Trwa ładowanie...

Poziom estrogenów w czasie ciąży zwiększa ryzyko autyzmu u chłopców

Avatar placeholder
02.08.2019 12:57

Mimo wielu dokładnych badań i tysięcy zdiagnozowanych przypadków, naukowcy wciąż nie wiedzą, co jest głównym i jasno sprecyzowanym powodem autyzmu. Mówi się o genach, zanieczyszczeniu środowiska czy wcześniactwie. Potwierdzono też, że autyzmu nie wywołują szczepionki, które tak krytykuje środowisko "antyszczepionkowców". Ostatnie badania naukowców rzucają nowe światło na dotychczasowe analizy. Okazuje się bowiem, że wysoki poziom estrogenów – żeńskich hormonów płciowych – w łonie matki może prowadzić do autyzmu u chłopców.

1. Podwyższony poziom estrogenów = ryzyko autyzmu u chłopców

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge przeanalizowali ponad 270 ciąż i odkryli, że dzieci matek, u których w macicy stwierdzono podwyższony poziom czterech rodzajów estrogenów, znacznie zwiększone jest ryzyko autyzmu. Na łamach magazynu "Molecular Psychiatry" autorzy badań podsumowali analizy, które przeprowadzali już w 2015 roku. Sugerują oni, że chłopcy narażeni na wysoki poziom estrogenu w okresie prenatalnym mogą być bardziej narażeni na autyzm w przyszłości.

W przechowywanych próbkach płynu owodniowego sprawdzano poziom czterech głównych hormonów żeńskich: estronu, estradiolu, estriolu oraz wytwarzanego tylko w czasie ciąży estestrolu. Okazało się, że u wszystkich 98 dzieci, u których rozwinął się autyzm, poziom tych hormonów był wyższy niż u pozostałych 177 badanych, u których zaburzenie to nie wystąpiło.

Ważne jest, by dodać, że w badaniu wzięto pod uwagę tylko próbki płynu owodniowego chłopców. Nie wiemy zatem, czy podwyższone hormony żeńskie nie mają również wpływu na dziewczynki.

Zobacz też: "Łaskotanie ucha" sposobem na długowieczność

2. Autyzm to wciąż niewiadoma

Niestety naukowcy nie byli w stanie określić, co wpłynęło na podwyższony poziom hormonów żeńskich w płynie owodniowym. Nie wiemy zatem, czy źródłem podwyższonych hormonów był organizm matki, dziecka czy same łożysko. Jednak zdaniem badaczy wszystko wskazuje na to, że podwyższony poziom hormonów żeńskich w czasie ciąży w połączeniu z podłożem genetycznym warunkuje podatność dziecka na autyzm w przyszłości.

Autyzm u dzieci
Autyzm u dzieci (123RF)

3. "Dobry pierwszy krok"

Uczeni podsumowują swoje odkrycia jako "dobry pierwszy krok" w kierunku ustalenia przyczyn zaburzenia ze spektrum autyzmu. Podkreślają jednak, że potrzebne są kolejne analizy.

- To nowe odkrycie potwierdza pogląd, że wzrost prenatalnych hormonów płciowych steroidowych jest jedną z potencjalnych przyczyn autyzmu – podsumowuje prof. Simon Baron-Cohen z Autism Research Centre, dodając, że najprawdopodobniej na autyzm wpływają dwa czynniki – geny oraz podwyższone hormony. – Genetyka to jedna część, ale z naszych ustaleń wynika, że autyzm występuje wówczas, gdy podwyższone hormony wchodzą w interakcje z czynnikami genetycznymi, wpływając na rozwój mózgu płodu – podsumowuje.

Naukowiec zastrzega też, że badanie nie oznacza metody diagnozowania autyzmu.

- Pracujemy nad zrozumieniem autyzmu, a nie nad zapobieganiem mu - mówi prof. Baron-Cohen.

4. Czym jest autyzm?

To w wielkim skrócie zaburzenia w procesach poznawczych, społecznych, emocjonalnych i komunikacyjnych, które zwykle rozwijają się przed ukończeniem trzeciego roku życia i trwają przez całe życie. Charakterystyczne objawy autyzmu to:

  • Silna reakcja na zapach, smak, wygląd, dotyk czy dźwięki
  • Trudności z przystosowaniem się do zmian
  • Trudność w wyrażaniu pragnień za pomocą słów lub gestów
  • Trudność w wyrażaniu własnych uczuć
  • Trudność z okazywaniem wszelkich objawów czułości
  • Unikanie kontaktu wzrokowego
  • Często przebywanie w samotności
  • Niemożność patrzenia na konkretną rzecz lub osobę, gdy inni ją pokazują

Przeczytaj więcej o objawach i leczeniu autyzmu!

- To odkrycie jest wyjątkowo ekscytujące, bo rola estrogenów w autyzmie nie były nigdy wcześniej badana – podsumowuje dr. Alexa Pohl, autorka badań opublikowanych na łamach "Molecular Psychiatry".

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze