłe to drobne krostki tworzące się bezpośrednio pod naskórkiem bez stanu zapalnego. U dzieci pojawiają się w pierwszym tygodniu życia, czasami towarzyszy im gorączka;
Zobacz film: "Używasz antyperspirantu? Sprawdź, czy nie popełniasz błędu"
  • potówki głębokie rozwijają się w głębokich warstwach skóry i mają charakter zapalny. Mają postać białych grudek. Są najgroźniejszą odmianą potówki. Występują głównie w klimacie tropikalnym
  • potówki czerwone są zaczerwienione z powodu zapalenia. Często są efektem niewłaściwej pielęgnacji skóry. Najczęściej pojawia się na szyi, głowie, karku, pod kolanami i łokciami oraz pachami.

2. Potówki – u niemowlaka

Potówki bardzo często występują u dzieci, a w szczególności u niemowląt. Jakie są sprawdzone sposoby na potówki u niemowląt? W związku z tym, że pojawią się głównie z powodu przegrzania organizmu, warto w ramach profilaktyki po prostu zadbać o odpowiednie przewietrzenie skóry dziecka. W cieplejsze dni zostawmy je bez lub częściowo ubrane. Doskonale wpłynie to na stan jego delikatnej skóry.

Kolejnym krokiem jest odpowiednia pielęgnacja. Dziecko po kąpieli powinno być delikatnie osuszone ręcznikiem, najlepiej bawełnianym i posypane zasypką, zwykłą lub specjalną, chroniącą przed potówkami. Radzimy unikać olejków i kremów, które bardzo często zatykają pory, jeśli zauważymy objawy przesuszenia skóry, należy zakupić emolienty w aptece. Sprawdzony sposób na potówki, znany od wielu lat i stosowany przez nasze mamy i babcie to kąpiel w krochmalu przygotowanym z mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w zagotowanej wodzie.

3. Potówki – u dorosłych

Potówki to również problem dorosłych. Najczęściej spowodowane są intensywnym poceniem podczas wysiłku lub długotrwałym stresem. Jeśli nie występuje u nas żaden z tych czynników, warto poszukać innych powodów nadmiernej potliwości. Bardzo często wiąże się z otyłością, chorobami endokrynologicznymi, np. niedoczynnością tarczycy, przewlekłymi chorobami zakaźnymi i chorobami nowotworowymi. W kobiet pojawiają się często w okresie menopauzy.

4. Potówki – zapobieganie

Profilaktyka powstawania potówek to przede wszystkim odpowiednia higiena osobista. Walcząc z nadmierną potliwością powinniśmy często myć naszą skórę, żeby pozbyć się potu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są nasze ubrania. Powinien być przewiewny i przepuszczać powietrze.

Napar z rumianku i jego dobroczynny wpływ na skórę
Napar z rumianku i jego dobroczynny wpływ na skórę [6 zdjęć]

W tradycyjnej medycynie rumianek stosuje się od stuleci. Już w starożytnych czasach doceniano jego właściwości

zobacz galerię

Jeśli chcemy uniknąć potówek na stopach należy zakupić specjalne preparaty hamujące wydzielanie potu oraz zainwestować w przewiewne oraz wykonane z dobrej jakości materiałów obuwie.

Dobrym trickiem jest używanie wody termalnej, które odświeża przegrzaną skórę. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie skóry, aby uniknąć zapychania się porów. W tym celu należy używać płynów micelarnych oraz toników, które dodatkowo zamykają pory.

5. Potówki – leczenie

Leczenie potówek jest proste i szybkie, a wręcz potówki goją się same, o ile skóra ma dostęp do powietrza. Jeśli na naszej skórze pojawią się potówki, przemywajmy je chłodną wodą. Możemy dodawać do kąpieli sodę oczyszczoną, napraw rumiankowy, a także robić okłady z aloesu i mąki kukurydzianej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze